Copy

Barış İçin Müzik Vakfı’nın Değerli Dostları,

Herkes için zorluklar ve bilinmezliklerle geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 tüm dünya için bir sınav yılı oldu, algılarımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirdi, inançlarımızı ve güvenlik hissimizi temelinden sarstı. Toplasanız birkaç gram bile etmeyecek bir virüs bulutu tüm dünyayı etkisi altına alıp, her kişi ve kurumu fırtınadan fırtınaya attı. Alışık olduğumuz güvenli limanlarımızın da ne kadar güvenli olduğunu tartışmaya açan pandemi süreci, Barış için Müzik Vakfı olarak bizleri de dalgalı bir denizin ortasına bırakıp, bugüne kadar yaptıklarımızı ve ileride yapacaklarımızı yepyeni gözlerle değerlendirmeye ve planlamaya mecbur bıraktı. Yine de o kabarmış dalgalarla boğuşurken, pusulamız her zaman Barış ve Umut’u gösterdiği için, rotamızdan hiç şaşmadan dümen tutabildik.

Olağanüstü şartlar olağanüstü çözümler gerektirdiğinden, alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirip, teknolojinin nimetlerinden bolca faydalanarak, olabilecek en fazla sayıda çocuğa müziğin barış notalarıyla dokunmaya devam ettik. Pandeminin ilk aylarında yaşadığımız duraklama dönemi, aslında biraz da kuluçka dönemine dönüştü. Fiziksel olarak dursak da, zihinsel olarak çok egzersiz yaptık ve bu sayede yeniden bir araya geldiğimiz aylarda, sandığımızdan da daha hareketli ve verimli bir dönem geçirdik. Bütün bu etkinliklerimizin öyküsünü 2020 Almanak’ında okuyabilirsiniz.

2020’nin son ayı, geçtiğimiz yılın muhasebesini yaptığımız ve çözüm ortaklarımızla bir araya gelip, ileriye yönelik taze projeleri masaya yatırdığımız bir ay oldu. Çevrimiçi olarak düzenlenen pek çok etkinlik, konferans ve panelde hem katılımcı hem de dinleyici olarak yer aldık. Bunların detaylarını bültenimizde okuyabilirsiniz. Ayrıca vakfın çocuklarının Leipzigli arkadaşlarıyla birlikte seslendirdikleri Dona Nobis Pacem’ , bu ay müziğin barış dileğini evlerinize taşıyacak, linke mutlaka tıklayın.

Bu bültenimizde sizlerle 2021 planlarımızın ana hatlarını da paylaşmaktan büyük bir keyif duyuyoruz. Vakfın sevgili öğrencilerinden Yunus Altıkanat’ın, bir rüyanın peşinden vakfımıza gelişini anlattığı videosu, yeni yıla yönelik bütün bu planlarımızı yaparken, hepimize “neden bu yoldayız” sorusunun cevabını hatırlatıyor: Daha fazla sayıda çocuğun hayallerine dokunabilmek için buradayız! İşin güzel olan kısmı şu ki, yalnız değiliz ve sizler gibi değerli destekçilerimizle beraber büyütüyoruz hedeflerimizi…
 

Değerli Dostlarımız,

2020’nin ardından söylenecek çok şey var ama biz olumsuzluklardan ziyade yeni yılın getireceğinden şüphe duymadığımız güzelliklere odaklanmayı tercih ediyoruz. Umutların tazelendiği, Barış ve Müzik’le dolu bir yeni yıl dileklerimizle…

İlknur Akman Erk, Editör
 

- Yunus Altıkanat'ın P. Tchaikovsky - Nocturne performansı -

Barış İçin Müzik Vakfının ilk dönem öğrencilerinden Yunus Altıkanat, lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı.  Geçen yıl kazandığı Tekfen Vakfı Müzik Bursu ile ile lisans eğitimine Barenboim-Said Akademie’de devam ediyor.

