Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 

Pokud snímek, uvádějící minulé Aktuality byl ze sousedního státu, dnešní snímek je z daleko větší dálky – z Namíbie, kde jsem trávili s moji ženou dovolenou. V rámci afrického kontinentu se jedná o relativně bezpečnou a bohatou zemi, co tam však velmi zajímavé – a úzce souvisí s naším posledním seminářem o vodě v krajině – je tamní situace s vodou. Po většinu roku tam prakticky neexistuje povrchová voda – mají jen minimální množství trvale tekoucích řek (a i ty se nejpozději ve středním toku vsakují) a většinu území tvoří poušť a polopoušť. 

Bylo pro nás hodně zajímavé pozorovat, jakým způsobem je příroda schopná se přizpůsobit těmto extrémním podmínkám – rostliny i živočichy lze nalézt i na 300 m vysoké písečné duně, kořeny akácií sahají až 80 m pod zem, hmyz je schopný přijímat vlhkost z mlhy... Také původní domorodí obyvatelé se umějí takovým podmínkám přizpůsobit – himbské ženy od dospívání nepoužívají k mytí vůbec vodu – pouze popel a kouř. Takže věřím, že ať bude klimatická změna jakkoliv dramatická, příroda nakonec přežije. Příroda určitě, s civilizací to bude zřejmě daleko horší. A že klimatická změna probíhá, o tom v Namíbii nepochybuje nikdo – v některých oblastech už 4 roky nepršelo, v samotném hlavním městě naopak před naším příjezdem přišly docela silné mrazy – výkyvy, které nikdo nepamatuje.

Naše beseda, která proběhla 2. října se zabývala situací s vodou v Česku – pokud jste se nezúčastnili osobně, doporučuji vám si prohlédnout záznam (odkaz najdete níže v těchto Aktualitách).

Budeme rádi, když Aktuality přepošlete dalším zájemcům a nejlépe, když tyto zájemce odkážete rovnou na přihlašovací stránku, kde se mohou velmi jednoduše zaregistrovat k jejich odběru.

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý – předseda STUŽ

Co bude

File:Litomerice main square 03.JPG. (2014, December 7). Wikimedia Commons, . Retrieved 08:07, říjen 6, 2018 from https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:Litomerice_main_square_03.JPG&oldid=141734546.6. 11. Beseda – Hodnocení udržitelnosti měst

je název besedy, kterou STUŽ pořádá v úterý 6. října od 16 hod. v Klubu techniků na Novotného lávce. Nemalý počet měst, obcí a městských částí je zapojeno do Místní agendy 21, ve kterých je hodnocena také směřování těchto měst k udržitelnému rozvoji. Na semináři se dozvíte, jak probíhá takovéto hodnocení, jaké jsou kategorie a jak jsou na tom jednotlivá zapojená města. V panelu přislíbili účast doc. Janoušková a doc. Hák z Centra pro otázky životního prostředí UK, zástupce města Litoměřice a městské části Praha 14, další panelisté jsou v jednání. V příštím čísle aktualit a na webových stránkách STUŽ bude postupně upřesňován program.

Diskusní semináře STUŽ na podzim 2018

V tradičním termínu první úterý v měsíci od 16 hod v Klubu techniků na Novotného lávce plánujeme následující semináře:
 • 6. listopadu: Hodnocení udržitelných měst,
 • 4. prosince: Klima, klimatické změny, aktuální vědecké informace, hodnocení nejnovější zprávy IPCC
Plánované besedy v roce 2019 (konkrétní datum bude teprve upřesněno)
 • Implementace strategií ČR 2030 a Agenda 2030
 • Kanál Dunaj-Odra-Labe
 • Energetická infrastruktura
 • Světelné znečištění
 • Nárůst počtu obyvatel na Zemi

Zpravodaj STUŽ 2018

Jako každoročně, i letos vydá STUŽ tištěný Zpravodaj, ve kterém zveřejňujeme informace o našich aktivitách a také původní, jinde neotištěné články našich členů tak, aby informace o STUŽ byly dostupné i lidem bez přístupu k internetu. Pokud máte nějaké příspěvky do tohoto Zpravodaje, zasílejte je, prosím, na adresu info@stuz.cz. 

Akce jiných organizací

 • Diskuse FORS Jaké jsou recepty na zlepšování životních podmínek v chudých částech světa – 10. 10. Evropský dům, Praha –  podrobnosti zde
 • Konference OZE – 12. 10., hotel Prezident, Praha – podrobnosti zde – přihlášky na email Lenka.Matejickova@mafra.cz
 • Beseda s laureáty Ceny Josefa Vavrouška (v rámci Ekofilmu) – 12. 10., Otevřená zahrada, Brno – podrobnosti zde
 • Dny kogenerace 2018 – 23.–24. 10., Čestlice, konferenční centrum Aquapalace – podrobnosti zde
 • Odborný seminář Výstavba plavebních stupňů na Labi – 25. 10., Prezídium AV ČR, Praha – podrobnosti zde
 • 13. setkání Fóra ochrany přírody – 3. 11., Přírodovědecká fakulta UK – podrobnosti zde
 • Konference říční krajina 2018 – 5.–6. 11., Praha, areál IPR – podrobnosti zde
 • Škola občanské iniciativy - listopad a prosinec – podrobnosti zde 

Co bylo

2. 10. Beseda – Voda v krajině

Sidliste chanov

Takto se jmenovala beseda, kterou jsme uspořádali v našem tradičním termínu – první úterý v měsíci na Novotného lávce. V panelu vystoupili odborníci jak z akademické sféry, tak i z praxe. Na webu si můžete podívat na nahrávky vystoupení jednotlivých panelistů, na diskusi i na prezentace panelistů.
 

