Copy
Zobrazit Aktuality v prohlížeči
Vážení přátelé, 

Dostáváte na obrazovky již třetí číslo našich Aktualit. Kromě tradičních pozvánek na naše besedy a akce jiných organizací najdete tentokrát v Aktualitách také odkaz na elektronickou formu našeho Zpravodaje STUŽ 2017, který dostanou členové STUŽ během několika málo dnů také poštou tištěný do schránky.

Technická poznámka - v některých emailových klientech se vám nezobrazují naše Aktuality celé - je možné, že na jejich zdánlivém konci musíte kliknout na odkaz "Zobrazit celou zprávu", případně se také lze podívat do "Archivu našich Aktualit".

Příjemné čtení přeje

Jiří Dlouhý - předseda STUŽ
 

Co bude

Diskuse s dr. Cílkem a Valné shromáždění STUŽ

Zveme všechny řádné členy Společnosti pro trvale udržitelný život na zasedání valného shromáždění STUŽ, které se bude konat v Klubu techniků v Praze, na Novotného lávce, místnost 417, v úterý 6. března 2018 od 16:00 hod.

Po skončení jednání v 17.00 hod. bude následovat beseda dr. Cílkem, kam jsou zváni všichni zájemci, nejen členové STUŽ, přesné téma besedy najdete v příštích Aktualitách.

Další akce

A jakými tématy se budou zabývat další semináře STUŽ?

Všechny besedy se konají první úterý v měsíci, od 16 do 19 hodin v Klubu techniků, Novotného lávka, Praha. Témata besed mohou být ještě změněna na základě aktuální situace

6. března - Valné shromáždění STUŽ  a od 17 hod. diskuse s dr. Cílkem, téma bude upřesněno v příštích Akutalitách
3. dubna - Znečištění prostředí plasty
2. května - Obnova venkova (Pozor, vyjímečně až ve středu)
5. června - Využití obnovitelných zdrojů
 

Pozvánky na akce jiných organizací

  • Výstava: Rudolf Sikora: Země se nesmí stát mrtvou planetou - 6. 2. - 2. 4. . Galerie Artwall - info zde
  • Konference Elektromobilita v městském prostředí - 20. 2. 2018 - Písek - info zde
  • Smart café Zeleného kruhu na téma "Jak vlci, koně a tanky proměňují přírodu? - 21. 2. 2018 - Praha - Langhans - info zde
  • Workshop Moderní technologie a geologie - 22. 2. 2018 - tvrz Krassa - info zde
  • Týden výzkumu a inovací pro životní prostředí TVIP 2018 - 6. - 8. 3. - Hustopeče u Brna - info zde
  • Seminář pro pedagogy - Pozoruj a jednej - 5.-6. 4. 2018 - České Budějovice - info zde
  • Konference Děti v permakultuře - 4.-5. 5. 2018 - Toulcův dvůr, Praha - info zde

Co bylo

Záznam z besedy Globální změna klimatu - 6. 2. 2018

Na webu STUŽ je, jako tradičně k dispozici videozáznam z besedy, ale také prezentace jednotlivých panelistů a pár fotek z besedy.
Celý článek

Zpravodaj STUŽ 2017

Jako obvykle vychází s určitným zpožděním každoroční Zpravodaj STUŽ, který přináší nejen informace o našich akcích za minulý rok, ale také různé úvahy a diskusní příspěvky našich členů a příznivců. Bohužel, nejsme si jisti, zda, s ohledem na další zdražení poštovného, budeme schopni Zpravodaj vydávat i v dalších letech, resp. zda budeme schopni ho rozesílat všem členům.
Zpravodaj ke stažení

Pobočky a skupiny STUŽ

Z historie Jihočeské regionální pobočku STUŽ

Jihočeská regionální pobočka STUŽ se sídlem v Táboře vznikla v únoru 2001. U jejího zrodu stáli iniciátoři a organizátoři místního referenda o silnici před táborskou botanickou zahradu Jana Rinkeová, František Korbel, Miloš Tuháček, Jiří Loskot a další.