“Müziğe henüz 5,5-6 yaşındayken, ağabeyimi örnek alarak, Barış İçin Müzik Vakfı’nda akordeon ile başladım. Çok hevesliydim ama annem henüz küçük olduğum için daha sonra başlamam taraftarıydı. Ağabeyim evde akordeon çalıştıkça ve ev halkı da onu destekleyince  onu kıskanmaya başladım ve bir gün annem uyurken iki-üç sokak ilerideki Barış İçin Müzik Vakfı’na koşarak gittim. “Ben akordeon çalmak istiyorum, beni alır mısınız?” dedim. Onlar da benim çok küçük olduğumu söylediler. Fakat ben ısrarcı bir şekilde, “Ama ben büyüyünce müzisyen olacağım!” deyince, o ısrarım karşısında şaşıran hocam annemle konuşarak benim programa dahil olmamı sağladı.” Röportajın devamını buradan okuyabilirsiniz. 


Barış İçin Müzik Vakfı 2021 yılı programında, tüm öğrencileri ile birlikte, mümkün olduğunca daha fazla çocuğun iyi olma haline katkıda bulunmaya odaklanıyor. Vakfın stratejik hedeflerini, sürdürülebilir küresel hedeflerle ilişkilendiriyor.  
 

Bunun için programa devam eden çocuk ve gençlerle beraber dahil edilecek yeni çocukların,

  • Enstrüman ve koro  derslerine bireysel ve gruplar halinde çevrimiçi araçlarla devam etmesini,

  • Sosyal atölyeler ile öğrencilerin barış, demokrasi, haklar, eşitlik, tarih kavramları üzerine bilgi ve farkındalıklarını genişletmeyi, yetişme sürecinde toplumsal bakış kazanmalarını ve yorumlamalarını desteklemeyi,   

  • Müzik kültürü dersleri sayesinde müzik dünyası ile ilişkisini derinleştirmesini,  

  • Beden perküsyonu dersleri ile ritim ve hareket yeteneklerini kullanmalarını,  

  • İç ve dış projelerde rol alarak, kişisel potansiyellerini harekete geçirmelerine uygulama fırsatı sunmayı, 

  • İleri seviyedeki üyelerinin ustalık dersleri ile seviye gelişimini sürdürmelerini, 

  • Sivil toplum kuruluşlarında rol alan çocuk alanı çalışmacılarına deneyimini aktarmayı amaçlıyor.
     

Çocukların sanatsal yaşama katılma hakları önündeki engelleri ortadan kaldırmak ve sanat eğitimini herkes için erişilebilir kılmak amacıyla çalışan Barış için Müzik Vakfı, Çocukların Hayatı 4/4’lük Olsun projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında Ritim Atölyeleri ve bir Keman Sınıfı oluşturulmasının yanı sıra çocukların bütüncül bir biçimde desteklenmesi için sosyal öneme sahip konuları öne çıkaran atölyeler gerçekleştirilecek. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübünün desteğiyle gerçekleştirilecek atölyelerde çocuk hakları, hayvan hakları, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi çeşitli başlıklar işlenecek. Yedi ay süreyle devam edecek proje kapsamında toplam 100 öğrencinin sosyal öneme sahip konuları öne çıkaran atölyelere katılması ve 100 öğrencinin perküsyon ve ritim hakkında bilgi ve deneyim kazanması hedefleniyor. 

Projenin bütçesini karşılamak üzere vakfımızla kurumsal ve bireysel ortaklık kurmak isteyen herkesi bekliyoruz. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşın. 🧡
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü ikinci sınıf öğrencileri Teknik Metin Yazarlığı  dersi kapsamında  gönüllü bir çeviri projesi gerçekleştiriyorlar. Projede dersin hocası Dr. Deniz Kurmel'e, proje koordinatörleri Melis Asya Meriç ile Gizem Büyükdöker ve  sınıf öğrencileri çevirmen ve editör rolleri ile eşlik ediyor. 

Proje gönüllüleri, Leonard Bernstein’ın ‘Young People’s Concerts’ kayıtlarının çeviri, redaksiyon, editing ve alt yazı projesi kapsamında, ilk olarak Leonard Bernstein'ın "Genç İnsanlar İçin Konserler" dizisinden "Müziğin Anlamı Nedir?"  için çalışmaya başladılar.

Müzik Kültürü derslerimizin içeriği olarak kullanmak istediğimiz bu video için öğrenciler, öncelikli olarak çeviri aşamasına başladılar. Çeviriyi tamamladıktan sonra ise altyazıyı düzenleyerek yerleştirecekler. 
 

