Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 

dnešním dnem začínají dětem prázdniny i když léto tu máme podle venkovních teplot již od půlky dubna. Teď už máme léto i oficiálně podle kalendáře i když se zatím projevuje spíše chladnějším počasím. 

Chladno rozhodně není na politické scéně, máme novou, resp. staronovou vládu, pozornost je věnována stále politickým tanečkům místo reálné činnosti. Jistou výhodou v oblasti životního prostředí je, že bude nadále pokračovat pan ministr Brabec. Ne, že bych ho považoval za ideálního ministra životního prostředí, ale zase, dle mého názoru byli tu ministři výrazně horší.

Naše Aktuality vycházejí nyní v o hodně delších intervalech, než původně slibovaných 14 dnů. Při jejich zakládání jsem měl představu, že se na jejich tvorbě bude podílet více lidí, což se ukázalo jako představa mylná. Takže vydání závisí zcela na jednom člověku; když je mnoho dalších pracovních povinností a aktivit, dopadá to tak, že nakonec musím Aktuality připravovat v Dánsku na cyklistickém zájezdu s mládeží. Pokud by se našel někdo, kdo by s přípravou Aktualit byl ochoten pomáhat, budu velmi rád.

I když je to romantické připravovat internetový zpravodaj na skautském tábořišti za zpěvu ptáků, technické prostředky jsou v přírodě přeci jen omezené a rád bych tím omluvil zvýšené množství chyb a překlepů, které v tomto čísle zajisté najdete.

Nadále ale budeme rádi, když Aktuality přepošlete dalším zájemcům a nejlépe, když tyto zájemce odkážete rovnou na přihlašovací stránku, kde se mohou velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

Co bude

4. 9. Beseda – Sociální bydlení a vyloučené lokality

Sidliste chanov

je název besedy, kterou STUŽ pořádá v úterý 4. září od 16 hod. v Klubu techniků na Novotného lávce.
 

Již několik volebních období je skoro všemi politickými stranami slibován  zákon o sociálním bydlení, na který čeká téměř 200.000 lidí v akutní bytové nouzi a jejich počet stále stoupá.

Stále se nedaří potlačit byznys s chudobou, počet vyloučených lokalit se nesnižuje, naopak vznikají nové.

Jaké jsou hlavní problémy v této oblasti, co mohou udělat nová zastupitelstva, která vzniknou po obecních volbách v říjnu 2018 sama, a co musí být nutně uděláno na centrální úrovni.

Na besedu, kde se dozvíte více o této problematice, byli pozváni přední odborníci a doufáme, že bude velmi zajímavá, podrobnější informace budou na webu STUŽ v druhé polovině srpna.

Memoriál Josefa a Petry Vavrouškových

Letošní Memoriál Josefa a Petry Vavrouškových bude v Roháčích 7. až 9.září s ubytováním v penzionu Jurika v Bobrovci. Vedle výstupu k mohylce Josefa a Petry bude další náplní diskuse na neformálním  semináři "Sto rokov česko - slovenskej spolupráce pri ochrane prírody a krajiny". Bude výborné, pokud se  podaří naplnit, co  nám napsal Maňo Huba: "Myslím, že k tohtoročnej storočnici ČSR sa hodí a každý z nás k nej môže prispieť (a nemusí to byť práve historik)". I tak ale sháníme přispěvatele do diskuse na toto téma - přihlaste se, anebo doporučte, koho ještě k diskusi pozvat. Dalším tématem bude 25. výročí regionální pobočky STUŽe Biele/Bílé Karpaty. Přihlášky na Memoriál sbírá tajemnice STUŽe Eva Vavroušková (eva.vavrouskova@ecn.cz ), je třeba se co nejdříve přihlásit.

Co bylo

Beseda k udržitelné energetice

Beseda k udržitelné energetice proběhla 5. června tradičně na Novotného lávce. Záznam z besedy a prezentace panelistů najdete v tomto článku.

Beseda k Metropolitnímu plánu Prahy

Naše Pražská skupina pořádala o den dříve hojně navštívenou besedu k Metropolitnímu plánu Prahy - také záznam z této besedy je v článku na webu STUŽ.

Informace odjinud

Poušť nebo prales?

Národní park Šumava 11 let o orkánu Kyrill - v tiskové zprávě Správy NP si můžete přečíst, hodnocení, které jednoznačně vypovídá ve prospěch bezzásahovosti. Více na stránkách NP Šumava.

Informace k Metropolitnímu plánu Prahy z nevládního sektoru

Na webových stránkách Platformy pro revizi Metropolitního plánu NNO lze nalézt aktuální informace, týkající se připomínkování Metropolitního, čili územního plánu, i mnoha  aktivit Platformy pro revizi Metropolitního plánu, jejíž členem je i pražská skupina STUŽ.

Do našich národních parků drony nesmí

Náš člen ing. arch. Martin Říha nás upozornil na TZ správy KRNAP, která vysvětluje, proč nejsou drony na území našich národních parků přípustné - více na stránkách KRNAP.

Stop biomasakru!

O problémech se spalováním dřevní hmoty na Slovensku se můžete dočíst ve výzvě Slovenského ochranářského sněmu.

Pozvánka na Letní ekologickou akademii

Organizace Zvonečník pořádá ve dnech 20. a 21. července v Praze a zve na ni všechny zájemce - více se můžete dozvědět na stránkách Letní akademie.

Začíná připomínkování Metropolitního plánu - poradíme vám jak na to!

Jak píší naši kolegové z Arniky:  Společné jednání o návrhu Metropolitního plánu odstartovalo měsíční období, během kterého mohou Pražané podávat k návrhu plánu připomínky. Arnika pro ně v průběhu celého jara připravovala podklady, shromažďovala odborné posudky a vytvářela návody, jak připomínky sepsat a podat. Vše je již nyní k dispozici na webu Arniky
 

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Francouzské cukrovinky bez karcinogenních přísad

Francouzský cukrářský průmysl slíbil, že postupně odstraní oxid titaničitý, potenciálně karcinogenní přísadu nacházející se v bonbónech a dalších produktech.

Více informací

Včely jsou důležitější, než pesticidy

Více než tři čtvrtiny potravinářských plodin na světě závisí na opylování a hodnota opylování hmyzem se celosvětově odhaduje na 153 miliard eur, v samotné EU až 15 miliard eur.

Více informací

Nádech čerstvého vzduchu: pět věcí, které bychom měli udělat 

Právo občanů EU na dýchání čistého vzduchu je každodenně porušováno. Po celém kontinentu je toxický vzduch spojen s více než 500 000 předčasnými úmrtími každý rok.

Více informací

Nové cíle pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje

Evropská unie zvýšila své cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti, avšak aktivisté tvrdí, že stále nedosahují toho, co je k dosažení cílů dohody z Paříže nutné.

Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2018 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.