Copy
Milí přátelé,

touto dobou jsme vám v minulých letech posílali bilanční vydání našich Novinek, ovšem letos jsme se rozhodli, že spolkové ohlédnutí za rokem 2022 uděláme pouze na našem webu a nebudeme tak narušovat klasické měsíční vydání.

Pokud bych měl ale vybrat jednu spolkovou událost, která mi v loňském roce udělala radost, pak by to byl prosincový Mikuláš. Tentokrát jsem totiž již nebyl nachlazený jako před dvěma lety, takže mluvit a vydržet v mrazu na jednom místě nebyl takový problém, a i paruku s vousy jsem pořídil novou, věrohodnější. Především mě ale potěšily děti samotné, které nejen že s rodiči musely vystát dlouhou frontu, ale poté i hezky zpívaly nebo recitovaly. Asi nikdy nezapomenu na zřejmě autorskou báseň jednoho chlapečka o lednici, ve které měli ubytovanou lední medvědici. Myslím, že bydlela vedle mísy se salátem.

Hezký leden a vydařený rok 2023 vám za celý Spolek Pro Břevnov přeje

Michal Volf

LIDÉ Z MALÉHO VATIKÁNU CHTĚJÍ OVLIVNIT PODOBU SVÉ ČTVRTI

Na posledním letošním zasedání zastupitelstva naší městské části vystoupili obyvatelé Malého Vatikánu i členové Spolku pro Břevnov s žádostí o bezodkladné zapojení do plánu revitalizace lokality Malého Vatikánu. Během příprav slavnosti Zažít Břevnov jinak a především na listopadové veřejné besedě v komunitním centru  se totiž ukázalo, že existuje studie obnovy místních náměstíček. Tato studie nebyla nikdy zveřejněna, ani projednána s místními. Obyvatelům ale není lhostejné, jak bude vypadat jejich nejbližší okolí, a proto se věci daly do pohybu…

Číst dál
BUDOU NA BŘEVNOVĚ FARMÁŘSKÉ TRHY?

Farmářské trhy jsou nedílnou součástí života mnoha pražských čtvrtí. Lákavá je nejen možnost nakoupit lokální produkty přímo od výrobců a pěstitelů, ale také společenský rozměr trhů: potkávají se zde sousedé a přátelé, kteří po nákupu posedí u dobré kávy či snídaně. Břevnováci ale mohou obyvatelům Dejvic, Malé Strany, Karlína či Holešovic pouze závidět.  Ptali jsme se člena zastupitelstva Štěpána Bartáka, který je pověřencem pro veřejný prostor, jak situaci změnit. Dle jeho vyjádření je prvotním úkolem zjistit poptávku veřejnosti.  Proto se ptáme i vás: měly by být na Břevnově farmářské trhy? A kde by se měly konat? Náměstí nemáme, v úvahu tedy připadají prostory poblíž naší hlavní tepny Bělohorské, například jedna ze dvou tramvajových točen, prostor před Břevnovským klášterem nebo cíp zeleně za Kaštanem. Napište nám, vaše názory předáme zastupitelům, a třeba se jednou sejdeme u stánků s čerstvou zeleninou…

Farmářské trhy ano či ne - napište nám
REDUKCE PRACOVNÍ SKUPINY PRO LADRONKU
Jistě jste si všimli, že obnova Ladronky, velkoryse naplánovaná v tzv. Plánu pro Ladronku, nebyla dosud zahájena. Namísto rekonstrukce chodníků, zvýšení bezpečnosti či obnovy plochy u tenisových kurtů, bylo instalováno několik uměleckých děl, o kterých není v plánu ani zmínka. Nyní radnice zredukovala počet členů Pracovní skupiny k volnočasovému areálu Ladronka, která měla projekt připomínkovat. Z pracovní skupiny byl vyškrtnut nájemce statku Ladronka a také zástupce Spolku pro Břevnov (zástupci spolků Tejnka a Zelený Břevnov zůstávají). Připomínáme, že právě náš spolek se zasloužil o zapojení veřejnosti do projektu a náš zástupce vždy velmi aktivně obhajoval zájmy místních občanů i transparentnost projektu. Bereme redukci pracovní skupiny na vědomí a doufáme, že bude fungovat alespoň v okleštěné podobě a že přes velké zpoždění bude projekt nakonec realizován.
BŘEVNOVSKÝ KLÁŠTER SLAVÍ 1030 LET
14. ledna slaví nejvýznamnější břevnovská památka kulaté výročí. Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markétzaložil v roce 993 přemyslovský kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch. Ve středověku představoval klášter jedno z center kultury v českém knížectví i království. Po návštěvě Husitů museli mniši přesídlit do kláštera v Broumově, zpět se vrátili až v polovině 16. století. V době josefinských reforem sloužil klášter částečně jako škola i jako lazaret. Po únoru 1948 byli mniši vyhnáni a prostory kláštera používány jako archiv ministerstva vnitra. Po roce 1991 byl řeholní život na Břevnově znovu obnoven. Mnozí mají ještě v paměti oslavy milénia Břevnovského kláštera v roce 1993, kdy klášter navštívil papež Jan Pavel II. V tomto roce se také v Břevnově narodilo nebývalé množství Vojtěchů. Dnes v klášteře funguje benediktinská komunita i farnost, slouží kultuře i vzdělávání, je zde hotel, restaurace a vaří se tu výborné pivo.
MAPOVÁ APLIKACE STAVEBNÍCH ZÁMĚRŮ
Institut plánování a rozvoje (IPR)  zveřejnil celoměstskou evidenci územních rozhodnutí prostřednictvím nové mapové aplikace. Můžete se tedy přímo v mapě podívat na zákresy soukromých i veřejných stavebních záměrů. Obsahem jsou obecně dokumenty územního řízení a společného územního a stavebního řízení, kde je účastníkem řízení Hlavní město Praha. Podívejte se, co se chystá ve vašem okolí!
 
