Copy

Barış İçin Müzik Vakfı’nın Değerli Dostları,


Çocuk ve müzik bir araya geldiğinde bir mucize gerçekleşir.

Çocuk harekettir, çocuk gelecektir, umuttur. O çocukların icra ettiği müzik ise, notaların kanatlarıyla umudu dinleyene taşır. İçinde geçmişin zengin geleneğini ve geleceğin olumlu düşüncelerini duyarsınız.  Tüm günlük sıkıntılar bir anda uçar gider ve dünyanız tazelenir, yeniden kurulur adeta. Biz de çocukların neşesi ve müziğin onarıcı gücüyle, yeni seneye bu duygularla başladık.

Ocak ayımız, bültenimizde okuyacağınız gibi, yeni seneyi şekillendirecek tohumların atıldığı, projelerin tasarıdan uygulama alanına geçtiği ve uluslararası işbirliklerimizin daha da güçlendiği bir ay oldu. Bu sene 200 çocukla birlikte, Müzik Kültürü’nden Beden Perküsyonu derslerine uzanan geniş bir yelpazede, müziği farklı yönleriyle ele alıp irdeleyeceğiz. Bu derslerin ayrıntılı programını bültenimiz içindeki bağlantıdan okuyabilirsiniz. “Çocukların Hayatı 4/4’lük Olsun” proje çalışmamız, Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencilerinin verdiği çeviri desteği ile zenginleşen müfredatımız ve vakfımızın uluslararası elçisi olan öğrencimiz Melis Erselcan’ın haberlerini ilerleyen satırlarda bulacaksınız. Değerli gazeteci, yazar ve çevirmen Sevin Okyay’ın vakfımızla ilgili yazdıkları hepimizi çok mutlu etti, bu yazıyı da bülten içindeki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Ocak ayı boyunca müziğe ara vermedik: Sergei Prokofiev’in Peter ve Kurt senfonik masalı, youtube kanalımızdan bugüne kadar yaklaşık 13.000 kişiye ulaştı. Ayrıca 2019 yılında verdiğimiz Nazım Hikmet 117 Yaşında konserimiz ise yeniden yayınlandı. Haberdeki bağlantıya tıklayarak bu anlamlı konserimizi  dinleyebilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde konser salonlarında buluşamasak da müziğimizi hala sizinle paylaşabiliyor olmak bizi çok mutlu kılıyor. Öte yandan vakfın çocukları ile Leipzigli arkadaşlarının ortak hazırladıkları şehrin ritmi videolarının ikincisi önümüzdeki ay geliyor. Mart ayındaki Dünya Kadınları Festivali, Haziran ayındaki Transtraditional İstanbul projesi için yaptığımız hazırlıkların ayrıntıları, yılın ilk yarısında nasıl yoğun bir gündemimiz olduğuna dair ufak bir fikir verecek.

Dostlarımızın ve öğrencilerimizin başarılarıyla gururlandığımız, destekçilerimizle güçlendiğimiz ve müzikle neşelenip umut dolduğumuz bir Ocak ayını geride bırakırken, yüzlerce hayata dokunabilmenin kıvancını da sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Müzik ve Barış dolu günlerde buluşmak dileğiyle…

 

İlknur Akman Erk, Editör

Bu yıl 200 çocuğun ücretsiz yararlanacağı, büyük kısmı dijital olarak gerçekleşecek eğitim programı kapsamında “Enstrüman ve Koro Dersleri”, “Beden Perküsyonu Dersleri”, “Müzik Kültürü Dersleri”, “Sosyal Atölyeler” ve “Ustalık Sınıfları” yer alacak.

Barış İçin Müzik 2021 Yılı Program detayları için lütfen tıklayınız.

 

Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın Türkiye Mozaik Foundation işbirliğinde oluşturduğu çocuk fonu tarafından desteklenen “Çocukların Hayatı 4/4lük Olsun” proje çalışmamıza başladık. Bu projeyle, Barış İçin Müzik Programı’ndan yararlanan öğrencilerin çalışmalarına, beden perküsyonu dersleri ile sosyal içerikli atölyeler eklendi.