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü öğrencilerinden oluşan Deniz Yıldızı Gönüllü Grubu orkestra ve koro öğrencilerine, altı hafta sürecek sosyal atölyeler gerçekleştirmek üzere sorumluluk aldılar. Grupta yer alan 31 öğrenci psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, okul öncesi eğitmenliği,  sosyoloji, tarih, çocuk gelişimi ve ekonomi okuyorlar. Gönüllü grubunu Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde okuyan Yasemin Yörük ile Begüm Güven (Psikoloji), Elif Bilge Bozan (Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık  koordine ediyor. 

Bu sosyal atölyeler sayesinde öğrencilerin barış, demokrasi, haklar, eşitlik ve tarih kavramları üzerine bilgi ve farkındalıklarının genişletilmesi ve yorumlama becerilerinin desteklenmesi  hedefleniyor.

 

"Herkes İçin Müzik" diyerek 40 yıldır yoluna devam eden ve tüm dünyanın müziğe yaklaşımını baştan aşağı değiştiren El Sistema, Avrupalı paydaşlarını 10 Aralık 2020'de deneyimlerini paylaşmaya ve işbirliklerini tazelemeye davet etti.

Farklı ülkelerden 36 katılımcının bulunduğu online atölye çalışmasında, Barış İçin Müzik Vakfı’nı Yeliz Baki, Ceyda Çekmeci, Felix Briceno ve Samuel Matus temsil etti.  

Barış İçin Müzik Vakfı’ndan Samuel Matus,  bizleri yakından tanıyan tüm paydaşlarımıza, Vakfın El Sistema ile nasıl tanıştığını, Caracas'a davet edilme sürecimizi ve Maestro Abreu'nun 2011 yılında Edirnekapı'daki Vakıf merkezimizi ziyaretini anlattı. Her iki ülke çocuklarının orkestralar aracılığıyla kurdukları dostluğa işaret eden "El Sistema ve Barış İçin Müzik Dostluk Anlaşması"nın gelişim sürecini paylaştı.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

 

2016'da vakfın çocukları Leipzig'li arkadaşlarını ziyaret etmiş ve barışın sesini "Bir Dünya Bırakın" diyerek Leipzig Operası’ndan duyurmuşlardı. Sene 2020 Şubat'a geldiğinde, bu sefer ziyaret sırası Leipzig Çocuk Korosu’ndaydı ve bu mesaj İstanbul’dan ENKA Sanat sahnesinden yükseldi. Şimdiyse, tekrar buluşmanın umuduyla, sizlere evlerinizde konuk oluyorlar: Barış İçin Müzik Vakfı ve Leipzig Operası Çocuk Korosu üyeleri, birlikte "Dona Nobis Pacem/Bize Barış Ver" eserini seslendiriyorlar. @oper_leipzig @jugendbruecke

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya desteğiyle gerçekleştirdiğimiz videomuzu buradan izleyebilirsiniz.
 

Kültür Buluşmaları - Kültür ve Sanat Ekolojisi

‘Kültür için Alan’, son 3 yıldır İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır ile, bu kentlerin çevresindeki çeşitli kültür ekolojileri için önemli bir aktör oldu. Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bu yılki toplantı, programın son üç yılda beslediği ve beslendiği bu şehirlerin, kendilerine özgü mikro ekolojilerine odaklanarak, mevcut olasılıklar ve zorlukları tartıştı. Türkiye-Avrupa işbirliği ile gerçekleşen ‘Kültür için Alan’ projesi, 2017’den bu yana kültür ve sanat alanında değişim yaratan yeni aktörleri desteklemenin yanı sıra, Türkiye çapında kültür pratikleri ve politikaları üzerine bir tartışma platformu sağlıyor. Barış İçin Müzik Vakfı olarak, Kültür ve Sanatın Ekolojisi temasıyla, A Corner in the World işbirliğiyle düzenlenen Kültür Buluşmaları’nın bazı önemli oturumlarına izleyici olarak katılma şansı bulduk. Bu oturumlarda çok değerli konuşmacılar ve katılımcıların sunumlarıyla, Türkiye’nin kültür ve sanat ekolojisi hakkında bilgi edindik.

IMECE.Lab’a katıldık.

