Copy
Milí přátelé,

chtěl jsem původně psát o procházce v rámci Dne architektury, která letos končila u Pyramidy, ale pak mě napadl jiný fenomén, který s okolím hotelu v poslední době souvisí – odpolední nejen páteční dopravní zácpy.

Nedávno jsem kolem jedné takové zrovna projížděl tramvají a vůbec jsem nechápal, co se musí přihodit, aby se člověk dobrovolně v takové koloně ocitl. O pár dní později jsem měl možnost si to sám vyzkoušet, protože na prodloužený víkend se nepodařilo vyrazit do tří odpoledne, ale až kolem čtvrté. Bez zkušeností s touto situací jsem proto místo k Blance vyrazil přes Strahov na Smíchov, abych se ještě před Holečkovou otočil a poslušně se do zácpy před Pyramidu vrátil, protože navigace rychlejší možnost nenabízela. Dostat se do Blanky trvalo další půlhodinu. Nikdy předtím jsem v autě v Břevnově téměř na jednom místě tolik času nestrávil. Příště tedy jedině vyrazit dříve, anebo tramvají.

Hezký listopad a hodně trpělivosti nejen za volantem vám všem za celý Spolek Pro Břevnov přeje

Michal Volf

DESET ZAJÍMAVOSTÍ ZE DNE ARCHITEKTURY

Na začátku října jsme již podesáté prováděli po břevnovské architektuře v rámci celorepublikového festivalu Den architektury. Tentokrát jsme jako téma vybrali Bělohorskou ulici a postupně ji prošli celou od Kaštanu až k hotelu Pyramida. Fotografie z procházky a deset zajímavostí, které během ní zazněly, najdete na našem webu. Příští rok uvažujeme o jiném formátu, vše ještě upřesníme, zachovejte nám prosím přízeň.

PROGRAMOVÉ PRIORITY NOVÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE BŘEVNOVA

Nová rada pod vedením starosty Jakuba Stárka představila koaliční smlouvu, která obsahuje i programové priority. Jejich výčet je úctyhodný a většinově chvályhodný. Otázkou zůstává, na které z priorit zbyde čas a peníze. Vybrali jsme pro vás ty které jsou přímo břevnovské a a budeme rádi, když nám napíšete co vám v programových prioritách chybí, co přebývá a co by mělo být realizováno nejdříve. Bereme radní za slovo a rádi budeme na pozitivních změnách spolupracovat a budeme jejich kroky s programovými prioritami konfrontovat.

Břevnovské programové priority
NOVÉ VYUŽITÍ REZIDENCE PŘEDSEDŮ SNĚMOVNY
Funkcionalistická vila z dílny architekta Pavla Smetany v ulici U Ladronky 31 sloužila dosud jako sídlo předsedů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.  Bydlel v ní Václav Klaus (v té době byla vila vykradena), Miloš Zeman nebo Lubomír Zaorálek. Markéta Pekarová Adamová se na Břevnov stěhovat nechce, a proto dala vilu k dispozici ruské nevládní organizaci Memorial. Ta se věnuje mapování a odhalování zločinů stalinského režimu, kritická je ale i k současnému Rusku. Memorial si pronajme vilu prozatím na půl roku.
CO UKÁZALY VYKOPÁVKY NA KAJETÁNCE
V posledních měsících probíhá v blízkosti Kaple Panny Marie Altöttinské mezi Vincentinem a Kajetánkou archeologický průzkum, který objevil nejen pozůstatky objektů původního malého kláštera řádu Kajetánů, ale základy budov z období novověku. Archeologové v červenci seznámili s nálezy veřejnost, v případě zájmu jsou připraveni odbornou přednášku přímo na místě zopakovat. Máte zájem? Napište nám, rádi setkání zorganizujeme. Víte, co se v těsné blízkosti kaple chystá? Pod rouškou malebného názvu Viniční rezidence Radimova se skrývá brutální obestavění kaple.
Podrobnosti o vykopávkách
ČASOPIS BŘEVNOVAN NEJEN PRO PAMĚTNÍKY
Zajímáte-li se o dění v naší čtvrti, nenechte si ujít časopis Břevnovan. Najdete v něm zpravodajství z místních akcí a řadu dalších rubrik, jeho hlavní devizou jsou ale unikátní vzpomínky pamětníků, doplněné historickými fotografiemi. První číslo vyšlo v roce 1888, tedy před 134 lety! Vydávání bylo obnoveno v roce 1990 zásluhou Pavla Krchova, který je hlavním vydavatelem i redaktorem časopisu. Tento absolvent žurnalistiky a po sametové revoluci mluvčí Občanského fóra v Břevnově je také kronikářem Prahy 6 a autorem publikací o dějinách Břevnova. Stál u zrodu obnoveného živnostenského spolku a akcí jako je posvícení, masopust, bály nebo sázení stromů. Časopis dostanete ve vybraných břevnovských obchodech a trafikách, PDF verze starších čísel si můžete přečíst zde
KDE SI V BŘEVNOVĚ PROTÁHNOUT TĚLO
Chladné počasí zahnalo sportovně založené Břevnováky do tělocvičen. Možností, kde si v naší čtvrti můžete protáhnout tělo, je mnoho.  Stačí si vybrat podle vlastních preferencí. Chcete celý kurz nebo jednotlivou lekci? Menší skupinu, hromadné cvičení nebo individuální hodinu? Cvičení jen pro ženy? Komfort nebo lidové ceny? Přinášíme přehled sportovišť, která jsme sami vyzkoušeli.
Číst dál
KULTURNÍ TIPY
  • Když nechtějí malé myšky spát – loutková pohádka Tondy Novotného měla premiéru na letošní Letní Letné. V sobotu 5. 11. od 15 hodin v Kaštanu.
  • Holička na holičkách - autorské čtení z knihy Matyldy Moniky Hrdé. Ve čtvrtek 10. 11. od 17 hodin v pobočce Městské knihovny na Bělohorské. Vstup zdarma.
  • Sousedská tančírna Sdružení Tejnka - další z řady oblíbených hudebních večerů s latinskými rytmy kapely Roma band. V pátek 25. 11. od 19 hodin v KD Bílá Hora. Vstupné dobrovolné.  
  • Beseda s Pěšky městem o veřejném prostoru Břevnov. O území malého Vatikánu a nevyužitých náměstíček bude mluvit architekt Ondřej Synek a dopravní projektant Slávek Syrový. Vstup zdarma po předchozí rezervaci.
Zaujal vás náš newsletter? Přepošlete jej svým známým.
Máte nápad, o čem bychom mohli psát? Nebo se přímo chcete zapojit do aktivit spolku Pro Břevnov? Můžete nás kontaktovat prostřednictvím
našeho webu nebo mailem na info@probrevnov.cz
Otevřít tento email v prohlížeči
Facebook
Website
Copyright © 2022 Spolek Pro Břevnov
Přihlásit k odběru newsletteru

Můžete změnit svou zasílací adresu nebo se odhlásit z odběru našich emailů.
Zásady zpracování osobních údajů

Email Marketing Powered by Mailchimp