Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 
první číslo dalšího ročníku Aktualit uvádím fotografií z interiéru – právě vykvetlý vánoční kaktus – Schlumbergera. Zajímavé je, že letos nám vykvetly tyto květiny až po Štědrém dnu, zatímco loni kvetly již na začátku prosince. Myslíme si, že s nimi zacházíme každoročně stejně - celé léto tráví na zahradě, až s prvními mrazy se stěhují na chodbu – ale jak je vidět, výsledky mohou být dost různé. Že by se podle toho dalo usuzovat, jaká bude zima? Asi ne.

Byl rok, který právě skončil něčím výjimečný, nebo to byl takový obyčejný rok, jakých jsou desítky? Odpověď na tuto otázku určitě záleží na každém z nás, někomu rok určitě přinesl mnoho dobrého, zajímavého, určitě je mnoho lidí, kteří by nejraději tento rok vymazali z paměti i reality. Doufám, že pro většinu lidí platila spíše ta první možnost.

Otázkou určitě je, jakým byl tento rok pro planetu Zemi. Zde se obávám, že není moc důvodů k optimismu – průměrná teplota naší planety stále stoupá, stoupají koncentrace CO2 v atmosféře a dokonce po několika letech stagnace znovu narostly i emise skleníkových plynů. Celosvětové škody, které způsobilo globální oteplování byly jen za rok 2018 odhadnuty na desítky miliard dolarů. Došlo sice k celosvětové dohodě na postupu snižování emisí skleníkových plynů, ale již dnes mnoho odborníků říká, že to není dostatečné. Doufejme, že rostoucí tlak obyčejných lidí přeci jen pohne politiky a ti začnou klimatický průšvih brát opravdu vážně. Také akce "Kruh pro planetu" našich kolegů patří k těm, ve kterých by měli obyčejní lidé dát vědět viditelně svůj názor. V sekci Změna klimatu najdete odkazy na zajímavé texty a studie o globálním oteplování.

Počet odběratelů těchto Aktualit již přesáhl číslo 300 a jsme rádi když budou čtenáři dále přibývat.  Aktuality přepošlete dalším zájemcům a nejlépe, když tyto zájemce odkážete rovnou na přihlašovací stránku, kde se mohou velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

Co bude

8. 1. 2019 Ochrana půdy

Půda měla a stále má zásadní význam pro rozvoj lidských civilizací. Hospodaříme u nás s půdou skutečně s péčí dobrého hospodáře, tj. trvale udržitelně? Předáme ji naším potomkům v lepším stavu než po devastaci způsobené socialistickým a navazujícím gründerským kapitalismem? Co ve skutečnosti podporují/měly by podporovat nemalé dotace jdoucí do zemědělství z EU i od nás, včetně našich daní?

Jaká je realita  a co bychom měli dělat, aby se situace zlepšila, abychom si udrželi toto bohatství. O tom všem bude naše pravidelná beseda v úterý 8. ledna od 16 hod. na Novotného lávce.

Více informací i aktuální seznam panelistů najdete zde.

11. 1. 2019 Kruh pro planetu/Climate circle

Praha, Palackého náměstí, 17–19 hod.
I když se nejedná přímo o akci STUŽ, velmi rádi bychom vás pozvali na setkání, které organizují naši kolegové z  Platformy pro udržitelný rozvoj a etiku.
Štve vás sucho? Štvou vás dotace do neudržitelných způsobů nakládání s přírodními zdroji? Štvou vás plasty v přírodě? Chtěli byste harmonický život v čištém životním prostředí? Chtěli byste pomoci zajistit budoucnost sobě a svým dětem? Přijďte do kroužku a nebo založte svůj! KRUH PRO PLANETU. Akce je součástí celosvětových akcí #AkceProKlima a #FridaysForFuture – ve kterých se obyčejní občané snaží přesvědčit vlády, aby braly skutečně vážné stav klimatické změny na naší planetě. 

Více informací o akci najdete zde.

