Copy
View this email in your browser

 14.2.19

ביטאון בית הספר הפתוח-הדמוקרטי ביפו
קהילה יקרה,
בשבוע שעבר התקיימו בביה"ס שני אירועים גדולים וחגיגיים: חלוקת תעודות iשוקחתן ענק שארגנה ועדת איכות הסביבה ואירוע משולב: יום תוצרים ויום משפחה שבארגונו השתתפו הורים רבים, מורים ותלמידים מכל החטיבות. שני האירועים היו מוצלחים ומהנים מאוד. אנו מודים מקרב לב להורים הרבים שלקחו חלק בהעברת סדנאות, בטקס החגיגי של החט"צ ובארגון שוק האוכל של החטיבה היסודית. הכספים שנאספו בשוק האוכל יעברו לתרומה. בהמשך האיגרת תוכלו למצוא תמונות רבות מיום חגיגי זה. 
ביום שלישי השבוע, התקיים יום הורים חצי שנתי לסיכום הסמסטר הראשון ופתיחתו של סמסטר חדש  . שיהיה לכולנו בהצלחה.

על הפרק

מה צפוי השבוע, הודעות ונושאים שוטפים
מפגש צוות-הורים
יום שישי, 15 בפברואר 2019, 10:20
כפי שהודענו בתחילת השבוע, ועדת כנס החליטה לדחות בשבועיים את הכנס הקהילתי שהיה אמור להתקיים ביום שישי. במקום זאת, המליצה הוועדה לקיים מפגש בין ההורים לצוות שיעסוק במצב בית הספר ובדרכים לבנייה מחודשת של אמון ועבודה משותפת. 
לאחר מחשבה, שמיעת דעות מחברים בקהילה והתייעצויות הוחלט להזמין לניהול המפגש אשת מקצוע חיצונית ובלתי-תלויה: המגשרת אביאת אדמוב. אביאת היא עורכת דין ומורה לגישור בעלת ניסיון.
המפגש מיועד לאפשר לחברי להורים ולמורים להעלות את הנושאים המטרידים אותם, למפות את הנושאים החשובים המקשים על תפקוד בית הספר ולתת לעצמנו הזדמנות לשיח בונה.
אנו קוראים לכל ההורים וחברי הצוות להגיע ולהשתתף: גם אם לא השתתפתם בשיח הסוער של השבועות האחרונים, אנא נצלו את ההזדמנות להגיע ולהשמיע את קולכם. ככל שהקהילה תשמע מגוון רחב יותר של קולות, כך יקל עלינו להתחיל בתהליך של שיקום ובנייה.

בינתיים, ועדת כנס ממשיכה להכין את כנס הקהילה הבא, שייערך ביום שישי 1 במארס 2019. והיא תיעזר לשם כך בתובנות שעלו מכנס התלמידים וגם מן הדברים שיעלו במפגש ביום שישי.

מפגשי הוועדות יתקיימו כסדרם במקביל למפגש בניהול התלמידים (בלי הורים ומורים)
בעת המפגש תוסדר תורנות אנשי צוות במרחבי בית הספר
הקמת ועד מוסדי ונציגות הורים
יום ב', 4 במארס 2019 בשעות הערב
כפי שהודענו, בראשית החודש הבא נתכנס במתכונת שכבתית על מנת להקים ועד מוסדי לביה"ס ובו נציגות הורים מכל שכבה, על מנת לעבוד בשיתוף פעולה לטובת קידום ביה"ס וניהול המשבר
הסבר על הבחירות לוועד המוסדי יינתן בהמשך.
הצטרפות לוועדות בסמסטר ב 
הורים וילדים מוזמנים להצטרף לוועדות בסמסטר ב' - ביום שני הקרוב בשעת הוועדות, תוציא כל ועדה שולחן הסברה לחצר ביה"ס ותציג את הוועדה במרחב הציבורי, כדי שילדים שאינם לוקחים חלק בוועדות יוכלו לשאול שאלות, להכיר ולהצטרף.
הורים המעוניינים להצטרף לוועדות בסמסטר ב' מוזמנים לצור קשר עם הועדות השונות על פי הרשימה שבסוף האיגרת. 
תוצאות שאלון התלמידים
לקראת כנס התלמידים שנערך ביום שישי, 1 בפברואר, העבירה ועדת כנס שאלון מקוון בבית הספר. על השאלון ענו 180 תלמידות ותלמידים ואלה התוצאות:
מה הערך שהכי חשוב שיהיה בבית ספר דמוקרטי?
הערכים שהופיעו בשאלון נלקחו ממסמך הזהות הבית ספרי (ראו בסוף האיגרת)
איזה ערכים מתקיימים בביה"ס שלנו? 
(היה אפשר לבחור 3 אפשרויות)
מדוע הגעתם ללמוד לבית הספר? או: מדוע אתם בוחרים להמשיך ללמוד כאן? 
 
