Copy
View this email in your browser

 17.1.19

ביטאון בית הספר הפתוח-הדמוקרטי ביפו
 
קהילה יקרה,
עבר על קהילת ביה"ס שבוע לא פשוט. על אף המורכבות הרבה, אנו מנסים להתנהל ברגישות ולשמור על שיח מכבד. במהלך הימים האחרונים התקיימו שיחות בצוות הניהולי, בצוותי החטיבות ועם הילדים במטרה לעבד ולפרוק תחושות ורגשות שצפים ועולים. 
לפניכם מכתב של ציפי, מנהלת בית הספר:

אני בוחרת לכתוב לכם כאן אחרי שבוע קשה, חוויה שאסור לאף אחד לעבור.
אעשה זאת מבלי להיכנס לפרטי האירוע האלים שחוויתי, ומתוך רצון לשמור על צנעת הפרט. 
אני מודה לוועד העמותה על התמיכה וגינוי אלימות בכול היבט.
אני מאוד מודה לצוות המדהים שיש בביה"ס שהוכיח שוב כי ניתן לסמוך עליו בשעת משבר.
מבקשת להודות לאותם אנשים שהיו במקום להגן עליי פיזית.
 לצוות ניהול על ניהול ביה"ס במקצועיות למרות שגם הם נמצאו בהתמודדות קשה מכול הכיוונים.

וכמובן לכל ההורים שתומכים ומבינים שברגע כזה כל מה שאני צריכה זה חיבוק.
אמשיך בדרכי ואעשה הכול לשמור על בטחון כולנו מקטן ועד גדול.
באופטימיות מוחלטת 
ציפי, מנהלת ביה"ס

על הפרק

מה צפוי השבוע, הודעות ונושאים שוטפים
ימי חשיפה וימים פתוחים
השנה נקיים את ימי החשיפה במהלך ינואר בתאריכים:
יום שישי - 18/1/19 8:30-11:30 באולם הספורט
יום שישי - 25/1/19 8:30-11:30. 
ימי החשיפה נערכים כדי לאפשר להורים וילדים המעוניינים להירשם לביה"ס להגיע ולהתרשם. הימים פתוחים לכל החטיבות עד כיתה יא. אתם מוזמנים להפיץ את התאריכים הלאה למתעניינים. 
חשוב מאוד! 
הנוכחות ביום חשיפה הכרחית לצורך הגשת מועמדות לבית הספר. בנוסף, הורים המעוניינים לרשום את ילדיהם לגן חובה או לכיתה א חייבים לבצע הרשמה דרך האתר העירוני, ללא הרשמה באתר העירוני לא נוכל לקבל את התלמידים.
לפרטים נוספים נא לשלוח מייל לוועדת קליטת משפחות:
klitatmishpahot@openschool.org.il
תודה ובהצלחה לוועדת קליטת משפחות בהובלת שני ואורית היועצות, אוריאנה, אביה ובר, הורים מביה"ס, אירן ויובלי מלוות הוועדה מהתיכון וכמובן התלמידים חברי הוועדה
ביום ג' התקיים בביה"ס מפגש הורים בנושא חינוך דמוקרטי עם מיכל סטרעיר, מנהלת לשעבר של ביה"ס הדמוקרטי בערד ועורכת מחקרים על בתי ספר דמוקרטיים. המפגש היה קטן ואינטימי ומאוד מעניין. 
פרטים לגבי המפגש הבא יפורסמו בדמוקרתון הבא.  
אירוע שתילה לכבוד ט"ו בשבט בביה"ס
שישי 18.1 10:20-11:50
ועדת איכות הסביבה של בית הספר בליווי שמעון ובעזרתו של טל, יצאה ביום שני למשתלה העירונית ובחרה צמחים ושתילים. השתילה תתקיים בשעות הוועדות, 10:20-11:50, השתילה תתקיים באופן חופשי ביחד עם ועדת איכות הסביבה. ועדות הנפגשות מחר מוזמנות לצאת ולשתול יחד. 
מוזמנות ומוזמנים להגיע ולשתול איתנו. תודה לרועי פורת, אבא בביה"ס, על העזרה