Další plánované semináře STUŽ v roce 2019

V tradičním termínu první úterý v měsíci od 16 hod v Klubu techniků na Novotného lávce plánujeme následující semináře:
  • Implementace strategií ČR 2030 a Agenda 2030
  • Kanál Dunaj-Odra-Labe
  • Energetická infrastruktura
  • Světelné znečištění
  • Právo na informace o životním prostředí (květen 2019)
  • Nárůst počtu obyvatel na Zemi (červen 2018)

Co bylo

Jaký byl rok 2018 z pohledu ekologie?

STUŽ byla zastoupena osobou předsedy Jiřího Dlouhého v posledním ekologickém pořadu stanice ČR Plus v roce 2018, kdy se bilancoval uplynulý rok z pohledu nevládních organizací. Celý pořad si můžete poslechnout zde.

Akce jiných organizací

  • Vnitřní trh EU z pohledu malých a středních podniků – 15. 1. – Praha, MPO – podrobnosti zde
  • Otevřený prostor 2019  – Bydlení jako společenská otázka – 30. 1.–3. 2.  – Ekocentrum Renata, Bělá u Jevíčka – podrobnosti zde

Další informace STUŽ

Členské příspěvky


Činnost STUŽ je již několik let financována výhradně z členských příspěvků a darů členů a ostatních příznivců a na základě bezplatné práce členů předsednictva a ostatních dobrovolníků. Budeme proto velmi rádi, když, jako členové STUŽ uhradíte své členské příspěvky. Příspěvek lze uhradit buď přímo v hotovosti tajemnici Evě Vavrouškové např. na úterních besedách, nebo bankovním převodem na účet STUŽ. Číslo účtu STUŽ: 107-9221470277/0100 u Komerční banky, pobočka Praha 6. Dobrovolné vyšší příspěvky či dary jsou víc než vítány.

Můžete nám finančně pomoci, aniž vás to něco bude stát


Je to jednoduché – pokud budete nakupovat on-line v různých e-shopech, postupujte podle tohoto návodu a STUŽ časem dostane alespoň maličké procento z nákupu, aniž vás to bude cokoliv stát. Moc děkujeme těm, kteří již tuto službu použili.

Změna klimatu

Tuto rubriku jsme zahájili u příležitosti klimatického summitu COP24 v Katovicích, dostáváme další reakce a zajímavosti a tak pokračujeme.

Klimatický optimismus není na místě

Komentář Michala Berga ze Zelených, zveřejněný v Lidových novinách: Závěry z klimatické konference v Katovicích se v žádném případě nedají nazvat úspěchem. Média, včetně Lidových novin, která prezentují summit jako úspěšný, přistoupila na hru polské vlády... Celý text komentáře najdete zde.
 

S kladivem na klimatický budík

Co se dělo v Katovicích si můžete přehledně přečíst podrobně také v článku vědeckého redaktora Respektu Martina Uhlíře – článek najdete zde.
 

Kdo jsou ti My v prohlášení "My způsobujeme změnu klimatu"

Zajímavou úvahu o tom, kdo hraje jakou roli v globálním oteplování si můžete přečíst v následujícím článku v angličtině
 

Letošní léto bude zřejmě ještě "krásnější"

Léto 2018 bylo v historii 4. nejteplejší léto, a výrazně nejteplejší léto pro roky, kdy probíhala oscilace mořských proudů zvaná La Niña, která je charakterizována zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí a tím celkově zpomaluje oteplování zeměkoule. Na letošní léto klimatologové již skoro s jistotou předpovídají opačný jev – El Niño, proudění, které naopak oteplení posiluje. Takže se máme na co těšit. Podrobnosti najdete v tomto anglickém článku.
 

Klimatická změna byla podle NY Times "Příběhem roku 2018"

V článku v New York Times se ptá autor článku - Nebudou se nás budoucí generace ptát, proč jsme se zabývali nepodstatnými maličkostmi? Více v originálu článku
 

Zpráva Komise pro hodnocení klimatické změny USA

Zatímco prezident Trump prohlásil, že je příliš chytrý na to, aby věřil klimatické změně, tak jeho státní správa vydala velmi varovnou zprávu, která vypočítává, jaké škody se díky oteplování dají v USA očekávat. Pro zájemce je zpráva dostupná zde.
 

