Copy
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

přinášíme vám další vydání newsletteru Domu zahraniční spolupráce určeného všem, které zajímají novinky z oblasti vysokoškolského vzdělávání. Zjistíte, co nového se děje v DZS a programech, o které se staráme, najdete zde pozvánky na zajímavé akce i tipy na užitečné zdroje informací.

Příjemné čtení vám přeje 
Redakce DZS
NÁVRHY PŘÍSPĚVKŮ POSÍLEJTE DO 1. ČERVNA
Připomínáme, že uzávěrka pro podávání návrhů příspěvků na letošní ročník fóra mezinárodního vysokoškolského vzdělávání CZEDUCON je již 1. června. Pokud máte zájem prezentovat své zkušenosti či dobrou praxi v oblasti internacionalizace VŠ, vyplňte prosím jednoduchý formulář návrhu příspěvku . Z navržených příspěvků následně vybereme ty, které nejlépe odpovídají zaměření konference. Standardní délka příspěvku je stanovena na 50 minut, v ideálním rozložení 30 minut na prezentaci a 20 minut na diskuzi.
NÁRODNÍ CENA KARIÉROVÉHO PORADENSTVÍ
Centrum Euroguidance při DZS vyhlašuje 11. ročník soutěže Národní cena kariérového poradenství. Poskytuje vaše škola svým studentům zajímavé služby kariérového poradenství? Přihlaste se do soutěže! Přihlásit lze aktivitu podporující kariérový rozvoj jako například informační či online nástroje, služby kariérových center, osobnostně rozvojové hodiny/aktivity se studenty,   spolupráci s firmami, školami, úřady práce a dalšími organizacemi, veletrhy pro studenty, publikace, podporu pedagogů/poradců a jejich rozvoj, studentské práce, vzdělávací akce a další. Přihlášku pošlete na adresu euroguidance@dzs.cz.
Více informací najdete na webu Euroguidance
ERASMUS+
ERASMUS DAYS
Realizujete vzdělávací projekt s finanční podporou programu Erasmus+? Podělte se o vaše zkušenosti a zážitky s ostatními. Zorganizujte akci pro vaši instituci nebo pro veřejnost a zapojte se do celoevropské kampaně Erasmus Days, která proběhne 10. - 12. října 2019. Znění české výzvy včetně instrukcí pro české organizátory najdete na stránkách www.naerasmusplus.cz. Vaši akci můžete následně registrovat na stránkách www.erasmusdays.eu

MATERIÁLY Z VÍDEŇSKÉ KONFERENCE K DIGITALIZACI ERASMU
25. dubna se na Vídeňské univerzitě konalo další setkání k digitalizaci procesů v programu Erasmus+ ve vysokém školství. Materiály si můžete stáhnout z webu akce.

ONCE ERASMUS....ALWAYS ERASMUS
Na 140 absolventů programu Erasmus+ z 15ti různých evropských zemí a všech sektorů vzdělávání se minulý týden sešlo v italské Florencii, aby společně oslavili Den Evropy. Čeští zástupci byli samozřejmě u toho a program měli opravdu nabitý. Diskutovali o tom, co jim Erasmus dal a jak se stát Erasmus ambasadory. O své zkušenosti šli popovídat žákům, studentům a učitelům florentských škol, zapojili se do programu pro veřejnost na náměstí Republiky a zúčastnili se konference United in Diversity. Více informací najdete na stránkách Indire, italské národní agentury programu Erasmus+ a spolupořadatele akce.

EQUATIC STAFF TRAINING V PRAZE: OPTIMISE YOUR ERASMUS+ PARTNERSHIP
University of Ghent ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce pořádá další školení v rámci projektu eQuATIC s názvem „Optimise your Erasmus+ partnerships: evaluation of Erasmus agreements in preparation of the next programme“, jenž je určeno pracovníkům českých a zahraničních vysokých škol, kteří mají na starosti mezinárodní spolupráci a zajišťování její kvality na rektorátech, nebo na úrovni fakulty/katedry. Školení proběhne v 24. – 26. června v prostorách DZS v Praze. Setkání je součástí dvouletého projektu eQuATIC spolufinancovaného z programu Erasmus+. Hlavními prezentujícími budou odborníci, kteří vyvinuli analytický nástroj eQuATIC a provedli výzkum v oblasti kvality mezinárodních univerzitních partnerství. Další informace týkající se programu a registrace najdete zde.

EUF OPEN SPACE 2019: ERASMUS+ PROJECT INCUBATOR
EUF (European Univerzity Foundation) a University of Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines zvou na konferenci Open space, která se koná 3. - 5. července ve francouzském Versailles. Tématem akce určené pro profesionály z oblasti vysokoškolského vzdělávání je příprava nových projektů financovaných ze zdrojů EU a příprava na digitalizaci řízení programu Erasmus v dalším programovém období. Více informací najdete zde.

EUF STAFF TRAINING: INTERNATIONAL STUDENT EXPERIENCE
11. – 13. června se v Bruselu koná školení, které si klade za cíl vytvořit celistvý pohled na to, jak zlepšit zkušenost zahraničních studentů, především v souvislosti s administrativou. Školení se bude také zabývat dalšími důležitými praktickými záležitostmi jako je ubytování studentů nebo buddy program. Více informací najdete zde.

INTERNACIONALIZACE STUDIA
PŘEHLED ZAHRANIČNÍCH VZDĚLÁVACÍCH AKCÍ
Dokument obsahuje i různé nabídky pro vysoké školy a týkají se například získávání zahraničních studentů, možnosti spolupráce  nebo inzerce v zahraničních médiích. Informace průběžně aktualizujeme.
 

