Copy

Barış İçin Müzik Vakfı’nın Değerli Dostları,

Müzik ile çocukların buluştukları anlar yepyeni keşiflere açık, beklenmedik deneyimleri beraberinde getiren, yanılmaktan ve aramaktan vazgeçmeyen cesur kişi ve kurumları ödüllere boğan anlardır. Yola koyulduğumuz ilk andan itibaren çocuk ve müzik ortaklığı ile her günümüz ve her projemiz bir keşif ve deneyim alanı oluyor bizler için. Eğitimcilerimiz, gönüllülerimiz ve destekçilerimizle uzun bir yolu yürüyoruz ve çocukların yaşamında  bir katma değer yaratıp bu katma değerin ileride toplumu da dönüştüreceği hedefimizden ve umudumuzdan asla vazgeçmiyoruz. Dostumuz Sascha Goetzel’in El Sistema Motivasyon Konferansı’nda yaptığı konuşmadaki  "Aramak, keşfetmek, denemek, yanılmak, yeniden denemek" formülü, Şubat ayı bültenimizde sizlerle paylaştığımız tüm güzel haberlerimizin de temelinde yer alıyor.

Geçtiğimiz ayın bülteninde müjdesini verdiğimiz Çocukların Hayatı 4/4’lük Olsun projemiz, BUSOS Deniz Yıldızı Gönüllüleri’nin sosyal atölyeleri ve Cesur Özdemir’in Beden Perküsyonu atölyeleri ile onlarca çocuğa ulaştı. Bu çalışmaların sonunda, çocukların hazırlayıp Haziran ayında sunacakları performansı şimdiden dört gözle bekliyoruz. Ayrıca 5-7 Mart arasında İstanbul’da düzenlenecek WOW Women of the World, Dünya Kadınları Festivali’ne vakfımızın kız öğrencileri ile katılarak, şehre kadın gözüyle bakma temasına farklı bir yorum getireceğiz. Gözbebeğimiz İstanbul’umuzun herkes için daha iyi bir yere dönüştürülebilmesini konu alan Transtraditional İstanbul Festivali için çalışmalarımız devam ediyor. Hem çocukların hem de kentimizin hayatını daha güzel, zengin ve yaşanılır kılma gayretlerimizde müziğin rolü çok büyük ve bu festivallerdeki varlığımız sayesinde, kendi sesimizi büyük kitlelerle paylaşabiliyoruz. Bunun için Barış için Müzik Vakfı olarak bizleri festivallerine davet ederek, bu çabanın parçası kılan herkese minnettarız.

Barış için Müzik Vakfı’nın kurulduğu günden itibaren en fazla önem verdiği konulardan biri sürekliliktir. Bu sürekliliğin perçinlenmesi ve nesiller arasındaki iletişimin güçlü kalması amacıyla eski ve yeni öğrencilerimizle yaptığımız toplantılarımızı çoğaltıyoruz. Şubat ayındaki online buluşmalarımızın haberlerini bültenimizde bulacaksınız. Öte yandan uluslararası konferanslarda hem dostlarımızın hem de eğitimcilerimizin son derece aktif olarak yer almaları, konuşmalar yapmaları, bildiriler sunmaları sesimizin gittikçe daha da gür duyulduğunun bir diğer kanıtı oluyor. Musica e Società ile yaptığımız çevrimiçi buluşmanın detaylarında da okuyacağınız gibi Türkiye ve İtalya arasında bir müzik köprüsü kurmak için ilk adımları attık. Ve bir de ödül haberimiz var: Eski dönem öğrencilerimizden sevgili Selin Kırcı 2021 Flutissimo Uluslararası Flüt Yarışması’nda 2.lik ödülünü kucakladı. Kutluyoruz!


Sevgili Dostlarımız,

Gördüğünüz gibi vakfın çocuklarıyla beraber müziğin ve daha güzel bir dünyanın peşinde arıyoruz, deniyoruz, yanılsak da vazgeçmeyerek, yeniden deniyoruz. İşin güzel yanı, bu yolda yalnız değiliz, yanımızda sizler varsınız,

Barış ve Müzik dolu günlerde buluşmak dileğiyle…

 

İlknur Akman Erk, Editör

Çocukların Hayatı 4/4'lük Olsun projesinin  ilk döneminde  57 öğrencinin katıldığı sosyal atölyeler, BUSOS Deniz Yıldızı Gönüllüleri ile birlikte, haftanın iki günü devam ediyor. 

Cesur Özdemir’in verdiği Beden Perküsyonu derslerini ise, haftanın üç günü,  67 öğrenci takip etti. Haziran ayına kadar devam edecek bu atölyelerin sonunda, öğrencilerin hazırlayacakları performans paylaşımları da planlanıyor. 💜

Proje için hazırladığımız videoyu izlemek için tıklayın.

 

5-6-7 Mart’ta çevrimiçi gerçekleştirilecek WOW - Dünya Kadınlar Festivali’nde Barış İçin Müzik öğrencilerinin performansı yer alıyor. 