זקוקים לעזרתכם
 
אמהות מתנדבות: ב-12 במארס נציין בבית הספר את יום האישה. הפעילויות יתקיימו במסגרת החונכות הקבוצתית בשעות 10:20-11:50. אמהות המעוניינות להרצות, לספר סיפור אישי, להקרין סרט או להעביר סדנה ביום זה, אנא צרו קשר עם יעל, הרכזת החברתית במייל: yael-b@openschool.org.il.

ועדת משמעת מחפשת הורים שעוסקים בגישור, או בעריכת דין שיהיו מעוניינים להגיע לאחד ממפגשי הוועדה (או יותר) כדי להרצות, לייעץ, או להעביר כל פעילות אחרת שעשויה לחזק את הוועדה ולהעמיק את הידע של חבריה. הורים המעוניינים לתרום מזמנם לועדה מוזמנים ליצור קשר עם אור, או עם משה בכתובות הדוא"ל:
or-i@openschool.org.il או moshe-s@openschool.org.il
הספרייה קוראת לכם
תודה גדולה לבר, אבא של אור, שהתחיל השבוע להתנדב כספרן בספריית ביה"ס, אבל נשמח מאוד למתנדבים נוספים. מי שיכול נא לשלוח מייל לאריאלה כולל שעות וימים מועדפים. ariela-o@openschool.org.il
למופעי סוף השנה בדרמה ובמחול, אותם נקיים השנה באולם ניסן נתיב ב 12.6, אנו מחפשים הורה שיוכל להפעיל תאורה וסאונד וכן הורים שיכולים לסייע בהכנת התפאורה. נשמח מאוד לעזרתכם.
אנו מחפשים הורה, דובר גרמנית, שרוצה ויכול לקחת על עצמו שיעור חד-שבועי לשני תלמידי תיכון המעוניינים ללמוד גרמנית במסגרת תיכון חי. נא לצור קשר עם יעל yael-b@openschool.org.il

סל תשלומים
למי שעדיין לא הסדיר לחצו כאן ועשו זאת מיד ובקלות
הורים שלא הסדירו את התשלום מוזמנים לגשת מחר למזכירות כדי להשלים את התשלום. 
 

 אירועים קרובים 

אירוע פורים - היכונו 
ימים א-ג, 17-19 במארס 2019: ילדים מגיעים מחופשים כל יום בנושא אחר (יפורסם בקרוב)
יום ג, 19 במארס: מסיבת ערב, הכוללת דוכנים, תצוגת תחפושות ובמת מוסיקה. 
 
שימו לב- השנה הורי כל חטיבה אחראים על אירוע אחד. לאחר שהורי החט"צ היו אחראים על אירוע הזריחה, הגיע תורם של הורי החטיבה היסודית להקים את מסיבת פורים ולפרקה. 
הקישוט יתקיים ב-19.3 בשעה 17:00 באחריות הורי כיתות ג.
הפירוק יתקיים ב-19.3 מיד לאחר המסיבה באחריות הורי ד-ה.
הזמנות לאירועים
תאטרון אלמינא של גדעונה ונורמן עיסא, הורים בבית הספר שלנו, שמח להזמינכם להצגה:
"פלא"
ההצגה מיועדת לילדים בגילים 7-12, תתקיים בשבת הקרובה, 16 בפברואר, בשעה 12:00 במרכז המוסיקה ביפו. 
מחיר ידיד מיוחד לתלמידי בית הספר הפתוח - 30 שח בלבד !!!
לבירורים ושריון מקומות נא לסמס לטל-050-2800300
לחצו כאן לפרטים נוספים
הודעות קהילת בתי הספר הדמוקרטיים
הפרלמנט הארצי הקרוב, יתקיים ב-19 בפברואר 2019 בבית הספר הדמוקרטי בעמק שבנהלל. נכיר, נתעניין, נסתקרן, נלמד.
אחר כך נקיים ישיבת פרלמנט ארצי. להרשמה להסעה.

בפרלמנט נבחר את הועדות שתשתתפנה השנה ביום הוועדות הארצי, שיתקיים באוניברסיטת תל אביב, ב-4 במארס 2019. נציגי בית הספר לפרלמנט מתבקשים לברר ולגבש את רצון קהילת בית הספר ולהגיע מוכנים לפרלמנט.

סובב דמוקרטיים.  21-22 בפברואר 2019 - האירוע שובר שיאים: עד כה נרשמו 410 (!) משתתפים. הוועדה המארגנת מתארגנת מחדש ותפרסם לנרשמים את התכנית העדכנית. זה הולך להיות פיצוץ!

טורניר שח-מט. אנא הרשמו לטורניר בטופס הזה ותקבלו הודעה היכן ומתי. הטורניר מאורגן על ידי החברים מ"מקום לגדול", בשיתוף ואירוח איגוד השח-מט הישראלי. 

