Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 
toto číslo Aktualit si uvádím fotkou, pořízenou z okna turistické chaty Milešovka na vrcholu stejnojmenné hory, kam jsme si udělali takový malý rodinný výšlap minulou neděli. I když bylo počasí relativně nevlídné, v chatě bylo příjemně a také obsluha byla velmi milá.

Z různých environmentálních událostí minulých dnů jste asi zaznamenali rozhodnutí Německa ukončit využívání uhlí do konce roku 2038. Já sám takovéto rozhodnutí rozhodně vítám, protože pálení uhlí považuji v současné situace stále znečištěného ovzduší v Česku za velkou hloupost především v naší vlastní zemi, zvláště když elektřina z těchto špinavých elektráren je nakonec vyvážena. V tom vidím také veliký rozdíl nás a Německa, protože Němci budou muset opravdu vynaložit všechny síly, aby zvládli současný odchod od jaderné a uhelné energetiky. U nás by prostě stačilo elektrárny zavřít a nevyvážet elektřinu. Samozřejmě, můžeme spekulovat o tom, že díky energetické politice Německa dojde ke zdražení energií a že na tom vyděláme. Otázkou je, zda zdraví našich obyvatel a také riziko pro klima této planety za to stojí.

V tomto čísle aktualit najdete také ke stažení náš Zpravodaj STUŽ, který vychází tradičně již mnoho let. Pro mne je dost velkou otázkou, zda má vycházet nadále a nemá být nahrazen rozšířením našeho webu a Aktualit. Určitě uvítáme názory i ostatních, pro mne je podstatné, že tento Zpravodaj zatěžuje naši STUŽku dost vysokými finančními náklady, životní prostředí zbytečně potištěným papírem a také mne a Evu Vavrouškovou náročnou přípravou – sehnání příspěvků, jazykové korektury i zlom jsou hodně časově náročné, určitě více, než vydání on-line textu.

Jsme rádi, že Aktuality šíříte dále, čtenáři nám úspěšně přibývají. Pokud je zatím nedostáváte mailem, stačí jít na přihlašovací stránku, kde se lze velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

Co bude

Seminář STUŽ 5. 2. 2019 – Bude Česko do roku 2030 udržitelné a co pro to můžeme udělat?

Seminář, konaný v tradičním čase – od 16 hod, Klub techniků, Novotného lávka, Praha.

Jednotlivé státy světa dnes uznaly, že celá planeta je ohrožena klimatickou změnou, způsobenou člověkem. I Česká republika se snaží, alespoň v některých dokumentech, se na nastávající změny připravit a čelit jím. Vláda přijala strategický dokument Česká republika 2030 i jeho implementační plán. Jaká je však realita – skutečně něco proti klimatickým změnám děláme, nebo se chováme jako černý pasažér?Jak bude reagovat administrativa na varovné zprávy klimatologů, dojde také v Česku k radikalizaci občanů směrem k ochraně klimatu?  Diskutovat budou
 • Mgr. Jan Mareš, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje, MŽP 
 • Mgr. Tomáš Tožička, předseda Social Watch ČR
 • Nikola Hurychová, reprezentantka Platformy pro udržitelný rozvoj a etiku
 • Ing. Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.
Podrobnosti a případnou aktualizaci najdete zde.

Kruh pro planetu, 13. února 2019, Malostranské náměstí (a další města v ČR)

Ve středu 13. února se sejdeme na náměstích s laptopy, tablety a transparenty a vytvoříme kruh. Budeme veřejnosti pouštět videa s informacemi o změně klimatu, sbírat podpisy do výzvy Neztrácejme čas a sdílet informace o naléhavosti aktivního zavedení řešení.