מפגש חצי שנתי משלים של מלווי הוועדות 
יום שישי, 18.1.19
ביום שישי האחרון התקיימה פגישת סיכום חצי שנתית עם מלווי הוועדות. מחר, שישי, בשעה רביעית נפגש שוב בספרייה עם מלווי הועדות שלא הספיקו להשתתף בסבב בשבוע שעבר. פרוטוקול שתי הפגישות יצא בשבוע הבא.
פרידה ואיחולי הצלחה
אנו נפרדים מג'ייק, מורה אהוב, שלימד אנגלית בביה"ס בשנתיים האחרונות. ג'ייק יוצא לדרך חדשה ואנו מאחלים לו דרך צלחה. את ג'ייק תחליף מורה חדשה לאנגלית בשם יוליה, מאחלים לה הצלחה רבה. 
הספרייה קוראת לכם
אנו זקוקים לכם ההורים להתנדב כספרנים. מי שיכול נא לשלוח מייל לאריאלה כולל שעות וימים מועדפים. ariela-o@openschool.org.il
מפגשי הוועדות מתקיימים מחר כרגיל!
 
זקוקים לעזרתכם
 
אנו מחפשים הורה, דובר גרמנית, שרוצה ויכול לקחת על עצמו שיעור חד-שבועי לשני תלמידי תיכון המעוניינים ללמוד גרמנית במסגרת תיכון חי. נא לצור קשר עם יעל yael-b@openschool.org.il

ספות חדשות לבית התיכון - למי שיש ומוכן לתרום, נשמח. וכן משחקי קופסה שמתאימים לילדי התיכון. אפשר לשלוח עם התלמידות והתלמידים.
הרשמה למקהלה האיזורית
שיתוף פעולה חדש של הבית ספר שלנו עם המרכז למוזיקה ביפו בהובלת טל, המורה שלנו למוזיקה.
ילדות וילדים מכיתות ד' עד ז' שרוצים להשתתף במקהלה האזורית היצוגית, מתבקשים להירשם אצל החונכים שלהם שיעבירו את השמות לטל.
המקהלה האזורית תורכב מן הזמרים והזמרות הבולטים של בתי הספר באזור ותפעל כגוף ייצוגי של העיר ותופיע במופעים רבים בארץ ובעולם. במקהלה יווצר שיתוף פעולה בין יהודים לערבים הלומדים באזור והיא תשמש בסיס ליצירה משותפת.
אנו תקווה כי המקהלה תצליח לשלב פעילות חברתית עם ביצוע מקצועי ברמה גבוהה ותאפשר לילדים ולילדות מקום להתפתחות מיוחדת בתחום המוזיקה.
פעילות המקהלה מסובסדת ויגבו רק דמי רצינות בסך 50 ₪ בחודש.
החזרות יתקיימו בימי שני ב-16:30 במרחק הליכה מהבית ספר.
🎺🎸🎻
סל תשלומים
למי שעדיין לא הסדיר לחצו כאן ועשו זאת מיד ובקלות
 

 אירועים קרובים 

הפרלמנט הארצי השלישי של בתי הספר הדמוקרטיים 
יום ראשון 27.1.
בנוסף תלמידי חט"ב תיכון מוזמנים להרשם לפסטיבל הבום, פסטיבל מוסיקלי שמתקיים בכל שנה שבו הילדים מופיעים בשלל כשרונות. מוזמנים לפנות לחונכים.
האסיפה הכללית השנתית של עמותת ההורים
יום שישי, 1 בפברואר 2019, 08:00 בבוקר
הורי בית הספר מוזמנים לאסיפה כללית של חברי עמותת מחר (כלל ההורים בביה״ס). 
על סדר היום:
  1. סקירה ודיווח בשלל הסוגיות הבוערות – כמו גדילת בית הספר, השינויים הצפויים לנו בשנה הבאה בשל תהליך ההסדרה, הצטרפות לרשת החברתית ("נועם 8" ועוד.
  2. אישור דוחות העמותה (על פי חוק)
  3. בחירות לוועד ולוועדת הביקורת.
    ההזמנה נשלחה במייל ואפשר לקרוא אותה גם בנועם8.
כנס בית ספרי
יום שישי, 1 בפברואר 2019
הכניסו את התאריך ליומנים - הכנס יתקיים אחרי האסיפה הכללית של עמותת ההורים - פרטים בקרוב.

