Copy

Barış İçin Müzik Vakfı’nın Değerli Dostları,

Dünyanın çocuklara armağan edilmiş en güzel bayramını kutladığımız Nisan ayı, “her şey çocuklar için” düşüncemizin pekiştiği, çalışmalarımızın bu fikrin ışığında daha da odaklandığı ve onların cıvıl cıvıl enerjisiyle yepyeni maceralara yelken açabilme gücümüzün tazelendiği bir ay oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın içimizde uyandırdığı o heyecan ile, ay boyunca sürdürdüğümüz etkinliklerimiz, atölye ve toplantılarımız daha da büyük anlam kazandı.

Bu ay enstrüman derslerimizde 23 Nisan temasına odaklanarak, bu özel gün için bestelenmiş eserleri çalıştık. Bayramın coşkusuyla bütünleşen çalışmalarımız, Haziran ayında gerçekleşecek projemiz için de motivasyonumuzu daha da arttırdı. Sevgili eğitmenimiz Cesur Özdemir’in yürüttüğü beden perküsyonu dersleri, çocukların en büyük keyif aldığı etkinliklerin başında geliyor. Nisan ayı derslerinde de uyanan tabiatın tüm seslerini bedenlerinde yaşayarak doğayla bütünleşen çocuklar, kimi zaman rüzgar oldu, kimi zaman yağmur. Özellikle de büyük şehirde yaşarken unuttuğumuz bu organik bağın yeniden kurulmasında ve beden farkındalığının artmasında çok önemli bir katkı sağlayan bu çalışmalar, ritim dersleriyle çocukları Afrika’ya taşıyarak farklı bir kültürün tınısıyla tanıştırdı.

Geçen aylarda başlayan Müzik Kültürü derslerimiz ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın birbirinden değerli müzisyenleri işbirliğiyle süren Barış Arkadaşım buluşmaları Nisan ayı içinde de çocukların müzik dünyasını zenginleştirmeye devam etti. Müzik elçimiz Melis’in çalışmaları, Barış için Müzik Korosu’nun sanal performansı, podcast yayınları ile yine hareketin eksik olmadığı bir ay geçirdik.


Değerli Dostlarımız,

Sizlerin de bültende okuyacağı gibi, teknolojinin verdiği fırsatları da değerlendirerek, müziğin büyüsünü birçok yolla paylaşmayı sürdürüyoruz. Bu yollara bir yenisini daha ekledik: Barış için Müzik Çocuk Orkestrası öğrencileri Apple Music dinleyicileri için bir dinleme listesi oluşturup, bunu “iyi hissetmek” başlığı altında müzikseverlerle paylaştılar. Kendilerini iyi hissettiren, mutlu kılan parçalardan oluşan bu listeyi, bültenimizdeki linke tıklayarak dinleyebilirsiniz. Çocuklar diyor ki: “Bazı şarkıları dinlerken iyi hissetmek için bir sürü sebebimiz var, müziğe ara vermeyin!”

Biz de yürekleri kıpır kıpır o güzelim çocukları dinliyoruz ve Müziğe Ara Vermiyoruz kampanyamıza desteklerinizi bekliyoruz. Bültenimizin sonunda kampanyamıza kolaylıkla ulaşabileceğiniz linkimizi bulacaksınız. Şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.


Sevgili Dostlarımız,

Bu bülten yayına girdiğinde, takvimler 1 Mayıs’ı gösterecek. Biz de Barış için Müzik Vakfı olarak diyoruz ki:

Baharın, Emeğin ve Emekçinin bayramı kutlu olsun!

Barış ve Müzik dolu günlerde buluşmak dileğiyle…

 

İlknur Akman Erk, Editör

Bu ay enstrüman derslerimizde 23 Nisan'ı kutlamaya odaklanarak, yaylı ve üflemeli grubundan öğrencilerimizle, bu özel gün için yazılan çocuk şarkılarını öğrendik. Tüm öğrencilerin motivasyonu çok iyiydi. Bu süre zarfında enstrümantal derslerin, öğrencilerin sadece müzik düzeylerini pekiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda iyi olma hallerini de arttırdığını, çocukların duygularını müzik yoluyla ifade etmeleri için güvenli bir alan sağladığını gördük. Müziğin bu doğasının, 23 Nisan gibi önemli bir günde, çocukların sevinçlerini paylaşmalarına da yardımcı olduğuna inanıyoruz.