Další plánované semináře STUŽ v roce 2019

V tradičním termínu první úterý v měsíci od 16 hod v Klubu techniků na Novotného lávce plánujeme následující semináře (změna vyhrazena):
 • 5. 3. Stromy a klimatická změna (od 17 hod, hodinová beseda s dr. Větvičkou)
 • 2. 4. Světelné znečištění (garant Pásková)
 • 7. 5. Právo na informace o životním prostředí (garant Tuháček)
 • 4. 6. Problémy populace na naší planetě (garant Dlouhý)

Zpravodaj STUŽ 2018

Jako každoročně, i za rok 2018 jsme vydali tištěný Zpravodaj, který slouží též jako pozvánka na naše valné shromáždění. Ve Zpravodaji najdete některé materiály, které jinde nevyšly. Již nyní si jej můžete stáhnout kliknutím na obrázek či na odkaz níže a číst jeho elektronickou verzi, na besedě bude pro členy dostupná i tištěná podoba. 

Zpravodaj STUŽ 2018 ke stažení.

Akce jiných organizací

 • Jan Květ: Koncepční a institucionální vývoj ekologie a ochrany životního prostředí v Československu (osobní pohled) – CTS, Praha – 7. 2. – podrobnosti zde
 • Konference NSZM  "Energie v rukou měst" – energetika, doprava, inovace – 27.–28. 2. – podrobnosti zde
 • Dominion – promítání –  5. 3. – Tábor – podrobnosti zde

Další informace STUŽ

Členské příspěvky a dary


Činnost STUŽ je již několik let financována výhradně z členských příspěvků a darů členů a příznivců, členové předsednictva a ostatní dobrovolníci pracují pro STUŽ bez nároku na finanční odměnu. Budeme proto velmi rádi, když jako členové STUŽ uhradíte, pokud jste to již neučinili, své členské příspěvky. Příspěvek lze uhradit buď přímo v hotovosti tajemnici Evě Vavrouškové např. na úterních besedách, nebo bankovním převodem na účet STUŽ. Číslo účtu STUŽ: 107-9221470277/0100 u Komerční banky, pobočka Praha 6.
Stejně tak je možné buď převodem nebo v hotovosti poskytnout dar (netýká se to pochopitelně jen členů STUŽ). Darovací smlouvu vám, pokud nám předáte adresu,  včas zašleme, abyste mohli svůj dar uplatnit v daňovém přiznání. Dobrovolné vyšší příspěvky či dary jsou víc než vítány.
Těm, kteří na naši činnost přispívají peněžním darem, upřímně děkujeme. Děkujeme i těm, kteří nám věnují svůj vzácný čas a účastní se našich seminářů jako panelisté.

Můžete nám finančně pomoci, aniž vás to něco bude stát


Je to jednoduché – pokud budete nakupovat on-line v různých e-shopech, postupujte podle tohoto návodu a STUŽ časem dostane alespoň maličké procento z nákupu, aniž vás to bude cokoliv stát. Moc děkujeme těm, kteří již tuto službu použili.

Změna klimatu

Tuto rubriku jsme zahájili u příležitosti klimatického summitu COP24 v Katovicích, dostáváme další reakce a zajímavosti a tak pokračujeme.
 

Německo by mělo ukončit spalování uhlí v roce 2038 či již 2035. Jasný plán na proměnu energetiky potřebuje i ČR

V sobotu nad ránem došlo k průlomu v ostře sledovaných jednáních německé “uhelné komise”, který může zásadně urychlit konec doby uhelné v Evropě. Představitelé a představitelky spolkových zemí historicky spojených s těžbou a spalováním uhlí, se spolu se zástupci průmyslu, odborů a ekologických organizací po 20 hodinách závěrečného jednání dohodli na kompromisu – Německo by podle nich mělo opustit těžbu a spalování uhlí k roku 2038 a pokud to půjde, tak již v roce 2035. Již přibližně o deset let dříve dojde k odstavení všech uhelných zdrojů ve Velké Británii, Francii, Itálii, Belgii, Holandsku, Rakousku nebo skandinávských zemích. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Greenpeace.
 

