Copy
NEWS 1/2024
 

Moda na Skórę: Skóra jako oczywisty Wybór dla nowej Generacji Projektantów


 

W ciągle zmieniającym się świecie współczesnej mody skóra zawsze była kluczowym materiałem. Podczas gdy trendy szybko się zmieniają, wartość skóry pozostaje niezmieniona. Jest ona ceniona za swoją wytrzymałość, luksus i, co najważniejsze, zgodność z zasadami zrównoważonego projektowania i slow fashion. Dlatego nie dziwi fakt, że na całym świecie coraz więcej młodych projektantów mody decyduje się na pracę ze skórą.

Tak jest w przypadku Any Del Rio Mullarkey, młodej hiszpańsko-brytyjskiej projektantki, która niedawno wygrała konkurs Real Leather. Stay Different. International Student Design Competition 2023  w Mediolanie, a teraz prowadzi własną markę mody skórzanej "ANA DEL RIO", której celem jest prowadzenie "Skórzanej Rewolucji".

"Początkowo przyciągnęła mnie skóra ze względu na jej profil zrównoważonego rozwoju. Jako projektantka starająca się pracować z bardziej naturalnymi materiałami, to trwałe i biodegradowalne rozwiązanie, które jest również zgodne z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym, było idealne. Gdy tylko zaczęłam pracować ze skórą, poczułam natychmiastową więź z tym wspaniałym materiałem i postanowiłam używać go wyłącznie do wszystkich moich projektów" - mówi Ana.

Mówiąc o swojej ostatniej, wielokrotnie nagradzanej kolekcji "El Domingo", inspirowanej jej hiszpańskim dziedzictwem, Ana wyjaśnia:

" "El Domingo" jest inspirowana kwintesencją hiszpańskich niedzielnych tradycji, takich jak odwiedzanie niedzielnego targu antyków, który lubiłam dorastać w Madrycie. Techniki kaletnicze, a także sylwetki odzieży nawiązują do tradycyjnych elementów, takich jak płytki ścienne w klasycznych hiszpańskich barach lub podwyższone kamienne powierzchnie na fasadach zabytkowych budynków w mieście mojego dziadka".

Zobacz więcej prac Ani

Przenosząc się do Europy Wschodniej, znajdujemy Katarzynę Ostapowicz, polską projektantkę i producenta obuwia, która służy jako inspirujący przykład wartości, jaką przywiązuje się do skóry w branży mody obuwniczej. Z tytułem magistra z wyróżnieniem w zakresie projektowania odzieży, biżuterii i obuwia na Uniwersytecie Mody i Sztuki w Łodzi, Katarzyna zdobyła już szerokie uznanie jako projektantka obuwia w Polsce.

"Zależy mi jako projektantce, aby mój produkt był najwyższej jakości i służył dobru. Skóra naturalna posiada ogromne zalety, które spełniają moje oczekiwania. Obuwie wykonane ze skóry jest wygodne, odporne na uszkodzenia, a przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Skóra naturalna to materiał ekskluzywny, piękny i ponadczasowy, a wykonane z niej przedmioty zawsze będą synonimem luksusu i elegancji. Pracując na skórze mam tę satysfakcję i pewność, że mogę zaoferować produkt wysokiej jakości", - mówi Katarzyna.

O swojej najnowszej kolekcji butów wykonanych wyłącznie ze skóry, Katarzyna mówi: “Moja najnowsza kolekcja powstała wyłącznie ze skóry, którą częściowo uszlachetniłam autorskimi nadrukami, techniką UV. Po raz kolejny skóra okazała się bezprecedensowym kompanem w pracy i umożliwiła mi połączenie mojej wizji z tym szlachetnym i niezastąpionym materiałem". 

Dowiedz się więcej o pracy Kasi Ostapowicz

Ponadczasowa natura skóry znajduje odzwierciedlenie w ewolucji i innowacyjności ludzkości. Nawet dziś skóra i jej zrównoważone cechy inspirują młodych projektantów na całym świecie, którzy nie tylko starają się złożyć oświadczenie w świecie mody, ale także angażują się w zrównoważone praktyki.

Ich praca ze skórą jest krokiem w kierunku bardziej ekologicznej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości, łączącej tradycyjne rzemiosło ze współczesnymi wartościami. Tak więc wybór noszenia skóry jest nie tylko historycznie uzasadniony, ale także odpowiedzialny za środowisko.

Katarzyna: “Kupując obuwie czy galanterię skórzaną mamy pewność, że będzie to inwestycja na lata, a to przekłada się na spore oszczędności oraz tak ważną ekologię. Jedną parę butów skórzanych można nosić przez wiele lat, podczas gdy produkty wykonywane z syntetycznych materiałów zwykle z trudem przetrwają jeden sezon". 
Ana:  "Moim celem jest tworzenie współczesnej, ponadczasowej odzieży skórzanej i innych elementów, które przeciwstawiają się przemijającym trendom i podkreślają zrównoważone atrybuty skóry. W tym świecie nadprodukcji i masowej konsumpcji chciałabym, aby ludzie dołączyli do mnie w mojej skórzanej rewolucji i przyjęli unikalne skórzane ubrania, które można kochać i które przetrwają wiele lat".
 
Nadal nie jesteś pewien, czy wybrać skórę jako część swojej garderoby? Odkryj 'Go for Slow Fashion - choose leather' i poznaj inną historię, która zachęci Cię do włączenia większej ilości skóry do swojego życia.
Edytowane przez
We współpracy z

Chcesz wiedzieć więcej?
Ana Del Rio "A Leather Revolution" | Instagram
Kasia Ostapowicz | Web
Polish Chamber of Shoe and Leather Industry (PIPS) | Web
Go for Slow Fashion - choose leather! | COTANCE Newsletter 1/2022

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share
Facebook
Twitter
Website
View in Browser.
Copyright © 2024, COTANCE, All rights reserved.

Our mailing address is:
cotance@euroleather.com

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.