Copy
View this email in your browser

Vážené, vážení,

a právě proto posíláme Nedělní přílohu až v pondělí. Jak jsme v nekonečném kontinuu karantény přišli o dny v týdnu, zapomněl jsem, že se blíží neděle. Když už přišla, nepřipadala mně i pro sváteční pondělí tak zásadní, abych měnil program a sahal po počítači. Snad na nás nezanevřete, příště posílá Ondřej, a to je mnohem odpovědnější člověk.

Když jsem v týdnu dokoukal film doporučovaný na sítích, dumal jsem, kolik pozornosti věnovat záležitostem, které ještě neprověřil čas. Nebyl jsem z filmu vyloženě zklamaný, počítal jsem ovšem s jeho brzkým zapomenutím. Mým osobním i společenským. Vzpomněl jsem si na Nassima N. Taleba a jeho výklad Lindy efektu. „Pokud je kniha v tisku již 40 let, můžeme klidně očekávat, že bude v tisku i dalších 40 let. Pokud přežije dalších 10 let, můžeme počítat, že svou historii bude psát dalších 50 let. Toto pravidlo tedy popisuje věci, které časem nestárnou tak, jak lidé, ale právě naopak. Každý rok, který uplyne bez jejich zániku, zdvojnásobuje jejich životnost." 

Během hledání, jak to tehdy v Antifragilitě psal, jsem narazil na jeho tweet vysmívající se seznamu doporučených knih Barackem Obamou. Většina jich nepřežije dekádu, píše Taleb a možná má pravdu. Na seznamu jsem ale našel soubor esejí Trick Mirror: Reflections on Self-Delusion od Jii Tolentino, vynikající mladé novinářky New Yorkeru, nebo román Normal People od Sally Rooney, možná nejoslavovanější mladé romanopiskyně současnosti. Obě knihy jsou skutečně velmi dobové, jsem ale moc rád, že jsem je četl. To naopak nemůžu říct o příšerně schematické gender-dystopii Napětí od Naomi Alderman. Knihu Obama chválil v předchozích letech. Jeho doporučení jsou tedy i pěkně bídná.

Co tím chci říct – nevím, jestli obcovat s mrtvými (číst staré autory) nebo držet prst na tepu doby. Celé se to přitom bytostně týká i naší Přílohy, kam vybíráme zejména čerstvé materiály, ale co když mnohem lepší reportáže vycházely například v 90. letech? Nevím. Asi to chce obojí. Jako vždy.

Ať má duše trochu pokoje, první text, ten o Ježíšovi, vyšel už v roce 2018!

 

TEXT

 

Ježíš na kříži nevolá po trestu. Ale po odpuštění cizích hříchů (Tereza Matějčková, Lidové noviny)

Velikonoce - čas připomenout jeden z nejhezčích článků filozofky Terezy Matějčkové. Je o Ježíšovi, který v nás věří, i když všechno vždy nakonec zkazíme.

"Zmrtvýchvstání však může mít ještě převratnější smysl – stalo se něco dosud nevídaného, cosi, co bývalý papež Benedikt XVI. nazývá mutačním skokem. Vyjevilo se, že láska není jen nadstavbou dobrého života, ale jeho podstatou. Nitrem božství je vztah k druhému, a tento vztah v jednom okamžiku dokonce zlomil moc smrti a pro ty, kteří umějí milovat, vytvořil novou formu bytí mocnější než smrt."

Koho článek dostane do správného rozpoložení, může pokračovat tímhle čerstvým rozhovorem s papežem Františkem.

 

Na komplikace spojené s nemocí COVID-19 zemřel historik Jan Křen. Bylo mu 89 let (Matěj Metelec, A2larm)

V týdnu zemřel jeden z nejdůležitějších českých historiků Jan Křen. Signatář Charty 77, píše Matěj Metelec, „se v disentu věnoval česko-německým vztahům a po roce 1989 se stal zakladatelem Institutu mezinárodních studií na FSV, ve zralém věku také napsal jednu z mála velkých syntéz moderní české historiografie, Dvě století střední Evropy“. Metelec navíc s Křenem udělal před dvěma lety rozhovor. Stojí za přečtení.
 

Cat Person (Kristen Roupenian, The New Yorker)

Můžete se dohadovat, proč povídka Kristen Roupenian zbořila před třemi roky internet. Snad jde o romanci, která se nebojí ukázat na donebevolající trapnost některých dostaveníček. Možná se také dokázala dotknout něčeho závažnějšího a text kreslí tenkou linii mezi souhlasem a situací, kdy chcete vycouvat ze společně strávené noci.

O povídce mluví zasvěceně Jan Bělíček podcastu V chapadlech murmuru – poslouchejte od 5. minuty a 50. vteřiny, začíná se peprnou ukázkou. Povídka ale stojí za přečtení celá. Za připomenutí díky Terce Ferjančekové. 

