Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči

Aktuality STUŽ 3/2017


Vážení přátelé, dostáváte poslední Aktuality STUŽ v roce 2017, které, přinášejí další novinky z činnosti naši Společnosti, ale i další informace z oblasti udržitelného rozvoje a ochrany našeho prostředí.

Podoba našeho očasníku se bude nadále vyvýjet a budeme velmi rádi, pokud nám pošlete své nápady, návrhy, ale také své příspěvky do dalších čísel. Ke komunikace používejte, prosím, email info@stuz.cz.

Dovolte, abych vám tímto popřál příjemný konec roku 2017 a úspěšné vykročení do roku 2018.

Jiří Dlouhý - předseda

Dotazník k dalšímu fungování STUŽ

Pro ty, kteří tak ještě neuděli si dovolujem zopakovat okaz na dotazník k dalšímu fungování STUŽ. Budeme velmi rádi za všechny názory a podněty.
Dotazník

Co bude

Diskusní seminář na téma Stav českých lesů - již v úterý 2. ledna

se bude konat v úterý 2. ledna 2018 od 16:00 do 19:00 hodin Praha 1, Novotného lávka 5, Klub techniků, místnost č. 417

Na naši pravidelnou besedu, která se bude zabývat dnešním vážným stavem lesů, souvisejícím s kůrovcovou kalamitou, větrnými smrštěmi a globálním oteplováním přijali již pozvání např. generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád, náměstek ministra životního prostředí  Vladimír Dolejský a také prof. Josef Fanta, a další velmi zajímaví panelisté.
 
Více informací
Global Temperature Anomaly

Diskusní seminář na téma Aktuální poznatky o globální změně klimatu

Na besedě, která se bude konat v tradičním termínu, tedy 6. února 2018 se dozvíme o aktuálních vědeckých poznatcích v oblasti globální změny klimatu, ale také o tom, jaké kroky činí jednotlivé země a Evropská unie ke snížení anropogenního vlivu lidí na změnu klimatu a o opatřeních ke snížení následků této změny.

Zprávy z poboček

Východočeská pobočka

Vážení přátelé,
děkuji za vaši podporu našemu spolku v tomto roce. Děkuji za podporu hodnot, které jako  STUŽ prosazujeme a ke kterým se hlásíme. Jsou platné od roku 1992, kdy STUŽ vznikla, jsou platné stále.
Usilí o udržitelný rozvoj, o ochranu přírody, o kvalitu životního prostředí a o ideály humanismu je , doufejme, věčné. Jsem přesvědčen, že do tohoto proudu snažícímu se o harmoničtější svět, ten malý i ten velký, patříme, a to by nás mělo i nadále posilovat.

Vážení a milí přátelé,  
přeji vám jménem našeho východočeského pobočného spolku požehnané Vánoce a splněná přání v novém roce. A samozřejmě další krásné zážitky z přírody kolem nás, z té vzdálenější, i z té exotické.
Mirek Petr - předseda Vč. pob. STUŽ
 

Další zajímavosti

Vánoční dárek: Evropa chce vyšší recyklaci odpadů

Zástupci Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise (evropský trialog) se dnes ráno předběžně dohodli na znění Balíčku pro oběhové hospodářství – progresivní změně šesti odpadových směrnic Evropské unie.  Recyklace komunálních odpadů se má do roku 2035 povinně zvýšit na minimálně 65% a skládkování snížit na maximálně 10%. Definitivně bude dohodu schvalovat Evropský parlament a Rada Evropské unie (zástupci vlád členských zemí) začátkem příštího roku. 

.
Více informací

Proč svět bourá přehrady?

Příští rok odstraní Francie dvě velké přehrady na řece Sélune - Vezins a La Roche Qui Boit. Jaký má význam ničit unikátní technická díla ještě z dob první světové války, které zkrotily vodní živel?

Více informací

Představte si … na pět let

Náš člen Ivan Fišera zveřejnil v Přítomnosti úvahu k nastávající prezidentské volbě.
Předvolební kampaň prezidentských kandidátů, která umožňuje stavět je na jakési mediální pranýře, na nichž se probírají převážně nepodstatné záležitosti, je stále nudnější a přitom hodně zavádějící.  Až toto populistické ponižování v podstatě velmi slušných a statečných občanů skončí, mnozí z nás si oddechnou. Trapné přitom je, že zatím vede v průzkumech veřejného mínění Miloš Zeman, který bezostyšně zneužívá svou současnou prezidentskou pozici a tohoto férového klání se čestně nezúčastňuje.
Více informací

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Změňme plastový odpad ve zlato

Plastový odpad z vyřazených spotřebičů a přístrojů je nejrychleji rostoucí druh odpadu a obrovský problém. Naštěstí EU podporuje nový projekt na zvýšení míry recyklace.
Více informací

Měly by podniky, který způsobily globální znečištění, mít "vedoucí úlohu" při řešení tohoto problému?


Největší setkání OSN o životním prostředí skončilo tak, jak začalo:  diskusí o roli podniků jako součásti řešení světa plného znečištění.
Více informací

EU podniká nesmělé kroky směrem k cirkulární ekonomice, cíle ale byly oslabeny

Instituce EU a členské státy dosáhly v tomto týdnu kompromisu s cílem zvýšit míru recyklace a zabránit vzniku odpadu. Ale bude stačit, aby Evropa plně přešla na cirkulární ekonomiku?
Více informací

Obří "dělo" má snižit znečištění ovzduší

Vládní úředníci v indickém hlavním městě New Dehli testovali "zbraň" proti znečištění ovzduší, která má "likvidovat škodlivé znečištění ovzduší".
Více informací

Zajímavé odkazy

Projekt Pravda o vodě

V rámci projektu Pravda o vodě, připravuje ing. Radek Novotný celorepublikovou kampaň, která má za cíl vytvořit silné veřejné mínění a jasné sdělení politikům a nové vládě ČR.
Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních, lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje také pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, úplně nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2017 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.