Ayrıca, keman öğrencilerimizin Haziran ayında gerçekleşecek bir projeye hazırlandıklarını duyurmaktan da çok mutluyuz! Şu anda her grup farklı parçalar üzerinde çalışıyor. İlk Adım kemanlar grubu ünlü "Pembe Panter", Çocuk Orkestrası keman grubu, kendileri için özel olarak yazılmış bir "Kanon",  Oda Müziği kemanlar grubu "Mavi Gezegen" parçası üzerinde çalışıyor.  Bir video performansı olarak tasarlanan projenin üretim aşamasında, tasarım ekibimizden Merve Kavas ve Ozan Şahin, keman eğitmenimiz Şule Taşova ve orkestra direktörü Félix Briceño elbirliği yapıyor. Lütfen bizi izlemeye devam edin!
 

Cesur Özdemir'le Beden Perküsyonu, Nisan ayı boyunca doğa sesleri ritimleri ile devam etti. Bu çalışmalarda öğrenciler, rüzgar esmediği için yaprakları kımıldamayan bir ağaç, rüzgar, kımıl kımıl yaprak, cıvıldayan kuşlar, çiseleyen yağmur, gürleyen gök olmayı deneyimledi. 🌳🍃🐧🌧️  Beden perküsyonu öğrencilerimizle çalışmaya başladığımız yeni parçamız, bizi Batı Afrika'ya doğru, ritmik maceralarla dolu bir yolculuğa çıkardı. Gana Cumhuriyeti'nin bir kasabası olan ve adı "tatlı su" anlamına gelen Nungua'ya özgü birbirinden keyifli ritimleri keşfettik ve bu yüzden öğrendiğimiz yeni parçaya da Nungua Beat ismini yakıştırdık. Öğrencilerimizden bazıları yeni keşfettikleri bu kültürün ve müziğin çok güzel olduğunu, aynı zamanda da hareketleri yaparken çok eğlendiklerini söylediler. Keşfedeceğimiz birbirinden farklı kültürler ve ritimler için çok heyecanlıyız!
 

Öğrencilerin kendi imkanlarıyla evlerinden yaptıkları ses ve görüntü kayıtları birleştirilerek seyirciyle buluşuyor. Sanal performansların ilki olan Daniel Beaume'nin "Le coeur des gens" adlı parçasını dinleyebilirsiniz.

 

Küçük yaş grubu öğrencileri enstrümanları ve enstrüman ailelerini öğreniyor; bunları Benjamin Britten'ın "Genç Kişinin Orkestra Rehberi" adlı eseri ve çeşitli öğretici animasyonlar aracılığıyla pekiştiriyor. Büyük yaş grubundaki öğrenciler ise, her hafta bir döneme odaklanarak Müzik Tarihi ünitesinde ilerliyor, kendi aralarında konu paylaşımı yaparak bildiklerini birbirine aktarıyor.
 

Tekfen Filarmoni Orkestrası müzisyenleri ile öğrencilerimizin bir araya geldiği Barış Arkadaşım buluşmalarında, keman sanatçısı Deniz Toygür ve timpanist Emre Günay ile “Orkestra Şefi Ne Anlatmaya Çalışıyor?” başlığında birlikteydik. Öğrencilerimizin yanında ilgili velilerimizin de katıldığı çevrimiçi buluşmada, orkestra şefi ne için var ve verdiği işaretler ne anlama geliyor, provadan önce yapılması gerekenler, şefi yakın mesafeden görmekle uzak mesafeden görmek arasındaki farklılıkları konuştuk. Ayrıca, Oda Müziği Grubu öğrencilerimizden bazıları hafta boyunca Barış Arkadaşım mentorluk buluşmaları kapsamında Tekfen Filarmoni müzisyenleri ile bir araya gelerek enstrüman dersleri gerçekleştirdiler. Haziran sonuna kadar devam edecek buluşmalarda, vakıf öğrencilerinin profesyonel müzisyenlerle bir araya gelmesiyle müzikal deneyimlerinin güçlenmesini hedefliyoruz.
 


Barış için Müzik: İyi Hissetmek

“Bazı şarkıları dinlerken iyi hissetmek için bir sürü sebebimiz var, müziğe ara vermeyin!