 

What Makes Us Happy (Joshua Wolf Shenk, The Atlantic)

Před válkou začali na Harvardu podrobně sledovat skupinu 268 mladých lidí – a nepřestali do doby, kdy většina účastníků zemřela stářím. Výjimečně mamutí studie zkoumala účastníky ze všech stran, aby zkusila zodpovědět, co vede ke šťastnému životu. Článek ve finále není o něco poučenějším self-helpem. Je to spíš příběh o proměnách psychologie, o podivné osobnosti a motivacích hlavního výzkumníka – a samozřejmě přidává k dobru, jak důležitý nebo nedůležitý je cholesterol, zázemí v dětství a zda vám zlaté mince v kapse nechřestí.

"Their lives were too human for science, too beautiful for numbers, too sad for diagnosis and too immortal for bound journals."

 

The Umami Theory of Value: Autopsy of the Experience Economy (Emily Segal & Martti Kalliala, Nemesis)

Ezoterická pitva kultury posledních 12 let. Co pojí estetiku Instagramu, gentrifikovaná města, zážitkovou ekonomiku? Nejzajímavější část vysvětlení Emily Segal Martti Kalliala se odkazuje na teorii chuti umami. Zároveň přesolená a příliš málo slaná jídla, křížení gastronomických kultur tu slouží jako model pro prchavou, zvláštně roubovanou dobu. Článek je z mého oblíbeného ranku čtení, kterému rozumím jen zčásti, zároveň mě to ale vůbec netrápí.

"The essential mechanics are simple: it’s stating there’s a there-there when there isn’t one. And directing attention to a new „there“ before anyone notices they were staring at a void. It’s the logic of gentrification, not only of the city, but also the self, culture and civilization itself."

 

Musíme vyjít ze svého stínu, nebo napořád platit Němcům (Sliš & Jetmar, Finmag)

Něco z naší tvorby. Politolog Oldřich Krpec nám vysvětloval, v čem jsou opatření proti koronaviru ve Visegrádské čtyřce specifická, jak se to má s českým vztahem k Němcům a Německu a jestli bude Čína příští světový hegemon. 

"My jsme během transformace asi fakt dokázali maximum možného, Západ se na nás stejně jako za první republiky koukal na jako velmi talentovaného studenta, nakonec jsme ale stejně sklouzli k lokálnosti. Když děláme něco, co vymyslel někdo jiný, zisky vždy poplynou pryč."

 

Covid-19 očima společenské vědy

Užitečný rozcestník textů, které o koroně napsali čeští společenští vědci & komentátoři. Z toho, co jsme četli, doporučujeme začít historikem Pavlem Kolářem na Seznam Zpráváchenvironmentalistkou Naďou Johanisovou v Deníku Referendum nebo historikem Jakubem Rákosníkem, který dal rozhovor Ekonomu. A samozřejmě Pavel Barša v SALONu Práva.
 

Othering The Virus (Marius Meinhof, Discover Society)

Nejpozoruhodnější společenskovědní text k epidemii jsem ale četl anglicky. Autor vysvětluje, jak Evropa ve své namyšlenosti podcenila epidemii, protože se přece týkala té autoritářské a celkově zpátečnické Číny. Ta nyní pro změnu rozjela propagandu prodávající svůj systém jako nadřazený - vždyť si s virem tak účinně poradili!

Postřehů a vhledů je tam ale mnohem víc. Pozoruhodná je třeba zmínka, jak se čínským internetem šířil kritický text od lékaře z Wu-chanu. Aby ho cenzurní algoritmy nepoznaly, znalí si ho posílali v překladu do historických a zapomenutých jazyků. Změnili i jeho titulek na Jazyk může být vymazán a zapomenut, myšlenky a vzpomínky ale zůstanou. Bum.
 

The Outline, an attempt to build a bolder kind of news site, appears to have met its end (Joshua Benton, NiemanLab)

Americká média hlásí první větší oběť koronaviru. Padáka dostala celá redakce webu The Outline aka New Yorkeru pro mileniály. Doporučuju jejich stránky aspoň zkontrolovat. Občas jsem si říkal, jestli takhle vypadá budoucí web. Teď by se mohlo říct, že očividně ne! Naštěstí je to zase složitější, jak stopuje článek oborového NiemanLabu. Občas výtečný text, příště zase naštvaný tweet, který se nedopatřením natáhl na 600 slov, píše Joshua Benton, podle kterého nebylo jasné, jestli texty připomínají styl New Yorkeru, Wired nebo nerdského Politica. Za pozornost stojí taky jejich přístup k reklamě. Místo bannerů a programatické reklamy prodávali „full-screen, immersive experience“.