Barış İçin Müzik Vakfı'nın müzik kültürü dersleri için, Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile, Kasım-Aralık 2020 tarihlerinde ilki gerçekleştirilen "Altyazı Çevirisi Projesi” tamamlandı. Uzaktan müzik eğitimi ders materyalleri kapsamında kullanılması planlanan Leonard Bernstein’ın "What Does Music Mean?" adlı videosunun İngilizce’den Türkçe’ye altyazı çevirisi, dersi alan üniversite öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Bu sene vakıftaki 100 çocuğun izleyeceği bu video, gelecek yılların müfredatına eklenerek mümkün olduğunca fazla çocuğun yararına sunulacak.  Prof. Dr. Sündüz Kasar, Dr. Deniz Koçak Kurmel ve bölüm öğrencilerine sonsuz teşekkür ederiz. 

Peter ve Kurt Senfonik Masalı, 2020 yılına damgasını vurdu.

Klasik müzik dünyasının en ünlü eserlerinden biri olan, Sergei Prokofiev’in senfonik orkestra ve anlatıcı için bestelediği “Peter ve Kurt Senfonik Masalı” konserimiz çevrimiçi olarak youtube kanalımızdan izlenmeye devam ediyor.

Sivil Düşün AB Programı’nın “Bizi Bağlayan İşler” fonu ile Enka Sanat Vakfı ve İstanbul Rotary Kulübü’nün özel desteği ile hazırlanan “Peter ve Kurt Senfonik Masalı” bugüne kadar 13 bine yakın kişi tarafından izlendi. 

"Peter ve Kurt Senfonik Masalı" izlenme raporunu şuradan inceleyebilirsiniz. 

 

 

Sevin Okyay, kaleme aldığı ve Birgün'de yayınlanan "15 kere Barış için Müzik!" başlıklı yazısında, 15 yıldır karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlayan Barış için Müzik'i anlattı. Biz yazıyı duygulanarak okuduk. Hatırlanmak, akıllarda olduğumuzu bilmek bize güç veriyor. Teşekkür ederiz Sevin Okyay 💜

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayınız.
 


Kurumsal Destekçimiz Allianz Türkiye’nin Kurumsal İletişim, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı dostumuz Berna Özdemir,  Business Life dergisinin geleneksel "Basın Dostu 50 İletişim Lideri" araştırmasının 2020 sonuçlarında açıklanan liderler arasında yer aldı. Kendisini tüm kalbimizle kutluyoruz. 👏

 


Sosyal Medya Yöneticisi Melis Asya Meriç ve Beden Perküsyonu dersleri hocamız Cesur Özdemir ekibimize katıldı. Hoş geldiniz!

 

Barış İçin Müzik Vakfı, Program Koordinatörü Hazal Kol’un da yer aldığı TÜSEV Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı başladı. 🌱 Teşekkürler @tusevtr 💓

 


📣2019 yılında Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde değerli şeflerimiz Ceyda Çekmeci ve Félix Briceño yönetiminde verdiğimiz Nazım Hikmet 117 Yaşında konserimiz yeniden yayınlandı. 


 

🟡  Leipzig Operası Çocuk Korosu ile Barış İçin Müzik Vakfı öğrencileri ortak içerikler üretmeye devam ediyor.  Bu kez tema, yaşadıkları şehrin ritimleri!  Çocuklar çevrelerindeki seslere kulak vererek, yaşadıkları şehrin ritimlerini  hem birbirlerine hem de size anlatabilmek üzere içerik geliştiriyor. Ortak ürettikleri videoların ikincisi Şubat ayı içinde hazır olacak. Bu öğrencilerin ilk videoları, hatırlayacağınız gibi, geçen ay yayınlanmıştı.

🟡  Kadınların ve kız çocuklarının başarılarını takdir etmenin yanı sıra, yaşadıkları zorluklara da dikkat çekmeyi amaçlayan Women of The World (WOW), “Dünya Kadınları Festivali” bu sene Mart ayında İstanbul’da gerçekleşecek. Global bir feminist hareket olan festival, yeni nesillere ilham kaynağı olmayı amaçlıyor. Sabancı Vakfı, British Council ve Pozitif Müzik işbirliğiyle, Southbank Centre’nin eski direktörü Jude Kelly’nin önderliğinde gerçekleşecek olan festival “Şehre Kadın Gözünden Bakmak’ ana teması etrafında, toplumsal cinsiyet algısının metropolde hayatlarımızı nasıl etkilediğini irdeliyor. Barış İçin Müzik Vakfı orkestra ve koro öğrencileri de, üretecekleri özel bir performans kaydı ile festivalde yer alacak.