טורנירי קטרגל אזוריים - תחת החוקים החדשים, קרי ללא הגבלות, או הוראות מגדריות (פתוח להשתתפות על פי שכבות גיל בלבד). הטורנירים האזוריים יתקיימו בחודש מארס (תאריכים יפורסמו בקרוב). להרשמה לחצו כאן.

טורניר כדורסל - 12 במארס 2019 באולם של קיבוץ גבת שם שיחקו השחקנים האגתיים בוזי ינאי ואיתמר מרזל. להרשמה לחצו כאן.

למידה מעמיתים מחו"ל מפגש למידה "במעגל השלישי" עם המשלחת שמגיעה בשבוע הבא מאוקראינה יערך בדמוקרטי לב השרון. ואם באוקראינה עסקינן, אז אני מקווה שכבר שיריינתם את תחילת אוגוסט לטובת נסיעה לכנס הבינלאומי השנתי שלנו!   Idec 2019 שיערך כמובן באוקראינה.. פרטים בהמשך.
 

המגזין

מהנעשה בקהילה
ביום שישי האחרון, 8 בפברואר, התקיים יום התוצרים: שבמסגרתו הוצגו ברחבי בית הספר תוצרים מן השיעורים השונים, התקיימו סדנאות, והוצגו הופעות מחול, דרמה ומוסיקה.
במהלך היום התקיים שוק מכירת עוגות לתרומה של החטיבה היסודית על הדשא הקדמי.
על חינוך דמוקרטי
מסמך הזהות הבית ספרי מגדיר את הערכים עליו מושתת בית הספר שלנו. הערך הראשון במסמך, והוא גם החשוב ביותר בעיני התלמידים, כפי שעולה בסקר, הוא ערך הכבוד. וכך נכתב במסמך:
כבוד
כבוד הינו מושג אוניברסאלי הרואה בכל בני האדם בעלי ערך וזכות לכבוד עצמי. חינוך לכבוד האדם הוא בעל חשיבות ממדרגה ראשונה לחברה דמוקרטית. הוא מציין את המחויבות לשמירת צלם אנוש של בני האדם כיצורים אוטונומיים, תבוניים, רגשיים, ערכיים, יצירתיים וייחודים. ברמת הפרט הוא משמש אבן פינה במאבק נגד אלימות, דיכוי, דורסנות והשפלה ולמען טיפוח יחסים בין אישיים של התחשבות, הגינות, דרך ארץ, ריסון עצמי וסובלנות (אלוני, 1999).
רוסו טען בספרו אמיל, כי גידולם של ילדים רק על פי יעדים ומדדים חיצוניים מפחית מכבודם. הוא קושר את כבוד האדם לא רק ליחסיו עם אחרים אלא גם לאמיתות יחסיו עם עצמו: לקשב ולנאמנות שמגלה האדם ביחס לטבעו הפנימי (שם). החינוך ההומניסטי מתמקד בטיפוח כללי ורב צדדי של אישיות המתחנכים, תוך כדי הקפדה על פתיחות דעת ועל כבוד האדם, ובמטרה שיגיעו למיטבם כיחידים המממשים את הפוטנציאל הגלום בהם, כאזרחים מעורבים ותורמים בחברה דמוקרטית, (אלוני, 2005ב'). הדמוקרטיה היא למעשה הפוליטיקה של ההומניזם, כתרבות חברתית שבמסגרתה אנשים/נשים בני חורין ושווי זכויות מכוננים יחדיו את דמות החברה ברוח פלורליסטית, תבונית, הוגנת וסובלנית.
עיקרון הכבוד כולל את חשיבות כבוד האדם לעצמו ובין חברי הקהילה: צוות חינוכי, הורים, תלמידים ובעלי תפקידים. כבוד למרחב ולזמן וכבוד לרכוש. כבוד מהווה את אחד מהצרכים הבסיסיים של האדם ואת הבסיס לקיומם של ערכים נוספים המושתתים עליו בניהם : אחריות, קבלת השונה ועוד.

 

לנוחיותכם לחצו על הקישורים כדי לשלוח מייל לוועדות השונות של בית הספר
(לחצו על שמות המורים המלווים בסוגריים כדי לשלוח הודעה אישית)


רוצים גם לשלוח סיפורים, שירים, צילומים, ציורים
?המלצות, בדיחות או מה שתבחרו לדמוקרתון
להצעות, חדשות, בקשות, עדכונים - לחצו כאן
להשתתפות בפודקאסט - לחצו כאן

לבקשת הצטרפות לרשת החברתית נועם8 שלחו מייל בכתובת הזאת


אתר בית הספר הפתוח הדמוקרטי - לחצו כאן
יוזמת ההורים "נועם 8" - לחצו כאן   


 
Share
Tweet
Forward


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
maayan · tel aviv · Tel Aviv 61000 · Israel

Email Marketing Powered by Mailchimp