Barış İçin Müzik Çocuk Orkestrası öğrencileri, kendilerini iyi hissettiren,  dinlerken mutlu eden ve hayal kurduran severek dinledikleri şarkıları Apple Music dinleyicileri için “İyi hissetmek” başlığında bir araya getirdiler.

Listeyi dinlemek için tıklayın.
 


Barış İçin Müzik Uluslararası Elçisi Melis Erselcan, uluslararası dostlarımızla buluşmaya devam ediyor.

Keman öğrencimiz Melis Erselcan, dünyanın farklı ülkelerinden El Sistema ilhamlı projeler hakkında haber ve içerikler hazırlayan The World Ambassador yayınının uluslararası elçilik programı kapsamında, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarının 9 ülkesinden öğrencilerle bir araya geldi. Vakfın Uluslararası Elçisi Melis, Nisan ayında Kenya’nın Nairobi bölgesinde orkestra, koro ve dans çalışmaları sürdüren Ghetto Classics ile tanıştı.

Aposto! Community'nin hazırladığı podcast yayını Yuvarlak Masa'nın ilk bölümüne Müzikli Mevzular ve Avaz Avaz Dergi ekipleriyle biz de konuk olduk. 

Aposto! Müzik Editörü Taner Tunalı'nın soruları eşliğinde yapılan sohbette beden perküsyonu hocamız Cesur Özdemir, müzik yayıncıları Müzikli Mevzular ve Avaz Avaz Dergi ekibi, küçük yaşta müzik aleti çalmanın önemini kendi çocukluk deneyimleri ve bunun onlara olan katkısı üzerinden anlatıyor. Dinlemek için tıklayın.

Barış İçin Müzik Vakfı, toplumsal fayda için müzik eğitiminde rol alabilecek eğitmen eğitimi programı üzerinde çalışıyor. 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilecek Barış İçin Müzik Eğitmen Eğitimi Programı ile mümkün olduğunca fazla çocuğun müzikle buluşmasına insan kaynağı oluşturmak hedefleniyor.  

Kendinden ilham almaya devam ettiğimiz Mehmet Uluğ’un anısına, Ahmet Uluğ, Ali Uluğ ve Cem Yegül tarafından başlatılan Mehmet Uluğ Eğitmen Eğitim Fonu'na katkıda bulunan tüm Mehmet Uluğ dostlarına müteşekkiriz.

Mayıs ayının özel günlerini kutlamaya hazırlanıyoruz!

  • 1 Mayıs / Emek ve Dayanışma Günü
  • 9 Mayıs / Anneler Günü
  • 13-14-15 Mayıs / Şeker Bayramı
  • 19 Mayıs / Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bu ay doğan dostlarımızın yeni yaşını kutluyor, sağlıklı nice yıllar diliyoruz. ❤️ 

Aslı Durmaz - Cemal Sunay Demircan - Gülümser İlker - İştar Gözaydın Savaşır - Yeşim Gürer Oymak  🎉

Ahmet Uluğ - Ali Uluğ - Ayşegül Mumcuoğlu - Batu Akyol - Behiç Ak - Cem Yegül - Cüneyt Başar -  Defne Koryürek - Demet Mutman Uluengin - Deniz Demirkurt - Ebru & Murat Gökdere - Esra Kurt Ergin - Ezgi Özkök Sefer - Faika Ergüder Kuman - Ferah Dalkılıçlar - Fevzi Donat - Gülay Uluçay - Güler Yurdakul - Hüma Arslaner - Irmak Gökdere - Leman Karadağ - Sevil Sert - Sibel Erelçin - Sibel Dalokay Bozer - Şebnem Özkan - Şirin İskit - Tolunay Özsoy Donat - Zeynep Sözen ile Mehmet Uluğ Eğitmen Eğitimi Fonu destekçileri ve Müziğe Ara Vermiyoruz Kampanya destekçilerine sonsuz teşekkür ederiz. 💛

Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Paylaşmak İçin Paylaşmak İçin
Arkadaşına İletmek İçin Arkadaşına İletmek İçin

Editör: İlknur Akman Erk
İçerik:
Ceyda Çekmeci, Cesur Özdemir,  Hazal Kol, Nilgün Öztunalı, Samuel Matus, Serra Kartal
Tasarım: Merve Kavas
Video Editör: Ozan Şahin

Facebook
Twitter
Website
YouTube
Spotify
Copyright © 2020 Barış İçin Müzik Vakfı, All rights reserved.

You can update your preferences or unsubscribe from this list.