.
Celý článek

Výroční schůze východočeské pobočky

Výroční schůze členů Východočeské pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život se koná ve středu 28. února 2018 v prostorách Alternativního klubu bajkazyl, Gayerova kasárna, hned vedle třídy ČSA, Hradec Králové, a to  od 16:30 hodin.

Od 18.00 hodin nás pak čeká expedice slovem a obrazem do tropické Ameriky: Severní Kolumbie a severní Nikaragua – země mezi oceány, plné sopek, revolucionářů a výborné kávy se zkušenou a vášnivou cestovatelkou, odbornicí na geoparky a udržitelný cestovní ruch Ing. Martinou Páskovou, PhD.

Z Evropské unie

V následující sekci uvádíme upoutávky na některé zajímavé články, které jsou pravidelně zveřejňovány střešní environmentální nevládní organizací European Enviornmental Bureau v rámci zpravodaje Meta Weekly. Plné texty jsou dostupné pouze v angličtině.

Co bude znamenat nová německá vláda pro evropské životní prostředí?

Po více než čtyřech měsících po volbách, se němečtí politici konečně snad konečně shodli na nové vládě - a Angela Merkelová si udrží své místo nejdéle sloužícího voleného vůdce Evropy.
Více informací

Jak městské mokřady snižují povodňové riziko

Záplavy představují pro města velkou hrozbu. Díky změně klimatu si zvykáme na pravidelné zprávy o zaplavení mnoha domácností i podniků.
Více informací

Začaly rozhovory o karcinogenním kadmiu v chemických hnojivech

Začínají rozhovory na vysoké úrovni o nových pravidlech EU o hnojivech. Jedním z nejdůležitějších bodů by mělo být kadmium - toxický karcinogen přítomný v mnoha chemických hnojivech.
Více informací

Zajímavé odkazy

Zpravodaj Evropské sítě udržitelného rozvoje ( ESDNewsletter), leden 2018

V lednovém čísle newslettru Evropské sítě udržitelného rozvoje ESDN  jsou následující infomace ( Uvádíme jen jejich souhrn, blíže k jednotlivým tématům a informacím lze najít přímo  v newslettru.

Více informací

Nejvyšší čas probudit se ze snů o jaderných reaktorech. Jde o energetickou bezpečnost i naše peněženky


Tisková zpráva Hnutí DUHA: Poslanci hospodářského výboru Sněmovny mají dnes v JE Dukovany na svém prvním výjezdním zasedání diskutovat o tom, jak stavět a zaplatit nové jaderné bloky v České republice. Podle organizací Calla a Hnutí DUHA zní otázka zásadně jinak: Jak za dvacet let pokrývat naše energetické potřeby bez drahých a riskantních atomových reaktorů?  Sázka omezující nové zdroje jen na rozšíření Dukovan či Temelína je riskantní kvůli enormní finanční náročnosti i geopolitickým rizikům. 
Více informací

Právě jedna třetina (33,1 %) elektřiny byla v Německu v roce 2017 vyrobena z obnovitelných zdrojů

Podíl obnovitelné produkce na domácí spotřebě je ještě vyšší (36,5 %), protože Německo je významným vývozcem elektřiny. Obnovitelné zdroje se tak významně přiblížily k výrobě elektřiny z uhlí, která pokrývá celkem 37 % německé produkce (černé a hnědé uhlí dohromady). 
Více informací

První dámy mezi námi

Asociace společenské odpovědnosti na zorganizovala na začátku ledna 2018 unikátní debatu žen prezidentských kandidátů „První dámy mezi námi“ s podtitulem Role první dámy, ženy, která bude stát po boku příštího prezidenta. Na debatě, která se konala v pátek 5. ledna 2018 symbolicky v prostorách Pražské křižovatky, vystoupilo sedm partnerek kandidátů na prezidenta České republiky 2018.
Více informací

