Copy
Milí přátelé,

možná nejsem jediný, kdo v současné době vyhlíží dlouhodobější předpověď počasí se zatím marným očekáváním babího léta. Aktuální výhled nabízí nejvyšší teploty kolem 14 stupňů, což je asi tak o deset méně, než bychom chtěli. Píšu o tom ale z toho důvodu, že babí léto se nekonalo ani v den letošního Zažít Břevnov jinak, a přesto nám to nevadilo. Kvůli dopolednímu dešti a zimě nás sice napadaly ironické myšlenky, že vzhledem k počasí letos Břevnov zažijeme opravdu jinak, ale nakonec tu pozitivní energii všech účastníků a sousedů na místě neumenšila ani odpolední kroupová přeháňka.

Lokace slavnosti v prostředí Malého Vatikánu byla jedinečná a já bych chtěl tímto ještě jednou poděkovat jak celému organizačnímu týmu, tak všem zúčastněným. Demonstrativní přechod Bělohorské byl pak tím pravým vyvrcholením, a doufáme, že brzy přinese i reálnou změnu k lepšímu v přecházení na tomto místě.

Hezký říjen a aspoň trochu babího léta vám všem za celý Spolek Pro Břevnov přeje

Michal Volf

KOSTKY JSOU (S)VRŽENY
Komunální volby přinesly Praze 6 poměrně pestré obsazení zastupitelstva. Podle prvních informací se na spolupráci již dohodly vítězná koalice ODS + KDU ČSL s koalicí STAN + Zelení a pokračují v hledání dalšího partnera. Uvidíme, jestli dojde k obnovení stávající koalice s TOP09, nebo jestli dojde na skautskou koalici - zapojení nováčka Praha 6 sobě. Zatím vše naznačuje tomu, že Jakub Stárek naváže na 20 let vlády ODS v letech 1914-2014 (Boček, Bém, Chalupa, Kousalíková). Volbu Jiřího Růžičky senátorem v prvním kole proslavil svým hlasováním Tomio Okamura.
OKOLÍ PLIVÁTKA: NĚCO ZA NĚCO

Dříve zanedbaný park zvaný Plivátko byl díky úsilí zdejších obyvatel přeměněn v příjemné místo. Místní by byli rádi, kdyby se obnova parkové plochy rozšířila i na část parku, patřící developerské firmě. Společnosti Real 9 byla proto nabídnuta výměna: na jeho jiném pozemku jižně od Maratónské bude umožněna výstavba bytového domu a developer za to své pozemky nad Plivátkem předá do vlastnictví hlavnímu městu. Park tak bude uchráněn před možnou výstavbou na tomto území a může být zahájena obnova jeho zanedbaných částí. Tento postup byl odsouhlasen Komisí územního rozvoje.

Přečtěte si víc
PROČ PAMÁTKÁŘI MLČÍ?
Ikona památkové zóny Tejnka, barokní statek s nepřehlédnutelným štítem, má být obklopena moderní zástavbou. Majitel předložil k územnímu řízení projekt rozsáhlé přístavby, která by znamenala výrazný nárůst zastavěné plochy a značný úbytek zeleně. Neadekvátnost záměru konstatoval i Odbor územního rozvoje MČ Praha 6, který požaduje část přístavby nerealizovat (doporučuje redukci o garáž s šatnou a sklady), což investor ignoruje. Zarážející je, že památkový úřad se k záměru vůbec nevyjádřil a dle nového stavebního zákona souhlasil pouze takzvanou fikcí souhlasu, chybí také odborné stanovisko Národního památkového ústavu. Nejbližší sousedé podali námitky a požadují přerušení řízení.
PRŮVOD UPOZORNIL NA BARIÉRY PRO PĚŠÍ
Zářijový desátý ročník slavnosti Zažít Břevnov jinak vyvrcholil manifestačním průvodem přes Bělohorskou do Břevnovského kláštera.  Cílem bylo upozornit, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně život místních tato dopravní tepna (pokračování Patočkovy ulice směrem na Vypich) představuje. Jejím společným překonáním, přeplutím, přepajdáním o holi i přeběhnutím otevřeli účastníci diskusi o uspořádání veřejného prostoru, v němž často dostávají přednost motoristé před chodci.
Z PETŘIN NA MALOVANKU BEZ PŘESTUPU
Od poloviny září jezdí v Praze 6 autobus číslo 164 v prodloužené trase. Linka, která dosud jezdila v trase Sobín – Sídliště Řepy – Bílá Hora – Vypich – Petřiny a Poliklinika Petřiny, byla prodloužena přes zastávky Kusá, Radimova, Kajetánka, Pod Královkou do zastávky Malovanka. Z Malovanky tak můžete dojet nejen na Petřiny, ale třeba až do Sobína a odtud vyrazit na výlet k Hostivickým rybníkům. Linka bude jezdit v půlhodinovém intervalu.
NOVÁ RESTAURACE ALUHA
Otevření restaurace Aluha na Drinopolu v místě bývalého nonstop bufetu doprovázelo velké očekávání - tento typ restaurace dosud v naší čtvrti chyběl. Vydali jsme se proto na průzkum hned první otvírací den. Na první pohled nás zaujal elegantní interiér z dílny studia Inex, ještě více nás potěšily známé tváře jak v obsluze, tak mezi hosty. Na objednávku jsme si museli počkat, nával byl velký, ale čekání se vyplatilo. Aluha nabízí průřez asijskou kuchyní od japonské přes vietnamskou až po korejskou, na své si přijdou i vegetariáni. Při další návštěvě jsme byli obslouženi bleskově, takže nové restauraci už není co vytknout a můžeme si jen přát, ať nám v Břevnově dlouho vydrží.
PAN JAN JE ZPĚT
V únoru jste se zde mohli dočíst, proč zmizel ze svého stanoviště před Billou oblíbený prodavač Nového prostoru. Nyní, po ztrátě zaměstnání, je pan Jan zpět. Návrat nebyl jednoduchý, na své místo před Billou, obsazené jiným prodejcem, si musel několik měsíců počkat. Teď už nám opět s úsměvem a dobrou náladou nabízí nejen časopis, jehož prodej pomáhá lidem v těžké životní situaci, ale i vlastnoručně sepsané a svázané pohádky, detektivky a poezii. 
KULTURA, SPORT, VOLNÝ ČAS
  • Den architektury – Neděle 2. 10. v 16 hodin. Desátý ročník objevování Břevnova se letos bude týkat Bělohorské ulice. Můžete se těšit na břevnovskou polikliniku, restauraci Na Marjánce nebo povídání o připravované rekonstrukci Bělohorské. Provází Daniel Čapek a Michal Volf z našeho spolku. Sraz před KC Kaštan
  • Břevnovské posvícení - 7. – 9. 10 od 10 do 22 hodin. Tradiční veselice se stánky a pouťovými atrakcemi před Břevnovským klášterem 
  • Představit si zahradu – výstava děl autorek Veronika Čechmánková, Sarah Dubná a Lucie Lučanská je poetickým a imaginativním ztvárněním volných úvah na téma zahrady. V krásném prostoru Entrance Gallery (restaurovaný skleník v zahradách Břevnovského kláštera). Otevřeno čtvrtek – neděle 12 – 18 hodin. Do 30. října
Zaujal vás náš newsletter? Přepošlete jej svým známým.
Máte nápad, o čem bychom mohli psát? Nebo se přímo chcete zapojit do aktivit spolku Pro Břevnov? Můžete nás kontaktovat prostřednictvím
našeho webu nebo mailem na info@probrevnov.cz
Otevřít tento email v prohlížeči
Facebook
Website
Copyright © 2022 Spolek Pro Břevnov
Přihlásit k odběru newsletteru

Můžete změnit svou zasílací adresu nebo se odhlásit z odběru našich emailů.
Zásady zpracování osobních údajů

Email Marketing Powered by Mailchimp