File:Praha, Letná, budova ministerstva průmyslu a obchodu.JPG. (2016, August 9). Wikimedia Commons, the free media repository. Retrieved 09:28, February 3, 2019 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Praha,_Letn%C3%A1,_budova_ministerstva_pr%C5%AFmyslu_a_obchodu.JPG&oldid=203543735.Ministerstvo průmyslu omezuje ochranu klimatu a rozvoj obnovitelných zdrojů. Obce protestují

Vláda 28. 1. projednala návrh Národního integrovaného energetického a klimatického plánu ČR (NEKP), který má na příštích deset let stanovit cíle a tempo pro snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti. Největším nedostatkem původního návrhu Ministerstva průmyslu z prosince je velmi nízký cíl pro obnovitelné zdroje, který nevyužívá reálných přírodních podmínek ani možností obcí a průmyslu. Aktuální návrh rozvoj výroby elektřiny z čistých domácích zdrojů omezuje ještě víc. Hlavním nedostatkem NEKP je, že navržené kroky ve skutečnosti klimatické změny neřeší. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Hnutí DUHA.
 

Zdroj: Wikimedia CommonsStudentské stávky na ochranu klimatu sílí každým dnem

V minulých dvou týdnech byly mohutné studentské stávky proti klimatické nečinnosti v mnoha evropských městech, do ulic vyšly desetitisíce žáků a studentů, 2.  února to bylo ve Švýcarsku kolem 60 tis. lidí, ve čtvrtek 31. 1. v Belgii 33 tis. demonstrujících, o týden dříve jen v Bruselu 35 tisíc dětí. Podrobnosti najdete v článku na Wikipedii.
 

Propadněte panice, přednášela 16letá aktivistka Greta Thunbergová mocným v Davosu

Chci, abyste poznali paniku a strach. Účastníkům Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to v pátek řekla 16letá švédská aktivistka v boji proti změně klimatu Greta Thunbergová. Podle nyní už světoznámé školačky jde i na švýcarském setkání jen o peníze. Více najdete v článku v Ekolistu 

S velmi podobnou zprávou vystoupil v Davosu i představitel nejstarší generace, 92letý sir David Attenborough. Jeho vystoupení si můžete poslechnout v angličtině.
 

ILLUSTRATION BY LUISA RIVERA/YALE E360Znalosti původních obyvatel jsou důležité pro všechny

Od Aljašky až po Austrálií se vědci vrací ke znalostem původních obyvatel aby lépe pochopili přírodu. To, co se zjišťují, jim pomáhá objevovat víc o všem, od tání ledovců, přes ochranu ryb, až po kontrolu požárů. Více najdete v článku z univerzity v Yale.
 

Ministerstvo průmyslu chce, aby vláda schválila plýtvání uhlím a porušila Státní energetickou koncepci

Řídí ministerstvo Marta Nováková, nebo Pavel Tykač?

Vláda v pondělí 4. února projedná návrh novely zákona o hospodaření energií, v němž chce Ministerstvo průmyslu a obchodu umožnit uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie. Zatímco Ministerstvo průmyslu záměrně brání většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, tímto způsobem by umožnilo prodloužit provozování zastaralých, špinavých a plýtvavých uhelných elektráren, které se podle platné Státní energetické koncepce mají odstavovat. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Hnutí DUHA.

Informace odjinud

Zonace Národního parku Šumava

Správa NP Šumava uveřejnila nový návrh zonace již podle nové novely zákona na ochranu přírody . K návrhu zonace je možné se vyjádřit do 15. března, samotný návrh najdete zde.
 

Zdroj: Wikimedia commonsPlaneta, nebo plast? Překvapivých 91 % plastového odpadu neprojde recyklací!

Proč ve skutečnosti třídění plastů nepomáhá - třídění a recyklace jsou dvě naprosto různé věci - kdy končí plasty doopravdy. To vše se dozvíte v článku v National Geographics.
 