יום חלוקת תעודות ושוקחתן
יום שלישי 5 בפברואר 2019
ניתן לשלוח עם הילדים צעצועים, ספרים, משחקים, תחפושות (זה ממש לפני פורים) שמעוניינים להחליף ביום זה.
יום המשפחה
יום שישי, 8 בפברואר 2019
כל חטיבה תציין את היום באופן אחר. הודעות יצאו מהרכזות. במקביל יתקיים יום תוצרים אמצע. מוזמנים מאוד להגיע ולצפות בתוצרי הילדים שלכם מהשיעורים השונים. (פרטים מלאים בהמשך)
יום הורים - שיחות סוף סמסטר - הורה- חונך-ילד
יום שלישי 12 בפברואר 2019
החונכים יתאמו שעות מול ההורים.

המגזין

מהנעשה בקהילה
ועדת תרבות של החטיבה הצעירה ארגנה השבוע את האירוע הראשון שלה: מסיבת ריקודים לכל ילדי החט"צ, בהפסקה הגדולה של יום שלישי. ברכות לוועדה!
קורס בישול בין-דורי בהדרכה של שוש ושל הקשישות ממרכז פורטר שליד בית הספר ממשיך להתקיים להנאת כולם.
הצוות החינוכי של בית הספר יצא השבוע להשתלמות בגוגיה שברעננה.

גוגיה הוא מיזם ייחודי של רשת אמי”ת שמגמתו שינוי תרבותי במערכת החינוך: מבתי חינוך – לקהילות חינוכיות לומדות, על ידי יצירת תרבות חינוכית חדשה, שתצמיח תלמיד בעל ערכים, בעל מוטיבציה ללמידה ובעל כלים ומיומנויות המותאמים למאה ה-21.

 
 על חינוך דמוקרטי
כ-ב-ו-ד - מה שילדים מקבלים
בבתי ספר דמוקרטיים
מאת: דניאל גרינברג
(פורסם במגזין אמהות מס. 103 נובמבר/דצמבר 2000)
תנועה חדשה ומרתקת מרגשת את עולם החינוך - תנועה שמבטיחה, סוף סוף, להביא לכך שילדים ישתתפו בשינויים המהפכניים שסחפו את העולם בסוף המאה העשרים. צמיחת בתי ספר דמוקרטיים בכל ארה"ב, וכך גם בישראל, אוסטרליה, דנמרק, אנגליה וקנדה, מביאה סוף סוף כבוד ושוויון לאנשים מתחת לגיל 18. כבוד הוא עיוור לגזע, מין, תרבות, או אמונה. אותו כבוד שמבוגרים נאבקים לזכות בו למען עצמם.
ביה"ס סדברי וואלי בפירמינגהם, מסצ'וסטס - ביה"ס שנוסד בשנת 1968 - היה בית הספר הדמוקרטי השלם הראשון בארה"ב. אחרים נוסדו עכשיו בכל הארץ ובחלקים רבים אחרים בעולם. בתי הספר חולקים התחייבות עמוקה לרעיון שלילדים מגיע לא פחות מאשר לקבל את כל מערכת הזכויות והחירויות שמבוגרים בחברה שלנו מקבלים, ושבסביבה כזו יש לילדים את ההזדמנות הטובה ביותר ללמוד, לפתח את חוש האחריות שלהם, להגדיר את מערכות הערכים שלהם, ולצמוח להיות מבוגרים מועילים ובעלי מוטיבציה.

