در خبرنامه‌ی بی‌پلاس حرف‌هایی رو که در خود پادکست زدیم ادامه می‌دیم. گاهی از نویسنده‌هایی می‌گیم که کتاب‌هاشون رو در پادکست معرفی کردیم، گاهی کتاب‌هایی رو معرفی می‌کنیم که شبیه یا در راستای کتاب‌های معرفی شده هستند و گاهی هم حرف‌های دیگری می‌زنیم درباره‌ی موضوعات پادکست.

یوهان هری کیه؟
تا حالا از خودتون پرسیدید چرا هر سالی که می‌گذره، تعداد بیشتری از ما متوجه می‌شیم که گذراندن یک روز، چقدر دشواره؟ چرا افسرده می‌شیم؟ بیولوژی؟ ناهماهنگی شیمیایی در مغز؟ ژن؟ یا روش زندگی؟
یوهان هری، جامعه شناس متولد گلاسکو اسکاتلند، در مورد سئوالاتی که گفتیم نظرات جالبی داره. او از مادری اسکاتلندی و پدری سوئیسی به دنیا آمد. قبل از اینکه خانواده‌اش در زمان کودکی او به لندن نقل مکان کنند، مورد آزار و اذیت جسمی قرار گرفت؛ اون هم زمانی که پدرش دور و مادرش بیمار بود. یوهان در سال ۲۰۰۱ از کالج کینگ کمبریج در دو رشته علوم اجتماعی و سیاسی فارغ‌التحصیل شد. مشکلاتی که یوهان هری در زندگی شخصی‌‌‌اش تجربه کرده بود،‌ علی‌الخصوص دست و پنجه نرم کردنش با افسردگی از دوران نوجوانی باعث شد درباره افسردگی، دلایلش و راه‌های سر و کله زدن با این وضعیت در طول زندگی کنجکاو بشه. با جناب یوهان در اپیزود سی و ششم بی پلاس و کتاب روابط از دست رفته (Lost Connections) آشنا شدیم.
خلاصه «روابط از دست رفته» رو از اینجا بشنوید 
به جز علل بیولوژیک، چه عوامل دیگه‌ای باعث افسرگی می‌شه؟
یوهان به یافته‌های پژوهش‌هایی در مورد افسردگی اشاره می‌کنه که نشون می‌‌دن اگر تنهایید، اگر سر کاری می‌رید که کنترل زیادی روش ندارید یا اگر به ندرت در دامن طبیعت گشت و گذار می‌کنید، احتمال بیشتری داره افسرده بشید. آقای هاری به طور خاص به نقش نیازهای طبیعی روانشناختی–اجتماعی آدم‌ها در ابتلا به افسردگی توجه می‌کنه. ایشون اعتقاد داره که انسان‌ها نیاز دارند احساس تعلق کنند، نیاز دارند احساس کنند که زندگیشون معنا و هدف داره. همچنین نیاز دارند  احساس کنند که آدم‌های دیگه اون‌ها رو می بینند و براشون ارزش قائلند. افراد نیاز دارند احساس کنند که آینده‌شون در کنترل اون‌هاست.
افزایش نرخ افسردگی چه ربطی به سبک زندگی امروزی داره؟
موضوع دیگه‌ای که از نظر جناب یوهان با افسرده شدن بیشتر مردم ارتباط داره، ارزش‌های ناسالمیه که ذهن‌های ما رو به تصرف خودشون درآوردند و ما رو از نظر ذهنی بیمار کردند. اگر تصور کنید هدف زندگی پول، مقام و پز دادنه، به‌زودی احساس پوچی می‌کنید. احتمال ایجاد افسردگی در افرادی که معتقدند می‌تونند با خرید کردن و نمایش دادن، از غم و اندوه فرار کنند و زندگی خوبی داشته باشند بیشتره. ارزش‌های ناسالم نه تنها نیازهای روانی ما رو تامین نمی‌کنند، بلکه ما رو از زندگی خوب و سالم دور می‌کنند. یوهان استدلال می‌کنه که هیچ کدام از انسان‌ها در بستر مرگ به کفش‌هایی که خریدند و یا ریتوییت‌هایی که گرفتند، فکر نمی‌کنند، بلکه به لحظاتی فکر می‌کنند که عاشق بودند و تونسته بودند ارتباطات معنی‌داری به‌وجود بیارند.

جالبه که اغلب ما تا حدودی همه ما این چیزها را می‌دونیم اما اون‌ها رو در زندگی شخصیمون پیاده نمی‌کنیم. انگار که تو ماشینی زندگی می‌کنیم که طراحی شده تا ما رو مجبور کنه اونچه که واقعا در زندگی اهمیت داره رو فراموش کنیم و در جاهای اشتباهی دنبال شادی بگردیم. خلاصه اینکه جناب یوهان معتقده هر چند علل بیولوژیکی سهم زیادی در افسردگی داره اما نمی تونیم فقط با اصلاح اشکالات بیولوژی این مشکلات رو حل کنیم و از پس افسردگی بربیاییم.

 
پاسخ آقای هاری به منتقدان کتابش
جناب یوهان منتقدانی هم داره، افرادی مثل دین بارنت، متخصص عصب‌شناسی، کارمینه ماریا پرینته، استاد روان‌پزشکی بیولوژیک در کینگز کالج لندن، آندره‌آ سرپریانی، استاد روانپزشکی و مدیر بخش تحقیقات بالینی در بیمارستان آکسفورد و… . پاسخی که یوهان به منتقدانش می‌ده اینه که «وقتی کتاب من، روابط از دست رفته، منتشر شد، اتفاق عجیبی افتاد. فهمیدم وقتی شما کتابی مینویسید که مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیره، در واقع دو کتاب هم‌زمان ایجاد می‌شه. اولین کتاب، اون چیزیه که شما واقعا اونو نوشتید -شامل کلماتی که شما نوشتید- که در دنیا منتشر و خونده میشه. مورد دوم کتاب سایه‌ایه که هم‌زمان در رسانه های اجتماعی پدیدار می‌شه. این کتاب سایه، دربردارنده‌ی مطالبیه که افرادی که کتاب شما را نخوندن، اون رو به این شکل تصور می‌کنند. نویسنده‌ی این سایه کتاب دیگه شما نیستید. این کتاب رو مردم در شبکه‌های اجتماعی نوشتن و اغلب هم ربط زیادی به کتاب واقعی شما نداره.»
البته یوهان در نوشته‌ای که منتشر کرده به بعضی از این انتقادات با صبر و حوصله پاسخ داده. اگر براتون جالبه درباره این انتقادات و پاسخ‌های جناب یوهان بیشتر بدونید، حواستون باشه که خبرنامه بعدی رو از دست ندید.

 
چرا این کتاب اهمیت داره؟
آقای هری کسیه که تجربه‌ی سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با افسردگی رو داره و از انواع و اقسام درمان‌های دارویی و روانشناسی هم کمک گرفته. این تجربه‌ی دست اول در نگارش این کتاب خیلی بهش کمک کرده. یوهان هری در این کتاب به این ایده که افسردگی تنها حاصل به‌هم خوردن تعادل هورمون‌های مغزیه با دیده‌ی تردید نگاه کرده. چرا از بین عواملی که افسردگی و اضطراب ایجاد می‌کنن بیشتر از همه روی دلایل بیولوژیکی تاکید می‌شه؟ از نظر آقای هری چون این ساده‌ترین توضیحه. جایگزین دیگه‌اش،‌ پیدا کردن ریشه‌ی این اختلالات روانیه. برای کندن ریشه‌ی افسردگی و اضطراب کل جامعه و دولت باید بسیج بشن. در جامعه‌ای که افراد به آینده امیدوارترن، وضع اقتصادی بهتره و درآمد پایه‌ی همگانی برای افراد در نظر گرفته شده و حس تعلق به جامعه و خدمت بهش ارزش بیشتری از فردیت مطلق داره، نرخ افسردگی هم کمتره. کتاب «روابط از دست رفته» علاوه بر اینکه بر روی عوامل افسردگی و اضطراب انگشت می‌گذاره، نگاه نقادانه‌ای به سبک زندگی مدرن و فردیتی داره که در بسیاری از جوامع امروزی ستایش می‌شه. البته هدف کتاب این نیست به کلی اثر داروها یا ژن رو نفی کنه، بلکه تلاش می‌کنه از زاویه‌ی متفاوتی موضوع رو مورد بررسی قرار بده.
راستی، خبرنامه‌ی پادکست‌های پیشنهادی چنل‌بی در شماره‌ی دومش پادکستی رو درباره‌ی این کتاب معرفی کرده بود که در اصل مصاحبه‌ایه با نویسنده‌ی کتاب، آقای هری. می‌تونید اینجا خلاصه‌ای از این اپیزود رو بخونید یا به لینک‌های شنیدن خود این مصاحبه دسترسی پیدا کنید.
کتاب «روابط از دست رفته» رو از اینجاها بخرین
نویسنده: ‌آمنه محمدی
 
برای نوشتن این خبرنامه از منابع زیر استفاده شده. شما هم می‌تونید اگه مایل بودید از طریق این لینک‌ها درباره‌ی کتاب «روابط از دست رفته» اطلاعات بیشتری به‌دست بیارید:

صفحه‌ی ویکیپدیای یوهان هاری
دلیل افسردگی و اضطراب ما چی می‌تونه باشه؟
پرده برداشتن از دلایل واقعی افسردگی
سوال‌هایی در مورد کتاب «روابط از دست رفته و اصلاحات این کتاب
نسخه‌ی کیندل کتاب
وبسایت کتاب «روابط از دست رفته»
اگر این خبرنامه برای شما فوروارد شده اینجا می‌تونین عضو بشین.
Instagram Instagram
Email Email
Website Website
YouTube YouTube
شما این ایمیل رو دریافت می‌کنید چون در خبرنامه‌ی بی‌پلاس عضو شدید. اگر تمایل به دریافت این ایمیل‌ها ندارید می‌تونید عضویتتون رو از اینجا لغو کنید.

Copyright © 2018 Bplus podcast, All rights reserved.
 
Our maili 1050 Hoff
Oslo, Norway 0218
Norway


This email was sent to behjat.bandari@gmail.com
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
ChannelB Podcasts · Drengsrudbekken 12 Asker · Oslo, 1383 · Norway