Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 

uplynulo 14 dnů a máme zde další číslo Aktualit. Určitě nepřehlédněte pozvánku na besedu s dr. Cílkem, jehož přednášky jsou vždy zajímavé - naši členové by samozřejmě neměli také zapomenou přijít na naše Valné shromáždění, které je nejlepším místem, kde se vyjádřit k dalšímu směřování naší organizace.

Za pozornost určitě stojí několik zpráv o boji o čistší ovzduší - v Česku bylo soudy zrušeno několik Programů zlepšování kvality ovzduší - ne proto, že by tyto plány překračovaly nějaké pravomoce, ale proto, že soud uznal, že tyto plány jsou nedostatečné a že musí být vypracovány výrazně účinnější plány. Také v EU došly soudy hned k třem významným rozsudkům ve prospěch čistějšího ovzduší. To a mnohé další najdete v těchto Aktualitách.

Příprava Aktualit nás stojí čas a energii, proto jsme velmi rádi, když mají co nejširší okruh čtenářů - budeme proto určitě rádi, když Aktuality přepošlete dalším zájemcům a nejlépe, když odkážete další zájemce rovnou na přihlašovací stránku, kde se mohou velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje


Jiří Dlouhý - předseda STUŽ

Technická poznámka - v některých emailových klientech se vám nezobrazují naše Aktuality celé - je možné, že na jejich zdánlivém konci musíte kliknout na odkaz "Zobrazit celou zprávu", případně se také lze podívat do "Archivu našich Aktualit".

Co bude


Beseda s panem RNDr. Václavem Cílkem, CSc. "Detroid - jak rozpustit civilizaci"

se bude konat v úterý 6. března od 17,00 hod. v Klubu techniků na Novotného lávce
Beseda  se bude týkat amerického Detroitu, který během posledních 70 let zažil období rozkvětu i úpadku. Detroit, největší město amerického státu Michigan, je prvním post – americkým městem, o kterém se říká, že je i post – apokalyptickým městem.
Město, které mělo téměř 2 milióny obyvatel, jich dnes má necelých 700 000. Dr. Václav Cílek nám ukáže, že podobný osud může v budoucnu potkat i některá naše města, např. Ostravu nebo Mladou Boleslav.
Dr. Cílek dokáže svým srozumitelným povídáním vysvětlit složité vědecké teorie a i laické veřejnosti osvětlit netušené souvislosti.

Pozvánka na Valné shromáždění

Zveme všechny řádné členy Společnosti pro trvale udržitelný život na zasedání valného shromáždění STUŽ, které se bude konat v Klubu techniků v Praze, na Novotného lávce, místnost 417, v úterý 6. března 2018 od 16:00 hod. Po skončení jednání v 17.00 hod. bude následovat beseda dr. Cílkem.

Výroční schůze východočeské pobočky

Výroční schůze členů Východočeské pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život se koná ve středu 28. února 2018 v prostorách Alternativního klubu bajkazyl, Gayerova kasárna, hned vedle třídy ČSA, Hradec Králové, a to  od 16:30 hodin.

Od 18.00 hodin nás pak čeká expedice slovem a obrazem do tropické Ameriky: Severní Kolumbie a severní Nikaragua – země mezi oceány, plné sopek, revolucionářů a výborné kávy se zkušenou a vášnivou cestovatelkou, odbornicí na geoparky a udržitelný cestovní ruch Ing. Martinou Páskovou, PhD.

.

Další akce

A jakými tématy se budou zabývat další semináře STUŽ?

Všechny besedy se konají první úterý v měsíci, od 16 do 19 hodin v Klubu techniků, Novotného lávka, Praha. Témata besed mohou být ještě změněna na základě aktuální situace

3. dubna - Znečištění prostředí plasty
2. května - Obnova venkova (Pozor, vyjímečně až ve středu)
5. června - Využití obnovitelných zdrojů

Pozvánky na akce jiných organizací

  • Výstava: Rudolf Sikora: Země se nesmí stát mrtvou planetou - 6. 2. - 2. 4. . Galerie Artwall - info zde
  • Týden výzkumu a inovací pro životní prostředí TVIP 2018 - 6. - 8. 3. - Hustopeče u Brna - info zde
  • Závěrečná konference projektu Systém dlouhodobých priorit UR ve státní správě - 12. 3.  Praha - Lichtenštejnský palác - info zde
  • Tvorba veřejného prostoru v Praze 3 od A do Z - 22. 3. - Praha 3 - info zde
  • Seminář pro pedagogy - Pozoruj a jednej - 5.-6. 4. 2018 - České Budějovice - info zde
  • Konference Děti v permakultuře - 4.-5. 5. 2018 - Toulcův dvůr, Praha - info zde

Reakce na Zpravodaj STUŽ 2017

Na text Jiřího Dlouhého v našem tištěném Zpravodaji 2017 zareagovala ve svém textu Marie Lafarová, která také doporučila k tomuto tématu zajímavý text Miroslava Přibáně.

Pobočky a skupiny STUŽ

Proběhla výroční schůze Českolipské pobočky

14. února proběhla v České Lípě výroční schůze Českolipské pobočky STUŽ. V úvodní části byly projednány aktuální události a kauzy v regionu, jako je stále se zhoršující stav ovzduší v České Lípě, nové plány kácení stávající zeleně v centru města (u průmyslové školy), výsadba nové zeleně (včetně případného podílu pobočky STUŽ na této výsadbě), průběh a výsledky prvního místního referenda v České Lípě ze dne 28. ledna 2018, týkajícího se některých záměrů vedení města,  a  příprava oslav Dne Země, které se budou tradičně konat koncem dubna ve Velkém Valtinově. V souvislosti s 25. výročím založení STUŽ byla též vzpomenuta historie vzniku a působení českolipské pobočky i jejích zakládajících členů.