Ignorovanie faktov o globálnych rizikách a ich miestnych dopadoch nás robí zraniteľnejšími

Ak sa ignorovanie vedeckých faktov deje na globálnej úrovni, tak v niekoľkonásobne väčšej miere to platí na národnej a hlavne lokálnej úrovni a to aj Slovensku, píše v kontexte prebiehajúceho Svetového ekonomického fóra, ANDREJ ŠTEINER z Karpatského rozvojového inštitútu.
Více informací

Co je to regulační plán a veřejné prostranství?

Aktuální situaci popisuje Rádce 2.0 spolku Frank Bold 
 
Více informací

Zpravodaj Evropské divočiny

Nejnovější číslo přináší zajímavosti o mizející divočině v horách Komovi v Černé hoře, o zlatých šakalech ve Francii a mnoho dalšího zajímavého.
 
Více informací

Úspěch obcí: Správa úložišť stáhla svoje žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území

Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 2. února 2018
 
Více informací

Intolerance divočiny

Dokument Břetislava Rychlíka z cyklu Intolerance se zabývá názory na divočinu na  Šumavě, takže zde naleznete názory od starosty Nové Pece  a prezidenta Zemana po Jaromíra Bláhu, Vladimíra Justa, Mojmíra Vlašína,  Ivana Ryndu a Tomáše Vršky, nechybí ani záběry šumavské přírody
 
Více informací

Fotograf, který Šumavu ukázal v CNN : Kilian Schönberger

Server Sumava.eu zveřejnil rozhovor s fotografem přírody Kilianem Schönbergerem, který dostal obrázky Šumavy na CNN a na schůzku prezidentů G7: Podívejte se na rozhovor i nádherné fotografie.
 
Více informací

Ekolist.cz: Šumavské lesy byly a budou přirozeně převážně smrkové, ukázal výzkum

Dendrochronologické analýzy lesů s velmi starými jedinci i historický výzkum  naznačují, že by přirozený podíl smrku v NP Šumava mohl být mnohem vyšší, než s jakým počítá potenciální přirozená vegetace nebo lesnická typologie. A že současný podíl smrku nemusí být tak vzdálený od přirozeného stav. Prokázaná existence velmi starých jedinců smrku v některých lokalitách zpochybňuje zažité úvahy o převážně umělém původu dominantně smrkových lesů i mimo polohy horských smrčin.“
 
Více informací

Recenze knihy prof. Hany Librové "Věrní a rozumní"

Podrobnou recenzi inspirativní knihy najdete zde.

O STUŽi

Společnost pro trvale udržitelný život byla založena 6. 10. 1992 jako občanské sdružení s působností v Čechách i na Slovensku, které sdružuje odborníky z různých oblastí působnosti, a to z oborů přírodovědných, technických, humanitních; lékaře, umělce a také laiky, kterým není lhostejné směřování společnosti. Již 25 let organizuje mj. pravidelné diskusní besedy na aktuální ekologická témata, a to každé první úterý v měsíci od 16 hodin v Praze v Klubu techniků na Novotného lávce.

Jak se stát členem STUŽ

STUŽ uvítá nové členy, nejlépe takové, kteří by se rádi do činnosti STUŽ zapojili aktivně, ale určitě nám pomohou i pasivní členové, kteří přispějí na činnost STUŽ alespoň placením příspěvků. Více informací najdete zde.

Jak se přihlásit k odebírání Aktualit STUŽ

Aktuality STUŽ nejsou určeny pouze členům STUŽ, ale také všem ostatním zájemcům. K odběru Aktualit STUŽ se lze přihlásit vyplněním jednoduchého přihlašovacího formuláře.
CC-BY 2018 Společnost pro trvale udržitelný život, All rights reserved.