Češi si snad konečně začínají uvědomovat závažnost klimatické změny

V průzkumu společnost Median pro Český rozhlas letos došlo k výrazným posunům - na první místa se posunulo sucho a strach z klimatické změny. Podrobnosti najdete v článku na webu ČR


A jak to bylo s teplotou letos u nás

Myslím, že obrázek mluví za vše, kdo chce vědět víc, nechť si přečte celou zprávu ČHMÚ.

Informace odjinud

Zahájení veřejné konzultace Evropské komise  k udržitelným financím

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k problematice udržitelných financí.  Je též možné účastnit se  tematických odborných workshopů. Konzultace a pozvánky na workshopy jsou uveřejněny zde.  Plný rozsah a úvod ke konzultaci lze nalézt zde. Byly též publikovány 4 Zprávy o pokroku (Progress Reports) prací technické pracovní skupiny Komise ohledně přípravy technických kritérií v oblasti ochrany klimatu a dalších úkolů.
 

Za posledních 30 let jsem velmi zanedbali péči o krajinu

Velmi zajímavý článek rektora České zemědělské univerzity vyšel v Lidových novinách - k přečtení je zde.

 

Je to pouhých 50 let, kdy člověk poprvé viděl vycházet Zemi

Před 50 lety se uskutečnil let Apolla 8, které obletělo Měsíc. Dnes se dozvídáme, že to byl nejriskantnější let v historii NASA – ve snaze, aby USA byly první, tak mnoho věcí nebylo vyzkoušeno, mnoho věcí nefungovalo, ale nakonec vše dopadlo dobře. Právě na Štědrý den, když oblétalo Apollo Měsíc a kosmonauti fotografovali jeho povrch, tak se jim na obzoru objevila "Vycházející Zeměkoule" a William Anders udělal památný snímek.
Tato fotografie se stala ikonou Dne Země, který začali ve Spojených státech slavit o rok a půl později - 22. dubna 1970. Více informací najdete v článku v angličtině.
 

Recyklace plastů: kde končí plasty z Velké Británie

Článek z BBC New rozebírá situaci ve Velké Británii poté, co od počátku roku 2018 přestala Čína odebírat vytříděné plasty. Zvedl se tedy stupeň recyklace? Prakticky vůbec ne. Místo toho se našli noví "zpracovatelé", kteří plasty odebírají – Malajsie, Turecko, Indonésie. Myslíte, že v těchto zemích mají linky na zpracování těchto odpadů, nebo odpady skončí v moři. To se dozvíte v originálu článku.
 

Od roku 1970 zmizelo ze zeměkoule 60 % volně žijících zvířat

Na podzim zveřejnilo WWF velmi důležitou studii, která ukazuje jak dramaticky člověk mění tuto planetu. Vymírání volně žijících živočichů zatím tolik nesouvisí s globálním oteplováním, ale s rozpínavostí lidí – prognózy jsou velmi chmurné. K dispozici je nyní celá studie WWF v angličtině.
 

Která nákupní taška je nejšetrnější k životnímu prostředí

Jaká taška je tedy na nákup z pohledu životního prostředí nejlepší? Podle studie Vysoké školy chemicko-technologické, kterou si zadalo MŽP, je to opakovaně použitelná taška z polyesteru. Nicméně každá taška, která vydrží co nejdéle, je lepší než jednorázová verze, a to bez ohledu na materiál, ze kterého je vyrobená. Více najdete v článku na TBZInfo.

Novoroční přání

A ještě novoroční přání ze Slovenska a našich poboček.
Mikuláš Huba (STUŽ SR), Mirek Petr (VČ pobočka) Marie Čcheidze (Českolipská pobočka)

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Poté, co budou klasické žárovky poslány do důchodu, měly by se snížit naše účty za elektřinu

Poté co zmizely z komerčního sektoru, pronikají LED světla také do našich domovů. Důvodem je dramatický pokles maloobchodní ceny v posledních letech, v kombinaci s tím, že vydrží déle a jejich provoz stojí mnohem méně, než je tomu u halogenových žárovek.
Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2019 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.


Chcete změnit nastavení, jak dostáváte tyto Aktuality STUŽ?
Můžete aktualizovat své nastavení či odhlási odběr Aktualit STUŽ.

Email Marketing Powered by Mailchimp