למה הכוונה?
הרעיונות הבסיסיים של חינוך דמוקרטי הם פשוטים כפי שהם מהפכניים: יש להעניק לילדים את אותן חירויות וזכויות אדם שיש למבוגרים, יש להעניק להם אחריות על ניהול ענייניהם, ועליהם להיות משתתפים מלאים בחיי הקהילה שלהם. בתי ספר דמוקרטיים מספקים סביבה בה ילדים יכולים לחיות את שנותיהם המעצבות בדיוק באותו אופן בו יחיו את שנותיהם הבוגרות - כאזרחים חופשיים בחברה המחויבת לחיים, לחירות, ולרדיפה אחרי האושר. העולם אותו יאכלסו ילדים אלו יהיה עולם מוכר, עולם שהיה חלק וחבילה של ילדותם.
כמו אותן ערים קולוניאליות ותיקות שטיפחו את המסורות הפוליטיות של ארצנו, בתי ספר דמוקרטיים הם בתי ספר בשלטון עצמי. לילדים בני כל הגילאים יש זכות להשתתף בכל קבלת החלטות המשפיעה על ביה"ס, ללא יוצא מן הכלל. יש להם זכות הצבעה מלאה ושווה בהחלטות כספיות, בשכירת ובפיטורי עובדים (כולל מורים), ביצירת ובאכיפת חוקי הקהילה. בבתי ספר דמוקרטיים, אין סמכות שרידית המושקעת במבוגרים, אין סמכות הטלת וטו המסתתרת ברקע.
למעשה, בתי ספר דמוקרטיים נראים יותר כמו הצטלבות אזורים של החיים האמיתיים, יותר כמו עיר או כפר מלא חיים, משכמו בית ספר מסורתי. אין חדרים או קבוצות אותן מינו מראש, אין פעילויות מפורטות או זמנים קבועים, אין תכנית לימודים מועדפת או סגנון לבוש, אין סדר יום שנועד להפעיל לחץ על ילדים להתפשרות ולציות ללא קץ. כאן ילדים מחליטים בעצמם כיצד להעביר את הזמן שלהם, מה לעשות ומתי ועם מי לעשות זאת.
משחק הנו חלק נכבד מחיי היום יום, והוא המרכיב העיקרי בלמידה. דבר לא ישווה למשחק ככלי למידה, פחות מכל קורסים המועברים על ידי מורה. רוב התלמידים, בעיקר הצעירים שבהם, עסוקים מדי כל הזמן במשחק עד שאין להם זמן לנוח או אפילו לאכול. בשעות הצוהריים המאוחרות, הם מוכנים לארוחת צוהריים ענקית ושנת לילה טובה. הם עבדו קשה והרבה.
שיעורים הנלמדים כאן הפכו לכלים לכל החיים. המיומנויות שנרכשות כאן הן היכולות להתרכז ולמקד את תשומת הלב ללא ליאות במשימה שעל הפרק, בלי להתייחס להגבלות - ללא עייפות, בלי לחץ, ללא הצורך לנטוש רעיון חם באמצע על מנת ללכת לעשות משהו אחר. "שיעור" זה מחזיק מעמד כל החיים.

כיצד זה עובד?
בדרך אופיינית, חוקים נחקקים ועניינים מנוהלים בישיבת ביה"ס השבועית, בה לכל תלמיד ולכל חבר צוות יש קול אחד. בתי"ס דמוקרטיים מחוקקים חוקים הקשורים בפסולת ובחוקים הקשורים באש, הם מחוקקים חוקים הקובעים באילו חדרים אנשים יכולים לאכול ובאילו חדרים אפשר להשמיע רדיו, וחשוב ביותר, הם מחוקקים חוקים המגינים על זכויות הפרט. ישיבת ביה"ס דנה על מועמדים לצוות, מצביעה עליהם בבחירות חשאיות של כלל ביה"ס, ומעניקה חוזים על פי הצרכים עליהם הוחלט בבחירות חשאיות אלו. ישיבות ביה"ס גם מאשרות בקשות לקבוצות שמבקשות תקציב או מרחב הדרושים להן לצורך עיסוק בעניין מיוחד.
מי שחושב שילדים צעירים אינם נבונים בעניינים אלו צריך רק להשתתף בכמה ישיבות בי"ס כאלו. ילדים יודעים שיש צורך במחויבות מצד משפחותיהם על מנת לשלוח אותם לבי"ס דמוקרטי, והם שופטים קפדניים בשלמה נחשב כהוצאה נחוצה או לא נחוצה. כשחוק עובר בישיבת ביה"ס, לרוב זה נעשה לאחר שבועות של דיון רציני.
במקום להחליט על הכל כקבוצה, אסיפת ביה"ס מאצילה סמכויות לתת-קבוצות או לאנשים שנבחרו על ידי האסיפה לבצע משימות ותחומי אחריות מסוימים. כך תת-קבוצה יכולה להיות מורכבת מאנשים המתעניינים ביחסי הציבור של ביה"ס, תת-קבוצה אחרת עשויה לדאוג לשמירת הספרים של ביה"ס. מישהו עשוי להיבחר לתפקיד האחראי על תחזוקת שטח ביה"ס, אדם אחר לשמירת דו"חות המחשב של כל פעילויות הרשות השופטת. כל האנשים שנבחרו כך אחראים לתת דין וחשבון לאסיפת ביה"ס והם ערים לאחריות זו בכל זמן.
תת-קבוצה אחת, ועדת משמעת, ערוכה בכל עת להתמודד עם אכיפת חוקים. תפקידה לחקור תלונות כתובות על הפרות חוק אפשריות ולדאוג לכך שהחוק יישמר ובו זמנית להיות קפדנית, באופן קבוע, באשר להליך המתאים. חוקים מופרים לעיתים קרובות, אבל הנאשמים בדרך כלל מודים ברוח טובה על מה שקרה ומקבלים את תוצאות מעשיהם. שיפוט על ידי שופט שווה-מעמד הוא יעיל להפליא.