Česká republika musí snižovat znečišťování prachem sedmkrát rychleji než dosud

Naše země musí výrazně přidat ve snižování emisí zdraví škodlivého jemného polétavého prachu (PM2,5 – částice menší než 2,5 tisícin milimetru), pokud chce dosáhnout svého cíle pro čisté ovzduší do roku 2030. Vyplývá to z analýzy návrhu Národního programu snižování emisí ČR, který předložilo Ministerstvo životního prostředí k veřejnému připomínkování. Celá tisková zpráva Zeleného kruhu je zde.

Jsme součástí přírody

AVAAZ organizuje petici k záchraně biodiverzity, potažmo života na naší planetě - vyzývá  světové vůdce, že je třeba chránit polovinu naší planety, neboť jinak dojde ještě za naší doby života ke kolapsu životadárných  ekosystémů. Podrobnosti najdete v angličtině zde.
 

Bojujme pro Evropu

Pod tímto názvem byla uveřejněna výzva, či manifest předních evropských literátů, historiků apod., vyzývající k boji za jednotnou  Evropu před volbami do Evropského parlamentu, neboť hrozí, že populisté a nacionalisté uvedou Evropu do chaosu.  Pokud se něco nezmění, tyto volby budou největší kalamitou, jakou jsme kdy poznali,“ varují signatáři.  Informaci najdete například v Lidových novinách.
 

Kvalita ovzduší se v ČR stále nezlepšuje

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, kontrolujícího účinnost dotací, se kvalita ovzduší v ČR stále nezlepšuje, přestožena zlepšení ovzduší jsou dotaze jak z EU, tak z ČR.
Podrobnosti najdete zde.
 

Projekt elektrifikace v Praze: Elektrobusy v Praze

O situaci s nasazováním elektrobusů v Praze se lze dočíst v tomto článku
 

Nové číslo časopisu FOP - Plány péče

Tématem tohoto čísla jsou plánovací dokumenty v ochraně přírody.Seznámíme Vás se zkušenostmi se zpracováním plánů péče, můžete polemizovat nad poznatky především péče o zvláště chráněná území. Dozvíte se něco o novince v plánovací dokumentaci, kterou je zpracování zásad péče o národní park i o nové podobě zonace NP Podyjí. Více si přečtěte zde.
 

Zdroj: Wikimedia CommonsNález Ústavního soudu umožní zapojení lidí do řízení vedených Českou inspekcí životního prostředí

Nálezem Ústavního soudu se povedlo otevřít možnost účasti NNO v řízeních vedených Českou inspekcí životního prostředí. Občanská sdružení se jich mohou účastnit a vyjadřovat k podstatě věci, nikoliv  k výši pokuty nebo ji vyžadovat. Více viz tisková zpráva hnutí DUHA.

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

"Jsme naštvaní!" - tisíce lidí demonstrovaly v Berlíně za spravedlivější potravinový systém

35 000 lidí prošlo a 171 traktor projel minulý týden Berlínem s požadavkem na přeměnu potravinářského a zemědělského systému. Pod sloganem "jsme naštvaní", vyzvali demonstrující k ukončení industrializace zemědělství, k zlepšení kvality potravin, spravedlivým cenám a k větší ochrany přírody. Podrobnosti najdete zde.
 

EU se snaží zakázat mikroplasty ve většině výrobků

EU bude používat své chemické zákony k zastavení většiny mikroplastů a mikrokuliček přidávaných do kosmetiky, barev, detergentů a dalších výrobků.
Podrobnosti najdete zde.


 

Plány vlád členských států EU v oblasti klimatu

Veřejná poptávka po opatřeních na ochranu klimatu nebyla tak hlasitá a jasná. Nyní se objevuje nový výzkumný projekt, který zjistí, jak jsou skutečně záměry pět zemí EU, které jsou příznivé pro klima, které mají dekarbonizovat zemědělství, stavby a dopravu.
Podrobnosti najdete zde

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Přihlášku můžete vyplnit on-line zde. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2019 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.


Chcete změnit nastavení, jak dostáváte tyto Aktuality STUŽ?
Můžete aktualizovat své nastavení či odhlási odběr Aktualit STUŽ.

Email Marketing Powered by Mailchimp