Když se podívám do archivu, co jsem od nich četl, je to zlý humor. Média by měla být zadarmo nebo Freelancer? Hodně štěstí s hledáním nájmu. Nad to třeba texty o tom, jak privilegia udělala z mužů neschopné nýmandyjak houbičky vyléčily depresi a ateismus nebo jak může být produktivita nebezpečná věc.
 


VIDEO

Americká fabrika (Steven Bognar, Julia Reichert, Netflix)

Zkrachovalou továrnu General Motors v Ohiu koupí čínský miliardář a vedle kapitálu přiveze i několik set svých dělníků, kteří doplní místní. U takové scény stačí zapnout kameru a odejít. Krom anekdotických kulturních konfliktů (a Číňanů nadšených, že si můžou na návštěvě nových přátel zastřílet a projet se na harleyi) má dokument i nečekaně silnou linku o potřebnosti odborů. Středula na Hrad!
 

Tiger King (Rebecca Chaiklin, Eric Goode)

Když něco na okamžik na mém Twitteru vystřídá pandemii, je to s největší pravděpodobností zmínka o Tiger Kingovi. Už jste nejpopulárnější show na Netflixu viděli? Jestli ne, směle do toho. Po prvním, ještě střízlivém dílu, vás čeká něco neuchopitelného – bizarní polyamorní vztahy, tygři, zbraně, drogy, pompézní život na nejchudším americkém venkově. Joe Exotic je člověk, kterého musíte vidět, psát se o něm vlastně nedá.

A pokud už máte krátký seriál za sebou, neuškodí ani jeho kritická recepce. Wired správně upozorňuje, že přes všechnu bizarnost, od níž nelze odtrhnout oči, jde pořád o show o člověku, „who wildly mistreats majestic animals, appears to prey on vulnerable young men, and at the very least seriously considers straight-up murdering a lady“. Hodit se bude i čtení Ireny Reifové, která u českých reality show upozorňuje na Bourdieuovu herezi statusu - posmíváme se zbohatlíkům, kteří se ekonomicky vyšvihli, kulturní a estetické normy své nové třídy ale neovládají.

 


 

ZVUK

Odvrácená strana karantény: sebevraždy, domácí násilí a psychické problémy. Co o nich víme z minulých krizí? (Vinohradská 12)

Proč jsem taky rád za Vinohradskou 12: přechroustá mně dlouhé články rozhlasových datařů, u kterých mívám problém udržet pozornost. V téhle epizodě popisuje Jan Boček, co zatím víme o nárůstu psychických problémů, domácího násilí nebo alkoholismu od zavedení karantény. Poselství na jednu větu: nezapomínejme na podobně skryté fenomény, mnoho z nás prožívá / čeká velmi těžké období. Původní článek zahrnuje i čísla na linky psychické pomoci
 

Kolaps (Jan Bělíček, Pavel Šplíchal, A2larm)

Námět podcastu Kolaps je zatím těžké určit. Po třech dílech bych ho shrnul jako „povídání si o světě“. Nevybavím si žánr, kterému by víc hrozila plytkost. Tvůrci podcastu si ovšem prozatím dokázali vybírat silné osobnosti, u nichž díky fantastickému rozhledu tlachání nehrozí. Nový díl s politoložkou Zorou Hesovou o konzervativní kontrarevoluci se zabývá vzorci boje proti progresivním silám napříč národy, zdroji tohoto hnutí – a jako obvykle je to podnětný poslech. Snad jen maličké poučení pro budoucí tvůrce podcastů, které si můžou vzít z jinak skvělého úvodního dílu s Pavel Baršou. Že oproti rozhovoru nemusíte přepisovat, neznamená, že jsou lidi zvědaví na desetiminutové vykecávání autorů nad názvem podcastu.  
 

Are you a political hobbyist? If so, you’re the problem (The Ezra Klein Show, Vox)

Jde o data z Ameriky, vsadil bych si ale, že pro nás platí jakbysmet - za poslední dekády se víc lidí zajímá o politiku. Sledování voleb, každodenních šarvátek a následné diskuse v hospodě – jejich počty spíše rostou. Klesá ale skutečné zapojování do politiky. Asi netřeba vysvětlovat, že to není nadějný vývoj. Práci politologa Eitan Hersh je potřeba ocenit nejen z  důvodu, že vyhmátl dobré téma: ještě důležitější je, že nezůstal u dojmologie a svoje tvrzení má čím podložit. Víc takových.
 


 

OBRAZ

 

Soviet Visuals

Pravidelnou dávku sovětského umění sbírá facebooková skupina Soviet Visuals. Když si odfiltrujete reklamy na tematická trička, je čirá potěcha ponořit se do vizuálů moskevské olympiády a realistických maleb dělňasů u pásu.

 To je vše. Děkujeme za pozornost a mějte se hezky.

 S láskou Jakub & Ondřej

 

Twitter
Facebook
Website
NHL 2002.

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp