Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 

prázdniny jsou za námi a myslím, že letošní průběh léta dává mnoho podnětů k zamyšlení – můžeme ještě počkat na přesné vyhodnocení meteorologů, ale již dnes můžeme určitě říct, že letošní léto patřilo k těm nejteplejším a nejsušším v historii posledních několika století a to nejen v Česku, ale ve většině Evropy. 

Ono je to s tím teplem a sluníčkem trochu zrádné – i když dost lidí ví, že rostoucí teplota na Zemi může mít pro lidstvo nedozírné následky, tak teplé slunečné léto velká část našich obyvatel vítá – dovolenou mohou věnovat koupání a opalování a vůbec nemají nic proti tomu, že neprší. I sami meteorologové tento přístup velmi často podporují – jak často slyšíme v rádiu či televizi "zítra nás čeká krásný slunečný den s teplotami kolem 30 stupňů".

To, co obyvatele Českých zemí přeci jen trochu zarazí, je velké sucho – řeky skoro bez vody, suché trávníky, vyschlé studny, uschlá úroda. Ukazuje se, že naše krajina se zvládá bránit nedostatku vláhy daleko hůře, než v minulosti – a není se čemu divit – od poloviny 19. století jsme napřímili toky našich řek a potoků skoro o třetinu délky, veliké plochy jsme vysušili, odvodnili a zabetonovali. Navíc na velkých zemědělských pozemcích se hospodaří způsobem, který degraduje půdu a velmi snižuje její schopnost zadržovat vodu.

Budeme rádi, když Aktuality přepošlete dalším zájemcům a nejlépe, když tyto zájemce odkážete rovnou na přihlašovací stránku, kde se mohou velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

Co bude

4. 9. Beseda – Sociální bydlení a vyloučené lokality

Sidliste chanov

je název besedy, kterou STUŽ pořádá v úterý 4. září od 16 hod. v Klubu techniků na Novotného lávce.


Z říjnových komunálních voleb vzniknou nová zastupitelstva, která budou čelit starým a stále nedostatečně řešeným problémům, jakými jsou mimo jiných i sociální bydlení, sociální začleňování a sociálně vyloučené lokaliy.

Na toto téma budou diskutovat přední odborníci – Ivana Gabal, Tomáš Tožička, Martin Šimáček a Saša Uhlová. Podrobnosti najdete na webu STUŽ.

Více informací na webu STUŽ

Memoriál Josefa a Petry Vavrouškových - 7.-9. září

Letošní Memoriál Josefa a Petry Vavrouškových bude v Roháčích 7. až 9. září s ubytováním v penzionu Jurika v Bobrovci. Vedle výstupu k mohylce Josefa a Petry bude další náplní diskuse na semináři "Sto rokov česko-slovenskej spolupráce pri ochrane prírody a krajiny".  Na našem webu najdete program celého semináře.

Více informací na webu STUŽ

Diskusní semináře STUŽ na podzim 2018

V tradičním termínu první úterý v měsíci od 16 hod v Klubu techniků na Novotného lávce plánujeme následující semináře:
  • 2. října: Hospodaření s vodou v krajině,
  • 6. listopadu: Hodnocení udržitelných měst,
  • 4. prosince: Klima, klimatické změny, zamezování příčin, příprava na klimatickou.

Akce jiných organizací

13. září: Diskuse na Praze 5: dobrá praxe dostupného bydlení (Housing First).
Zveme zájemce o koncept Housing First na diskusi zkušeností obcí s  
dostupným bydlením a prevencí bezdomovectví do sálu zastupitelstva MČ  
Praha 5, Štefánikova 13, Praha 5, ve čtvrtek 13.9.2018 od 17:00.

Informace odjinud

Podpořte bezodkladné přijetí „Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí“ 

Tzv. Instanbulská úmluva se stala, bohužel, předmětem politických tahanic mezi jednotlivými politiky - budeme velmi rádi, když podpoříte přijetí této úmluvy podepsáním petice - podobně, jako již učinila STUŽ jako organizace. Podrobnosti a formulář k podpisu petice najdete zde.
 

Webové stránky uspornespotrebice.cz

Internetová stránka sdružující ty nejúspornější spotřebiče na českém trhu již více než 10 let byla výrazně inovována a web je vhodný nyní i pro mobily. Další novinkou je posun výběrových kritérií pro několik kategorií spotřebičů. Více na webové stránce projektu.
 

Do práce na kole a Evropský týden mobility

Od 16. do 22. září 2018 se po celé Evropě uskuteční Evropský týden mobility. Kampaň se snaží podpořit udržitelnou dopravu a také zlepšit zdraví a kvalitu života občanů. Organizace Auto*mat se k projektu připojuje 2. ročníkem Zářijové výzvy - týdenní verzí Do práce na kole
 

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Extrémní počasí: Pět opatření, která mohou Evropě pomoci vyřešit změnu klimatu

Extrémní počasí letošního léta podtruhuje potřebu boje se změnou klimatu v Evropě.  Týdeník Meta navrhuje pěti opatření, která mohou pomoci Evropě řešit tuto změnu.

Více informací

Den překročení kapacity Země byl letos zase dříve

Ještě nikdy nebyl den překročení kapacity Země tak brzy, jako letos – 1. srpna. Od tohoto dne až do konce prosince spotřebováváme zdroje, které se nahromadily za posledních 4 miliard let. 

Více informací

Globální zájem o palmový olej je v pozadí vražd aktivistů

Ukazuje se, že rok 2017 byl nejtragičtějším  rokem pro ochranu životního prostředí - každý týden byli zabiti 4 aktivisté a obrovské plantáže palmového oleje jsou jedním z hlavních důvodů.

Více informací

Plastová krize: Evropský parlament chce jít nad rámec původních návrhů Evropské komise

Poslanci Evropského parlamentu chtějí ambicióznější zákony proti platům, které znečišťují životní prostředí – požadují přísnější legislativu EU v této oblasti.

.

Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2018 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.


Chcete změnit nastavení, jak dostáváte tyto Aktuality STUŽ?
Můžete aktualizovat své nastavení či odhlási odběr Aktualit STUŽ.

Email Marketing Powered by Mailchimp