Barış için Müzik Vakfı’nın da katılımcıları arasında olduğu IMECE.Lab oturumu, Alman-Türk Gençlik Köprüsü, IJAB - Federal Almanya Cumhuriyeti Uluslararası Gençlik Servisi ve Erasmus, GENÇLİK EYLEM Ulusal Ajansları ve Almanya'daki Avrupa Dayanışma Birliği (JUGEND für Europa) ile Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ortak düzenlenen bir etkinlik şeklinde 8 Aralık’ta gerçekleştirildi. Kuruluşlar, Alman-Türk gençlik çalışmalarını desteklemek, gençlik projelerinin potansiyelini görünür kılmak ve yeni imkanlar yaratabilmek için yaklaşık 70 katılımcıyı bir araya getirdi.

Kültürlerarası İletişim, Sanat Yoluyla Barışı İnşa Etmek: Uluslararası Küresel Barış Konferansı’na Katıldık. 

Tüm dostlarımızın bildiği üzere, “Barış” vakfımızın yola çıkış nedenidir. Bu yıl Rotaryenler tarafından düzenlenen Barış Konferansı, sanal ortamda gerçekleşti. 

12-13 Aralık tarihlerinde Yeniköy Rotary ve Rotaract Kulüpleri tarafından düzenlenen uluslararası konferansın “Kültürlerarası İletişim / Sanat Yoluyla Barışı İnşa Etmek” başlıklı paneline, Barış İçin Müzik Vakfı ekibinden Samuel Matus katıldı. Bu oturumda ayrıca  Aylin Dilaver, Karim Wasfi ve Mert Fırat gibi değerli isimler  konuşmacı olarak yer aldılar. Samuel Matus konuşmasında Barış İçin Müzik Vakfı’nın, programında barışı bir zorunluluk olarak ele aldığını, çocukların oluşturduğu orkestralarda müzik çalışması ile birlikte, değerler üzerinde de durulduğunu belirtti. Vakfın, çocukların kendilerini ve birbirlerini sevmelerini, birlikte çalışma, uyum ve dayanışma içinde olmalarını önemsediğini, çocukların ve gençlerin sanat aracılığıyla  kendi iç barışlarıyla buluşmasını desteklediğini de vurguladı. Ve “..En azından on beş dakika Mozart dinlemek harika ilhamlar verebilir!.. ” diyerek herkesi güzelliği aramaya davet etti. 

Sabancı Vakfı Filantropi Semineri’ni takip ettik:  “Teknoloji kadınlar, gençler ve engelli bireylerin hayatlarını nasıl dönüştürüyor?” 

“Herkes Online Mı?" başlığıyla düzenlenen 13. Sabancı Vakfı Filantropi Semineri’nde, sosyal değişimde teknolojinin rolü tartışıldı. Serdar Kuzuloğlu moderasyonu ile gerçekleştirilen seminerde “Teknoloji yarattığı imkanların yanında eşitsizlikleri de derinleştiriyor mu?” “Geliştirilen teknolojilerin kapsayıcı olması ne demek?” gibi sorular üzerine tartışıldı. Seminer kaydını buradan izleyebilirsiniz. 

Biz bu seminerdeki konuşmacılardan büyük ilham aldık. Peki nasıl mı? 

Konuşmacıların erişilebilirlik ve kapsayıcılık için nelerin yapılabileceğini  kendi deneyimleri üzerinden anlatmaları, zihnimizde yeni olasılıkların kapısını açtı.  Bu sayede hatırladık ki Vakıf binamız, mimar kurucumuz Mehmet Selim Baki tarafından daha henüz kurgulanırken bile erişilebilirliği önemsemişti.  

2021 ve sonrası için de ulaşılabilir olmanın yanı sıra erişilebilir olma hedefimizi bu bağlamda yeniden hatırladık.  Siz de seminer kaydını izlediğinizde, eminiz ki pek çok şey başka türlü nasıl olabilir diye düşünüp, yeni yöntemler keşfedeceksiniz.  Öte yandan bunların beraberinde gelen soru ise şu: Bu üretim herkese nasıl eşit ulaştırabilir? 