מה ההרגשה?
מה ההרגשה להיות בבית ספר דמוקרטי? יתכן שהתמצית הטובה ביותר ניתנה על ידי בוגר, שאמר כי עבורו משמעות השהייה בבית הספר הייתה שהוא פשוט "חי" במשך עשר שנים. "קמתי בבוקר ואמרתי "אני הולך לבית הספר ואני חי את החיים. אלו הם חיי, ואני בתוכם. כל הלמידה שלי באה בלא שאצטרך לקבוע אותה מראש. כאילו נפתחו הקפלים שכיסו אותה, בדרך כלשהי."
העדר הפחד הנו תמצית בתי הספר הדמוקרטים שהאווירה בהם היא כה ייחודית. בסדברי אנו אומרים: "זהו אחד הדברים שאינך יכול שלא לחוש בהם בבית הספר - שילדים קטנים מסתכלים למבוגרים ישר בעיניים". מבוגרים אינם דמויות סמכותיות, ואנו מאוד גאים בתוצאות היפות של עירוב הגילאים. אין צורך לומר שכשאתה מערבב גילאים אנשים הולכים ללמוד אחד מהשני משום שיש להם רמות שונות של ניסיון. זה קורה בכל מקום. היופי שבעירוב הגילאים בבתי ספר דמוקרטיים הוא שזה קורה ללא פחד. בני ארבע הולכים עם בני שבע עשרה ואין הם חרדים כלל ליצור עמם קשר.

הירושה של בתי הספר הדמוקרטיים
חוקר מהאוניברסיטה ראיין, מעת לעת, תלמידים בסדברי במשך תקופה של שבע שנים. החוקר שם לב לכך שלמרות שלהורים היו ספקות בקשר לכך שהם שולחים את ילדיהם לבית ספר שאיננו "מכין" אותם למטרות קריירה מסוימות, אלו שצומחים מסדברי הגיעו רחוק יותר, עם הדאגות האלו, משאלו שלא רכשו בטחון עצמי. בעודם בבית הספר, נראה שהם מגיעים לרמות בגרות אותן רוב האנשים לא משיגים אלא לאחר שהם בגרו מהקולג'. נראה שהם אינם מוטרדים מרגשות של אי-ודאות, בלבול, או ייאוש שמאפיינים אנשים כה רבים הנמצאים על סף קבלת האחריות של אדם בוגר. הם בוחנים ביסודיות וללא הרף את מניעיהם ופעולותיהם, ללא קשר לדבר מסוים אותו הם עושים, והם אינם מפחדים ממכשולים או מכישלון.
 

לנוחיותכם לחצו על הקישורים כדי לשלוח מייל לוועדות השונות של בית הספר


רוצים גם לשלוח סיפורים, שירים, צילומים, ציורים
?המלצות, בדיחות או מה שתבחרו לדמוקרתון
להצעות, חדשות, בקשות, עדכונים - לחצו כאן
להשתתפות בפודקאסט - לחצו כאן

לבקשת הצטרפות לרשת החברתית נועם8 שלחו מייל בכתובת הזאת


אתר בית הספר הפתוח הדמוקרטי - לחצו כאן
יוזמת ההורים "נועם 8" - לחצו כאן   


 
Share
Tweet
Forward


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
maayan · tel aviv · Tel Aviv 61000 · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp