Copy
Milí přátelé,

zdá se to být věčnost, co se začalo řešit téma rekonstrukce Bělohorské. Nových zpráv příliš není, ale vypadá to, že realizace původně plánovaná na rok 2019 nezačne dříve než v roce 2024, tedy téměř jedenáct let poté, co jsme za účasti primátora Hudečka iniciovali první debatu na toto téma.
 
Že čas letí dokládá fakt, že minulý týden jsme se spolužáky oslavili dvacet let od maturity. Jako jeden z organizátorů této oslavy přímo ve škole jsem volal panu školníkovi, zda by nám nezpřístupnil naše tehdejší třídy. Poté, co jsem mu nedokázal říci, které přesně by to měly být, protože je s jistotou budu schopen poznat až na místě, odvětil: „Hele moc to nekomplikuj, jo, prostě si sežeň seznam tříd a pak dej vědět, ahoj.“ Následně se vysvětlilo, že tykání byl omyl, protože pan školník si myslel, že jsem letošní maturant, nicméně o více jak dvacet let v čase mne to vrátilo spolehlivě. V případě Bělohorské ale doufám, že zde se v čase naopak někam brzy posuneme.
 
Hezký červen a jen ty nejlepší vzpomínky na něj vám za celý Spolek Pro Břevnov přeje

Michal Volf

KDY SE DOČKÁME REKONSTRUKCE BĚLOHORSKÉ
Plánování rekonstrukce naší hlavní tepny začalo již v roce 2015. V jaké fázi je projekt nyní? Oproti původnímu návrhu doznal projekt změny. K pozitivům patří, že se konečně dočkáme bezpečného přechodu na zastávku U Kaštanu (píšeme o ní v jiném příspěvku). Bude také rozšířen pás tramvajové tratě u Billy směrem z centra, chceme věřit, že je to proto, že zde přece jen v budoucnosti bude zastávka. Bohužel zmizely plánované stromy u křižovatky Pod Královkou směrem k Marjánce, u téže křižovatky je naplánován podivný přechod na straně Pyramidy, který vede jen do poloviny ulice. A kdy už se konečně dočkáme realizace?  IPR žádné konkrétní datum neuvádí, ale dle informací z magistrátu rekonstrukce nezačne dříve než v roce 2024, tedy téměř jedenáct let poté, co proběhla první debata na toto téma.
Číst dál
PARK MAXE VAN DER STOELA PŘEVEZME PRAHA 6
Prostor parku Maxe van der Stoela, který byl po stavbě tunelu Blanka ve správě zahradnické firmy, přebírá letos do péče MČ Praha 6. Zástupci Prahy 6 a spolků se loni dvakrát setkali, aby zhodnotili žalostný stav zeleně a navrhli další kroky. Stromy strádají suchem a voda odtéká i s opakovaně obnovovanými mlatovými cestami. V loňském roce byla učiněna první opatření pro lepší vsakování dešťové vody. Zde najdete zápis z první schůzky a zde z druhé schůzky se spolky.
BEZPEČNĚ NA TRAMVAJ? U KAŠTANU JE TO PROBLÉM
Tramvajová zastávka U Kaštanu má pěkný bezbariérový přechod. Jeho jedinou chybou je, že je umístěn na nejvzdálenějším místě ostrůvku, přestože drtivá většina chodců míří opačným směrem. Proto jsme denně svědky toho, jak chodci zdolávají vysoký obrubník v čele ostrůvku a poté přecházejí Bělohorskou mimo přechod. Je to nebezpečné: obrubník je vysoký a místo je nepřehledné, neboť na přilehlém chodníku často parkují auta. 
Přečtěte si, co na to úřady
SPOLKY Z PRAHY 6 PODAJÍ NÁMITKY K METROPOLITNÍMU PLÁNU

Nový územní plán hlavního města Prahy je nyní ve fázi připomínkování veřejnosti.  Chcete-li vědět, co chystá ve vašem okolí, podívejte na Metropolitní plán online nebo zajděte do Centra architektury a městského plánování (CAMP), kde je do 30. června vystavený. Připomínky můžete podat přímo na místě nebo online prostřednictvím aplikace Portál Pražana. Plán bude představen také v městských částech. Připomínky mají ale malou právní váhu. Proto se spolky Prahy 6, sdružené do uskupení Společně pro šestku rozhodly podat společně námitky. Těmi se, na rozdíl od připomínek, musí zpracovatelé plánu zabývat a jejich vypořádání je možné se domáhat i soudně. 

JAK SE ŽIJE V BŘEVNOVĚ
Jaké je to být v Břevnově rodičem? Jakou roli zde hraje stále početnější skupina seniorů? Co se dá dělat v Břevnově proti změně klimatu? Jak si mohou sousedé navzájem pomáhat? Výzkum, který v loňském roce realizovalo komunitní centrum Nesedím, sousedím spolu s Ateliérem pro veřejnou debatu, hledal odpovědi na tyto otázky. Cílem bylo vymezit oblasti, jež mají největší potenciál k vzájemné spolupráci a pomoci. Podívejte se na výsledky výzkumu.
TOČNA DLABAČOV STÁLE ČEKÁ
S příchodem jara jsme očekávali avizované oživení téměř nevyužívané tramvajové smyčky Dlabačov, ale prostor stále zeje prázdnotou. Místo plánovaného přistavení nevyužívaného tramvajového vozu lze občas zahlédnout na točně soupravy z běžného provozu. Podle aktuálních informací se stále řeší problémy s podpisem smlouvy s Dopravním podnikem a otevření se nyní očekává až na přelomu července a srpna – více než rok po oznámení výsledků výběrového řízení.
VYZKOUŠELI JSME: TAPAS BAR JAMONARNA
Chcete si připadat jako na dovolené? Zajděte do nového tapas baru Jamonarna na adrese Bělohorská 43. Čeká vás příjemný interiér se dvěma stolečky venku a milí majitelé, se kterými si můžete popovídat o nabízených dobrotách. Doporučujeme degustační prkénko: Jamón, Chorizo, sýry, olivy, výborné pečivo a ještě lepší olivový olej. Zapijte skleničkou červeného. Všechny dobroty si můžete koupit i sebou. Otevřeno mají do 19 hodin, po zavíračce vás ale nikdo vyhánět nebude. V pátek je otevřeno do 22 hodin.
LETOŠNÍ ZAŽÍT MĚSTO JINAK POD TAKTOVKOU MALÉHO VATIKÁNU
Jubilejní 10. ročník sousedských slavností Zažít Břevnov jinak nás čeká v sobotu 17. září v tzv. Malém Vatikánu - západním cípu Břevnova mezi Bělohorskou a Ladronkou. Do letošních příprav se vedle spolku Pro Břevnov a KC Nesedím Sousedím aktivně zapojuje řada místních obyvatel. Cílem slavnosti je oživit veřejný prostor a také podnítit diskusi o místních tématech. Bydlíte nedaleko a máte chuť se zapojit? Napište nám.
NENECHTE SI UJÍT NOC KOSTELŮ
Noc kostelů připadá letos na 10. června.  Také letos budou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny některé kostely, ve kterých se zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, návštěvníci mohou nahlédnout do sakristií či klášterních zahrad, zahrát si na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do krypt. V našem okolí se akce účastní Bazilika svaté Markéty, evangelický kostel ve Střešovicích, libocký kostel svatého Fabiána a Šebestiána, dejvický kostel svatého Matěje nebo střešovický kostel sv. Norberta. 
 KULTURA, SPORT A VOLNÝ ČAS: TIPY NA ČERVEN
  • Barefoot fest: Největší akce v ČR (ne)jen pro příznivce barefoot obuvi, bosých bot a bosobot. Středa 1. 6. od 14 hodin v parku Maxe van der Stoela.
  • Sokolský dětský den: Skok do dálky, lukostřelba, hod na cíl a spousta dalších sportovních disciplín, stánky s odměnami.  Ve čtvrtek 2. června od 16 do 19 hodin v parku Královka.
  • Narozeniny Nesedím, sousedím. Páté narozeniny oblíbeného komunitního centra. V úterý 7. června od 16 do 20 hodin.
  • Montmartre v Tejnce: další ročník uličního jarmarku s výstavou děl místních umělců, dílnami, hudbou i divadlem. V sobotu 18. června od 14 hodin.   
  • Krajina radosti: aukční výstava Atelieru Kaštan na podporu ukrajinských umělců. Od 31. 5. do 30. 6. v Kaštanu.
Zaujal vás náš newsletter? Přepošlete jej svým známým.
Máte nápad, o čem bychom mohli psát? Nebo se přímo chcete zapojit do aktivit spolku Pro Břevnov? Můžete nás kontaktovat prostřednictvím
našeho webu nebo mailem na info@probrevnov.cz
Otevřít tento email v prohlížeči
Copyright © 2022 Spolek Pro Břevnov
Přihlásit k odběru newsletteru

Můžete změnit svou zasílací adresu nebo se odhlásit z odběru našich emailů.
Zásady zpracování osobních údajů

Email Marketing Powered by Mailchimp