WOW Vakfı ortaklığında, Sabancı Vakfı ve British Council işbirliği ile 5-6-7 Mart tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un program detayları açıklandı. Paneller, söyleşiler, atölyeler, müzik ve dans performanslarından oluşan festival “Şehirde Kadın Olmak” temasını ele alıyor. Ayrıntılı bilgi için: wowistanbul.org

Festivalin konser bölümünde Barış İçin Müzik öğrencilerinin performansının çekimleri Tekfur Sarayı'nda Şubat ayında Pozitif Müzik organizasyonunda gerçekleştirildi. 💖

Ozan Şahin tarafından, çekimler esnasındaki kamera arkası kayıtlarından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayın.

Barış için Müzik Korosu, TTI konferansında sergilenecek eserin bestelenme sürecinde yer alıyor. Bestelenecek eserin metnini oluşturmak için koro öğrencileri, Michael Ellison, Gizem Alever ve Ferhat Erdem ile buluşarak, gurbet havalarında işlenen temaları konuştu. 2 hafta süren beyin fırtınası toplantılarında bu temaları kendi hayatları ile karşılaştırarak ortaklıklar tespit eden öğrenciler, "İstanbul'u herkes için nasıl daha iyi bir yer haline getirebiliriz?" sorusuna cevaplar aradı. Besteci Gizem Alever de, öğrencilerden gelen önerilerden yola çıkarak eserin metnini oluşturdu. 💛

Görsel: Zoom Toplantısından. (Michael Ellison, Ceyda Çekmeci, Gizem Alever, Ferhat Erdem, Aleyna Sipahi, Büşra Uslu, Berkay Özbal, Feyza Dudak, Esma Çaycı, Şevval Çetinkol, Zehra Sevinçhan, Mehmet Emir, Rozerin Binbay, Enes Güngör, Atakan Çolak, Sena Filiz, İlay Bayer & Melek Bayer (aynı karede), Melis İsti, Renas Ali Çeçen, Eymen Karakaş, Mustafa Ulutaş)
 

Şubat ayı boyunca hem eski hem de devam eden öğrencilerimiz ile, dersler dışında, çevrimiçi buluştuk. 

Sayısı 7000 kişiyi bulan eski öğrencilerimizden 36’sıyla buluşarak geçmişi, bugünü ve yarını konuştuk. Yeliz Baki'nin yönettiği buluşmada bir de atölye gerçekleştirildi ve mezun öğrencilere sahneye hazırlık, performans sırasında ve sonrasındaki duygu ve düşüncelerini üç kelimeyle belirtmeleri istendi. Kelime bulutunda öne çıkanlar: Heyecan, Mutluluk, Dayanışma ve Saygı oldu. 💙

Devam Eden Öğrenciler, İlk Adım, Çocuk, Oda Grubu ve Koro gruplarında buluşarak kendi gündemleri ve birlikte üretim konuları üzerine görüş alışverişi yaptı.  Buluşmalara devam edeceğiz. 

İç Motivasyon, anlamlı bir iş yapmak, seçme hakkına sahip olmak, ilerlediğini hissetmek ile mümkün!

El Sistema İsveç Akademisi 2021 Konferansı “Motivasyon” teması ile 30-31 Ocak 2021 tarihlerinde, zoom üzerinden gerçekleşti. El Sistema İsveç Akademi Konferansları her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden gelen El Sistema programları eğitimcileri, müzisyenler, program yöneticileri ve sosyal fayda için müzik alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşları’nın  katılımıyla gerçekleşiyor. 

2019 yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeninden  biri seçilen Ron Davis Alvarez, El Sistema programlarına yeni başlayan bir çocuğun başlangıçtaki dışsal motivasyonunun ne şekilde ve hangi yöntemlerle içsel bir motivasyona dönüştürülebileceği konusunu ele aldı. Haberin devamı için tıklayın.

 

İtalya Musica a Società ile Barış İçin Müzik buluştu, deneyim paylaştı.

6 Şubat Cumartesi, İtalya Musica e Società’dan Ayben Dutto  ile Barış İçin Müzik Vakfı Program Koordinatörü Hazal Kol’un işbirliğiyle, her iki kurumun birbirine çalışmalarını tanıttığı  ve geliştirilebilecek ortak işleri konuştuğu bir çevrimiçi konferansta buluştuk. 

Vakfımıza gelen soruların odağında, "herhangi bir kamu desteği almadan bunca yıl bu kadar öğrenciye bu hizmeti vermeyi nasıl sağladığımız” sorusu vardı. Bunun cevabı elbette bizim için net: Bu, Türkiye’de müziğin dönüştürücü ve birleştirici gücüne, gelecek nesillerin bu konuda oynayacağı role olan inanan, bireysel ve kurumsal yakın dostlarımızın desteği ile mümkün oluyor. 

Musica e Società, İtalya'nın farklı bölgelerindeki okullarda/müzik kurslarında birbirinden bağımsız olarak çalışmalarını sürdüren 30 farklı El Sistema ilhamlı projenin bir çatı derneği olarak konumlanıyor.  Konferans kaydı için tıklayın.

 


Dünya dönüyor! El Sistema Europe & El Sistema USA Sempozyumunda altı ülke ile buluştuk!

Orkestra Direktörü ve Şefi Samuel Matus, 17 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilen  El Sistema ESUSA 21 Sempozyumu’na konuşmacı olarak katıldı.  Bu yılın teması "Bağlan, Uyum Sağla, Geliş!" idi. 

Ocak ayında El Sistema'dan ilham alan Avrupa projelerine, sempozyuma katılım için yapılan açık çağrı sonrası, konuşmacı olarak davet alan 6 başvurudan biri Barış İçin Müzik Vakfı oldu.  Samuel Matus, sempozyumda Barış İçin Müzik Vakfı programını sunarken, İspanya, İrlanda, Portekiz, İsveç ve Bosna da o ülkelerde yürütülen programları ve yaklaşımları paylaştı.  Samuel Matus, salgın sırasında yaşadığımız bazı sorunlarla mücadeleleri, eğitim sistemimizde kullandığımız stratejileri ve son aylarda gördüğümüz sonuçları dinleyenlere aktardı. Bunların izleyici tarafında yankı uyandırdığını görmek ilham vericiydi. Bu tür buluşmalar sayesinde farklı stratejiler ve çözümleri dinlemek, birbirimizden öğrenmemize ve en önemlisi, birlikte güçlenmemize yardımcı oluyor.
 


Barış İçin Müzik Vakfı’nın önceki dönem  öğrencilerinden Selin Kırcı'nın 2021 Flutissimo Uluslarası Flüt Yarışması’nda 2.cilik ödülü aldığını öğrendik. Sadece mutlu olmadık, övündük de. 

Barış İçin Müzik Vakfı programının hedefi müzisyen yetiştirmek olmamakla birlikte bu başarı haberleri bize ilham veriyor.

Bu ay doğan dostlarımızın yeni yaşını kutluyor, sağlıklı nice yıllar diliyoruz. ❤️ 

Atiye Kutlu - Ayşe Bilginsoy - Ayşen Göney - Burcu Kurtuluş İnselel - Canan Canım - Gözde Sivişoğlu - Oya Bazman - Sema Şener - Semih Bilgen - Sibel Hamzaoğulları

Sizin en çok dinlediğiniz şarkı hangisi? Bizimle paylaşır mısınız? 

Bu ay şöyle bir şey oldu: Tasarımcımız Merve Kavas’ın, bir içerik için Hazal Kol’a favori şarkısının ismini sorması bir zincir başlattı. Hazal Kol da şeflerimiz Félix ve Samuel'e sordu aynı soruyu. Bunları Merve’ye ilettik ama hemen ardından Félix, Samuel ve Hazal’a aynı soruyu yöneltince bir zincirleme hareket başlamış oldu. Bu şekilde tüm ekibe ve danışmanlarımıza da aynı soruyu ilettik ve sonuçta harika bir playlist oluşturduk. 

Şimdi sıra sizde! Siz de en çok dinlediğiniz şarkıyı bizimle buraya yükleyerek  paylaşır mısınız? Daha kolay olur derseniz bilgi@barisicinmuzik adresine de şarkınızı gönderebilirsiniz, biz seve seve ekleyebiliriz. 🧡

Bu ay doğan dostlarımızın yeni yaşını kutluyor, sağlıklı nice yıllar diliyoruz. ❤️ 

Atiye Kutlu - Ayşe Bilginsoy - Ayşen Göney - Burcu Kurtuluş İnselel - Canan Canım - Gözde Sivişoğlu - Oya Bazman - Sema Şener - Semih Bilgen - Sibel Hamzaoğulları

Deniz Rusçuklu - Didem Cihan Metin - Mehmet Selim Baki - Nisan Şir - Yeliz Baki - Süalp Çekmeci 💛 

Allianz Türkiye - Enka Sanat Vakfı - Zeynep Sözen Çocuklar Müzikle Büyüsün Fonu - Sivil Toplumu Destekleme Vakfı - Mozaik Foundation 🧡 

Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Arkadaşına İletmek İçin Arkadaşına İletmek İçin

Editör: İlknur Akman Erk
İçerik:
Ceyda Çekmeci, Cesur Özdemir, Félix Briceño, Hazal Kol, Nilgün Öztunalı, Samuel Matus, Serra Kartal, Yeliz Baki
Tasarım: Merve Kavas
Video Editör: Ozan Şahin

Facebook
Twitter
Website
YouTube
Spotify
Copyright © 2020 Barış İçin Müzik Vakfı, All rights reserved.

You can update your preferences or unsubscribe from this list.