🟡  Barış İçin Müzik Korosu öğrencileri, Transtraditional İstanbul - TTI Projesi kapsamında “bozlak ve teke müzikleri” geleneklerine ve bu geleneğin önemine odaklanan bir performans için hazırlanıyor. Koro öğrencilerinin bu geleneğin müziğinde geçen konuları kendi yaşamlarıyla ilişkilendirmeleri, kavramlar ve anahtar kelimeleri belirlemeleri ve bir sonraki adımda da  bunların  bestelenecek eserde kullanılması hedefleniyor.  Barış İçin Müzik Korosu Şefi Ceyda Çekmeci’nin yürüttüğü çalışma sonuçlarının bu yıl  Haziran ayında gerçekleştirilecek uluslararası konferansta sahnelenmesi planlanıyor. Projenin detayları için tıklayınız.
 

🟡  Öğrencimiz Melis Erselcan, vakfımızın Uluslararası Elçisi olarak çalışmaya başladı. 🎵 Barış İçin Müzik Vakfı'nda beş senedir keman öğrencisi olan 16 yaşındaki Melis Erselcan, uluslararası bir  yayında vakfımızın elçisi olacak. Tricia Tunstall ve Eric Booth tarafından başlatılan The World Ensemble (Dünya Orkestrası), dünyanın pek çok ülkesinde yer alan El Sistema ilhamlı projelerden genç liderlerin hazırladığı dijital bir e-bülten yayınlıyor. The World Ensemble ekibi ayda bir kez çevrimiçi toplanarak, haberleşmemizi güçlendirecek e-bülten içeriği üzerinde çalışıyorlar. Uluslararası Elçiler, 2021 yılının ilk projesi olarak, 17 Şubat'ta gerçekleşecek El Sistema USA Ulusal Sempozyum & Semineri 2021 organizasyonuna katılacaklar. Sevgili Melis’e program koordinatörümüz Hazal Kol kolaylaştırıcılık yapıyor. Bu hazırlanan e-bülteni çok yakında sizlerle de paylaşacağız. ❤️ 

Bu ay doğan dostlarımızın yeni yaşını kutluyor, sağlıklı nice yıllar diliyoruz. ❤️ 

Ali Sina Kumcuoğlu - Damla Özcan - Deniz Canpolat - Deniz Özgül Ova - Evren Atak - Gül Naz Mimaroğlu - Handan Mutlu - Hatice Zeynep Sırımoğlu - Julide Sonat - Meral Bayburtlu - Pelin Karakas - Ruhi Doğusoy - Sacide Hızıroğlu - Seçil Kınay - Selen Filiz - Zuhal Şule Kuban

Ayşe Güvenir - Alper Bahçekapılı - Cem Mansur - Cihan Yamaner - Deniz Kumtel -  Gülay Doğusoy - Sevin Okyay - Selin Aysay Bakal - Sündüz Kasar - TÜSEV Filantropi Ekibi Zeynep Sözen Müzikle Büyüyen Çocuklar Fonu Bağışçıları - Füsun Aygüler - Sema Şener 💛 


Danışmanlar: Ahmet Uluğ - Ayşe Bulutgil - Behiç Ak - Candan Fetvacı - Dori Kiss Kalafat - Emre Omacan - Fatma Okan - Gönül Hızıroğlu - Gözde Sivişoğlu - Kamile Sibel Hamzaoğulları - Mahmut Abra - Mehmet Kocaoğlu - Murat Çağlar - Ömür Bozkurt - Özalp Birol - Özlem Ece - Saadet Özen - Sadife Karataş Kural - Tarık  Ekinci - Tevfik Başak Ersen - Yeşim Gürer Oymak 🧡 


Gönüllüler: Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü Deniz Yıldızı  - Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Öğrencileri 💛 

 

Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Arkadaşına İletmek İçin Arkadaşına İletmek İçin

Editör: İlknur Akman Erk
İçerik:
Ceyda Çekmeci, Hazal Kol, Samuel Matus, Serra Kartal, Nilgün Öztunalı, Yeliz Baki
Tasarım: Merve Kavas
Video Editör: Ozan Şahin

Facebook
Twitter
Website
YouTube
Spotify
Copyright © 2020 Barış İçin Müzik Vakfı, All rights reserved.

You can update your preferences or unsubscribe from this list.