PIZZA PO AMERICKU
Rádi zkoušíte nezvyklé chutě? Pak musíte zajít do nové franšízy Pizza Raketou na Bělohorské 83 (zastávka Drinopol). Nabízejí zde tzv. americkou pizzu, která se od původní italské dost liší. Základem je vysoké nadýchané těsto, pizza nemá okraje a na náplni se rozhodně nešetří. Jednoduše řečeno, všeho je zde dvojnásobek. Velká pizza váží jeden a čtvrt kilogramu! Zkusili jsme malou pizzu a snědli sotva půlku. K pizzám s názvy Apollo, Ufon či Souhvězdí šunky si navíc můžete vybrat z několika druhů majonézových omáček, tahle kombinace už na nás byla moc divoká. V nabídce je i pizza s trhaným vepřovým nebo borůvková s drobenkou a smetanou. Pizzu si můžete sníst na místě nebo odnést ve speciální krabici, která ji udrží dlouho teplou. Za vyzkoušení, jak Američané naložili s tradiční italskou pochoutkou, to rozhodně stojí.
SPOLKOVÝ ANDĚL ZAHRÁL NA HOUSLE
Pátého prosince přišli na Drinopol Mikuláš, čert i andělé. Nepřišli z nebe a pekla, ale ze Spolku pro Břevnov. Navázali jsme tak na tradici, přerušenou covidovou epidemií. Cílem bylo umožnit břevnovským dětem setkání s nadpřirozenými bytostmi, ve kterých nepoznají tatínka či strýčka, ale kterých se zároveň nemusí bát. Zájem předčil očekávání, děti ale trpělivě čekaly ve frontě na možnost vyměnit básničku či písničku za dárek od Mikuláše. Čekání zpříjemnil anděl, hrající na housle a báječná káva a kakao Café Arhuacos. Příští rok se sejdeme ve stejnou dobu na stejném místě!
 
Podívejte se na fotky
KULTURNÍ A SPORTOVNÍ TIPY
  • 60 let The Undertakers - koncert legendární břevnovské kapely v hospodě U Holečků (Libocká 6, Petřiny). V pondělí 2. ledna od 19 hodin. Vstupné dobrovolné.
  • Ještě jsme se nedohodli, Ty syčáci! Legendy brněnské scény v čele s Petrem Vášou znovu v Praze. V Kaštanu v pátek 13. ledna od 20 hodin.
  • Sousedské souznění. Zpívání lidových písní v Nesedím, sousedím. V pondělí 16. ledna od 18.45 hod. Rezervace: lalaladalen@gmail.com
  • Povídky (p)od psa - slepičí polévka pro psí duše. Autorské čtení Evy Maškové. 25. ledna od 17 hodin v břevnovské pobočce Městské knihovny. Vstup zdarma.
Zaujal vás náš newsletter? Přepošlete jej svým známým.
Máte nápad, o čem bychom mohli psát? Nebo se přímo chcete zapojit do aktivit spolku Pro Břevnov? Můžete nás kontaktovat prostřednictvím
našeho webu nebo mailem na info@probrevnov.cz
Otevřít tento email v prohlížeči
Facebook
Website
Copyright © 2023 Spolek Pro Břevnov
Přihlásit k odběru newsletteru

Můžete změnit svou zasílací adresu nebo se odhlásit z odběru našich emailů.
Zásady zpracování osobních údajů

Email Marketing Powered by Mailchimp