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

European Environmental Bureau (EEB) zveřejnilo dopis, v němž sdílí své názory na některé z otázek na programu příští Rady EU pro životní prostředí, která se koná v Bruselu dne 5. března 2018.

V sedmi podrobných bodech vyzývá EEB k účinnějšímu provádění ekologických politik v EU s cílem pomoci vytvořit udržitelnější společnost pro její občany.
Více informací

Tři velká vítězství pro čistší vzduch během jednoho týdne

Během pouhých dvou dní vydaly tři největší evropské soudy významné rozsudky v boji proti nelegálnímu znečištění ovzduší.
Více informací

Barcelona slibuje, že se ještě před zavedením účinnějších právních předpisů EU stane městem s nulovými odpady

Evropská města zvyšují úsilí o recyklaci a zabránění vzniku odpadů. Tento týden píše zpravodaj EEB META o nové strategii nulového odpadu v Barceloně a nově zavedeném separované sběr odpadů od dveří ke dveřím.

Více informací


Těžba v Białowieżském pralese je ilegální, říká nejvyšší právní poradce EU

Polsko porušilo právo EU zvýšením těžby dřeva v chráněném pralese. To je názor nejvyššího právního poradce Soudu EU.

Více informací

Zajímavé odkazy

Směřování k udržitelnému světovému obchodnímu právu?

Dr. Giovanni Gruni z z Leidenské právní školy se zabývá dopady na  obchodní politiku EU po stanovisku 2/15 CJEU, které  mimo jiné vymezuje i problematiku udržitelnosti v obchodním právu EU. 
Více informací

Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren 

ČR však silně pokulhává. Právě vyšla výroční evropská statistika větrné energie, více najdete v tiskové zprávě Hnutí Duha.
Více informací

Evropský týden udržitelného rozvoje 2018

Informace k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje, který pořádá Evropská síť udržitelného rozvoje (ESDN) ve dnech 30. května až 5. června najdete na webových stránkách této akce.

Více informací

Tisková zpráva: Na smog si nesmíme zvykat, není to přírodní úkaz. Stát musí razantně zakročit, řešení jsou po ruce.

Ve své tiskové zprávě přichází Hnutí Duha s výzvou, co je potřebné dělat k ochraně ovzduší.
Více informací

Petice AVAAZ: Zastavte tajný útok na Amazonii

Kolegové z Avaaz žádají o podporu petice na ochranu kolumbijské Amazonie před destrukcí dřevorubci a pěstiteli koky. 
Více informací

Program zlepšování kvality ovzduší pro Ústecko zrušen Nejvyšším správním soudem

Nejvyšší správní soud včera zrušil některé části Programu zlepšování kvality ovzduší (dále jen „Program”), který vydalo Ministerstvo životního prostředí pro oblast Severozápad. Soud se tím přiklonil k důraznější ochraně zdraví obyvatel regionu před znečištěním ovzduší. Zdůvodnění rozsudku ještě není k dispozici, ale hlavními argumenty žalobců byla nekonkrétnost a nízká účinnost navržených opatření.


 
Více informací

Jak se zapojit do příkladů dobré praxe vedoucí k udržitelnosti

Na stránkách věnovaných strategickému rámci ČR 2030 naleznete příklady dobré praxe vedoucí k udržitelnosti - ať už jednotlivců, nevládek, firem nebo obcí a regionů. Můžete si tam také prohlédnout příklady a také se přihlásit.
Více informací

Administrativní centrum AFI Butterfly se zelenými fasádami v Karlíně je dokončeno

Po téměř dvou letech od zahájení výstavby je kancelářské centrum AFI Karlín (Butterfly) v Praze 8 dokončeno. Developer AFI EUROPE převzal zkolaudovaný objekt od generálního dodavatele stavby, společnosti Imos Brno. Celková investice přesáhla 45 milionů eur. Budova navržená ve standardu BREEAM Excellent je unikátní svou zelenou fasádou, která tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad v celé střední Evropě. Nachází se nedaleko stanice metra Křižíkova a disponuje celkem 23 000 m2 pronajímatelných ploch. 

 
Více informací

Reflexe stavu planety

O hrozivějších trendech, než jen klimatické změně měl zajímavou přednášku prof. David Storch., byť někdy zjednodušující, protože to bylo v rámci otevřených dveří přírodovědecké fakulty. Prohlédněte si zajímavou přednášku.
 
Více informací

Výsledky soutěže  Šumavská mozkovka

Zpráva NP Šumava zveřejnila výsledky Šumavské mozkovny, soutěže o nejlepší popularizační odborný článek o Šumavě. 
Více informací

Baterie v Mydlovarech  za 24 milionů je největším úložištěm energie v Česku

V Mydlovarech na Českobudějovicku spustila společnost E.ON zkušební provoz zařízení, které umožňuje ukládání elektrické energie. Jeho kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu asi stovky rodinných domů.

Více informací

Petr Vidomus - Oteplí se a bude líp: Česká klimaskepse v čase globálních rizik

Nakladatelství sociologické literatury SLON vydalo knihu sociologa Petra Vidomuse, která se zabývá rozborem podvratné činnosti našich klimaskeptiků, více viz tisková zpráva a úryvek v přílohách.
Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2018 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.