 

Bu ay doğan dostlarımızın yeni yaşını kutluyor, sağlıklı nice yıllar diliyoruz. ❤️

Alis Leyla Celalyan - Emre Omacan -  Elif Obdan Gürkan - Hasan Tuvan Yalım -  Pınar Eren - Sinem Çilingir - Zeynep Sanaç 

Barış İçin Müzik Vakfı 2020 Yılı Almanağı

15.Yıl “Masalın Kahramanı Sen Ol!” Bağış Kampanyamıza destek olan herkese sonsuz teşekkürler!

Ahmet Faik Bitlis - Ali Can Alkan  - Ali Ümran Yet - Alper Bahçekapılı - Ansa Meriç - Arzu Alpagut - Asuman Naci Mısırlı - Aydın Akbıyıkoğlu - Ayfer Erdener - Aykan Gülten - Ayşe Boz - Ayşe Bulutgil Yalım - Ayşe Şahika Ertan - Ayşe Türkan Çetinoğlu - Ayşe Zaree - Ayşegül Tuncer - Banu Şahin - Başak Cengiz - Başak Yeşil - Belkıs Kazmirci - Berna Yıkılmaz - Beyza Hamamcı - Bilge Araboğlu - Bora Akkaş - Bora Tanlak - Buket Özdel - Çiçek Çetinoğlu - Çiğdem Özdil - Deta Sigorta Aracılık - Didem Duru - Dilek Türker - Elif Çağla Tekin - Emine Erktin - Eren Artu - Esen Çamurdan - Esra Mungan - Etel Sason - Fevziye Peker - Feyhan Kapralı - Gaye Kızılcı - Gonca Oğuz - Gülay Günlük - Gülay Köktürk Gürvit - Gülden Teztel - Gülgün Soyak - Gülhis Aydın Akyunus - Hakan Polat - Hatice Özel - Hüseyin Cemal Acar - İffet Sehran Özer - İzlem Özturgut Kıyak - Janet Soyak - Kaan İzmiroğlu - Kerem Seyyar - Kerem Soyak - Kerim Akman - Mehmet Baki - Melis Yönt - Mertkan Koyuncu - Müfit Ülke - Müge Daştan - Nadir Aygeldi - Nede Yılmaz - Neslihan Ekinci - Neslihan Kün - Neslihan Tözge - Nesrin Ayan - Nihal Karakullukçu - Nurtan Bulutgil - Nusret Gökhan Çetinoğlu - Osman Erden - Ömer Çetinoğlu - Pelin Kuzucu - Peri Çakır - Pınar Tamar - Poyraz Orbay - Rana Selva Soyak - Saadet Özen - Saeeideh Zafarallah Yari - Saide Göksel - Sami Rodrigue - Sandrine Ramboux - Seda Kasar - Selma Türkay - Senem Tunçtaner - Serra Coral - Soheir Bachir - Souzhan Bachir - Şeyda Güner - Tamer Meydan - Turgut Doğancalı - Tülay Çetinoğlu Aygeldi - Yekta Kopan - Yeliz Baki - Yeniköy Rotary Kulübü
 

Yılbaşı Sertifikası alarak bağışta bulunan herkese sonsuz teşekkürler!

Ali Mahir Arıkol - Ayşe Aygün İlhan - Başak Yeşil - Belgin Vardar - Berna Özdemir - Besim Yılmaz - Bülent Göven - Canan Canım - Cevza Sevgen - Ece Yurteri - Emre Ertuğrul Erdoğan - Fatma Okan - Gamze İngin Demir - Gizem Ardıç - Gökçe Erbatı - İsmail Işık - Kerem Özel - Mehmet Sedat Kavas - Merve Kavas - Moiz Zilberman - Naime Yasemin Kavas - Semih Bilgen - Sena Koval - Senem Sidar - Serra Kartal - Sonja Mintert - Süalp Çekmeci - Utku Demiryakan
 

2020 Yılı Kurumsal Destekçilerimize sonsuz teşekkürler!

Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Arkadaşına İletmek İçin Arkadaşına İletmek İçin

Editör: İlknur Akman Erk
İçerik: Nilgün Öztunalı - Serra Gözören - Yeliz Baki
Tasarım: Merve Kavas
Video Editör: Ozan Şahin

Facebook
Twitter
Website
YouTube
Spotify
Copyright © 2020 Barış İçin Müzik Vakfı, All rights reserved.

You can update your preferences or unsubscribe from this list.