EDUEXPOS LATIN AMERICA TOUR 2019
V rámci prvního letošního studentského veletrhu se 6 vysokých škol (ČVUT, ČZU, MENDELU, MUNI, UPOL a ZČU) v dubnu vypravilo nabírat uchazeče o studium do dvou zemí Latinské Ameriky. První část se odehrála v ekvádorském hlavním městě Quitu. Samotnému veletrhu organizovanému společností FPP Edu Media předcházela Česká networkingová recepce uspořádaná Domem zahraniční spolupráce společně s Honorárním konzulátem ČR v Quitu. Na unikátním místě zvaném Casa Cultural Trude Sojka se hosté mohli bavit v příjemném domácím prostředí a zároveň se kochat díly autorky Trude Sojky, umělkyně s českými kořeny, jejíž výstava na téma Holocaust a mateřství právě probíhá v Terezíně. Další den se skupina přesunula do Santiaga de Chile, kde po příletu navštívila zastupitelský úřad. Ambasáda se postarala o velice příjemný večer v krásných prostorách svého sídla. Následoval veletrh pro chilské zájemce o studium v zahraničí. Každý den veletrhu akci navštívilo přes 1500 uchazečů o studium. Prohlédněte si fotografie z veletrhů i doprovodných akcí.

PROGRAMY BILATERÁLNÍ A MULTILATERÁLNÍ SPOLUPRÁCE
AKADEMICKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA
Slovensko nabízí 5 stipendijních míst pro přednáškové a výzkumné pobyty pro akademické, vědecké a výzkumné pracovníky v délce 14 dní. Zájemci mohou odevzdávat požadované dokumenty do sídla AIA do 17. května.  
 
Japonsko nabízí stipendia k absolvování studijních a výzkumných pobytů pro studenty a absolventy. Úspěšní kandidáti zahájí stipendijní pobyt v dubnu, popř. v říjnu 2020.
Dále poskytuje absolventům SŠ a studentům prvních ročníků VŠ víceletá stipendia k absolvování vysokoškolského studia v Japonsku. Úspěšní kandidáti zahájí stipendijní pobyt v dubnu 2020. Zájemci mohou podávat přihlášku s přílohami do 29. května a je třeba je doručit na adresu MŠMT
Informační seminář programu CEEPUS
Jménem Národní kanceláře programu CEEPUS vás srdečně zveme na informační seminář, který se uskuteční 22. května od 9:30 v budově DZS v Praze. Budeme se věnovat administrativě programu, jeho financování, ale můžete se také těšit na zajímavé hosty, kteří jsou příkladem dobré spolupráce v programu CEEPUS. Více informací a registrační formulář najdete na stránkách DZS. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit na ceepus@dzs.cz.

CEEPUS: Termín pro podávání přihlášek 
Blíží se termín pro podávání žádostí o stipendium na zahraniční pobyt v zimním semestru 2019/2020. Studenti VŠ a akademičtí pracovníci zaměstnaní na plný úvazek mohou podávat přihlášky do 15. června 2019 prostřednictvím portálu www.ceepus.info, kde zároveň najdou všechny potřebné informace.
 

ZPRÁVY ZE SVĚTA MEZINÁRODNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
NOVINKY Z ACA
ACA NEWSLETTER
Přehled novinek z mezinárodního VŠ vzdělávání v dubnovém vydání ACA newsletteru.

ACA REFLECTION PAPER: INTERNATIONALISATION FOR ALL?
Vyšla nová studie na téma inkluze v mezinárodním vysokoškolském vzdělávání.

ZÁVĚREČNÉ SETKÁNÍ PROJEKTU GREET
13. - 14. června se v Bruselu koná závěrečné setkání projektu GuIding Refugees via European Exchange and Training.

NOVINKY Z EAIE
EAIE BAROMETER: SIGNPOSTS OF SUCCESS
Jaké je tajemství úspěchu evropských vysokoškolských institucí, kterým se nejvíce daří v jejich snaze o internacionalizaci studia? Nejnovější studie z řady EAIE barometrů "EAIE Barometer: Internationalisation in Europe – Signposts of successupozorňuje na 9 faktorů, které mohou posloužit jako ukazatele na cestě za úspěšnou internacionalizací. Více na blogu EAIE.

VYŠLO NOVÉ ČÍSLO EAIE FORUM
Jarní vydání magazínu EAIE Forum se zaměřilo na téma internacionalizace výuky.

VYBÍRÁME Z BLOGU EAIE
Jak dosáhnout skutečně mezinárodního kampusu: https://www.eaie.org/blog/staff-development-truly-international-campus.html
7 aspektů internacionalizace kateder: https://www.eaie.org/blog/7-aspects-internationalised-academic-departments.html

CO JE JEŠTĚ DOBRÉ VĚDĚT

WEBINÁŘE CAIE 2019
Conference of the Americas on International Education (CAIE) nabízí na svých stránkách sérii webinářů 

PIE NEWS
Education New Zealand chce přilákat "free-thinkers". Pomoct jim v tom má nová marketingová kampaň:  https://thepienews.com/news/enz-launched-new-futures-campaign/

Velká Británie  představila novou strategii pro mezinárodní vzdělávání: https://thepienews.com/news/uk-govt-announces-new-intled-strategy/

V novém žebříčku VŠ vzdělávacích systémů obsadila ČR 26. místo
Nejlepší systém VŠ vzdělávání mají Spojené státy, Švýcarsko a Velká Británie. Česko osciluje v polovině žebříčku padesáti nejlépe hodnocených zemí. Zaostává zejména z hlediska celkové výše výdajů na VŠ vzdělávání, vyplývá z žebříčku U21.
Více na stránkách vedavyzkum.cz. 

 
Copyright 2018, Dům zahraniční spolupráce
Zde můžete aktualizovat své preference nebo se odhlásit z odběru Newsletteru.
Email Marketing Powered by Mailchimp