Více informací na webu STUŽ

Výzva účastníků Memoriálu Josefa a Petry Vavrouškových k odstranění zbývajících ekologických škod po okupační Sovětské armádě

Výzva, uveřejněná mj. na stránkách STUŽ a v minulých Aktualitách byla též zaslána ministrům životního prostředí, vnitra a financi. Reakci pana ministra Brabce si můžete přečíst, ostatní zatím nereagovali.
Odpověď ministra Brabce

Informace odjinud

Globální teploty zřejmě stoupnou o víc než 1,5 stupně Celsia

Dosažení pařížského klimatického cíle udržet do konce století zvýšení průměrné globální teploty na 1,5 stupně Celsia nemá mnoho nadějí na úspěch. Řekl to generální ředitel Světové meteorologické organizace (WMO) Petteri Taalas.

Dne 6. října byla vydána zvláštní zpráva IPCC pod názvem "Global Warming of 1,5°C"  - tedy Globální oteplení o 1,5°C. V tiskové zprávě se mimo jiné píše: Omezení globálního oteplování na 1,5 °C by vyžadovalo rychlé, dalekosáhlé a bezprecedentní změny ve všech aspektech společnosti, uvedl IPCC v novém hodnocení. S jasným přínosem pro lidi a přírodní ekosystémy, které omezují globální oteplování na 1,5 ° C ve srovnání s
2 °C by mohlo jít ruku v ruce se zajištěním udržitelnější a spravedlivější společnosti. Celou zprávu si můžete přečíst v angličtině na stránkách IPCC.

 

Petice za záchranu Hambašského pralesa před těžbou uhlí

Také v Německu se snaží těžaři uhlí zabírat stále další a další obce i pěkné části přírody. Aktuálně se tak děje nedaleko Kolína na Rýnem, kde společnost RWE chce zlikvidovat tzv. Hambašský les. I vy můžete vyjádřit svůj nesouhlas v rámci celoevropské kampaně, informace je k dispozici nyní i v češtině.

Aktuálně – v posledních dnech má tato kauza výrazný posun – v čtvrtek 4. 10. Nejvyšší zemský soud v Münsteru zastavil kácení Hambachu, RWE nesmí kácet Hambašský les až do rozhodnutí řádného soudu, protože problematika je komplexní a změny nevratné. V pátek navíc zrušil soud i policejní zákaz demonstrace, která byla připravována na sobotu 6. 10.
 

Evropo, je čas ukončit závislost na růstu

"Evropo, je čas ukončit závislost na růstu"  je název zásadní petice, která vychází z výzvy  238 vědců, vydané před rokováním Po-růstové konference v Bruselu v září 2018  a kterou organizuje Evropská environmentální kancelář (EEB). Pracovně jsme ji přeložili  pro Vás, včetně zdůvodnění a odkazů tak, abyste zvážili svůj podpis. Podrobnosti najdete zde.

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Ani nejnovější iPhony nejsou příliš opravitelné

Ukazuje se, že firma Apple nadále pokračuje v trentu, který nutí zákazníky kupovat nové a nové produkty s krátkou životností, misto aby bylo možné je opravit.

Více informací

Těžaři přislíbili výrazné snížení emisí metanu

Environmentální skupiny opatrně přivítaly sliby velkých ropných a plynárenských společností o snížení emisí metanu, což je výrazný skleníkový plyn, který také přispívá ke znečištění ovzduší a poškozuje zdraví.
Více informací

Jaké jsou závěry výzkumu znečištění ovzduší v Belgii, do kterého se zapojilo 20 tisíc občanů?

Největší průzkum znečištění ovzduší, do kterého se zapojilo v Belgii přes 20 000 obyvatel přinesl některé zajímavé výsledky o kvalitě ovzduší v Evropě. Přinášíme vám pět základních poznatků, které odhalil tento průkopnický projekt.

Více informací

Jak malé italské město přemohlo mocný průmysl výroby pesticidů

Město Mals v severní Itálii je obklopeno sady, ve kterých zemědělské podniky používají velké množství pesticidů. V pozoruhodném nasazení občanských iniciativ dosáhli prakticky úplného zákazu používání pesticidů.

.

Více informací

Čtyři oblasti, na které by se měli zaměřit ministři životního prostředí zemí EU v příštích měsících

V dopise Evropské radě pro životní prostředí EEB zdůraznilo, že doprava, změna klimatu, biologická rozmanitost a plasty jsou oblasti, o kterých se domnívá, že může Rada ministrů životního prostředí významně ovlivnit.

.

Více informací

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2018 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.


Chcete změnit nastavení, jak dostáváte tyto Aktuality STUŽ?
Můžete aktualizovat své nastavení či odhlási odběr Aktualit STUŽ.

Email Marketing Powered by Mailchimp