Copy

  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ  |  Newsletter  |  září 2021  |  #6   

 

E-SOCIÁL

Vážené voličky, vážení voliči,
 
E-sociál č. 6 přináší další novinky z TADY A TEĎ. Ústřední text je věnován naší Karol, která se po téměř 10 letech s námi loučí a chystá se na roli maminky. V již zavedené Perličce se skrze citaci dětského klienta vrátíme k našim letním skupinovým doučováním. Závěrečný blok dostal vlastní název - Děkovačka - protože pozitivních zpráv v sociální práci není nikdy dost. Děkovačka přibližuje úžasné selfíčko a také setkání v ústředí firmy MONETA. 
 
Ale zpět k netradičnímu oslovení. Jsme v "horké" fázi předvolební kampaně. Koho budeme volit v našem týmu? Diskutujeme, srovnáváme, mnozí stále váháme. Dovolím si trochu zariskovat a mluvit za celý tým: nikdo z nás nesvěří svůj volební hlas žádné straně, která v předvolebních bojích vyvolává v lidech fakty nepodložený strach - z hord migrantů, nepřizpůsobivých "parazitů" či "příživníků". Kastování společnosti na "pracovité" a "nepřizpůsobivé" na všechny možné způsoby totiž velké problémy - často vyžadující mezinárodní spolupráci (a nikoli zavírání hranic) - nevyřeší. Spíše naopak. Myslím, že podobné úvahy budou jedním z klíčů, podle kterých se alespoň my budeme 8. a 9. října rozhodovat. 

Dovolím si ještě upozornit na palčivý problém exekucí. Respektive na s nimi spojenou obrovskou příležitost, jak tento problém zmírnit - Milostivé léto. Jak český stát a společnost fungují, se dobře ukáže právě po tzv. Milostivém létu a jeho dopadu na zadlužené statisíce lidí - ti se o jejich šanci na oddlužení ale musí nejprve dozvědět. Pomoci s tím můžete i vy, třeba sdílením informací.

 
Přeji Vám klidný závěr předvolební kampaně a hezký podzim,

Jakub

LOUČENÍ S KAROL

Po představení služebně nejmladších Heleny s Andulou přichází na řadu naše Karolína. S Karol se loučíme po téměř 10 letech. Děkujeme Ti za neutuchající zájem o životy klientů, téměř vždy veselou náladu a zároveň jasné a kritické myšlení v širších souvislostech. Obrovský dík Ti patří za to, jakým způsobem ses chopila profesionalizace našeho dobrovolnictví. Budeš nám chybět, ale my víme, že se budeme potkávat. Tak pěknou mateřskou dovolenou!
 
Když vezmeš v úvahu také svou roli dobrovolnice, jak dlouho v TADY A TEĎ působíš?
Do našeho slavného arumu (databáze pro evidenci sociální práce včetně dobrovolnické činnosti, pozn.) jsem jako dobrovolník byla přidána 24.7.2012, takže příští rok by to bylo 10 let.

Předpokládám, že za tu dobu se dost změnilo. Jaká změna na poli snižování nerovností a sociální integrace tě potěšila - na úrovni celostátní, ale i na úrovni města Plzně.
Rozhodně se toho změnilo hodně. Jak k lepšímu, tak k horšímu. Na celostátní úrovni došlo k pozitivní změně v navýšení životního minima, což po bezmála osmi letech bylo opravdu na čase a za mě se stále nedá říct, že by zvýšená částka odpovídala výši nákladů na základní životní potřeby. Jako velký přínos také rozhodně považuji nedávné legislativní změny, které zastavily další možnosti vzniku dětských exekucí. 
Na úrovni města je skvělé, že vznikají projekty jako Víc než jen bydlení od CPKP, které vytváří nové možnosti získání standardního bydlení pro lidi a rodiny, které jsou na trhu s bydlením z rozličných důvodů diskriminováni. Je jen škoda, že není ještě více funkčních progresivních změn přímo ze strany města. 

A co naopak vnímáš jako přetrvávající problém?
Za sebe vnímám jako zásadní problém bydlení. V praxi se mi to nesčetněkrát potvrdilo - ve chvíli kdy má klient/ka s domácností finančně dostupné stabilní bydlení, vzniká prostor pro řešení dalších důležitých témat a domácnost se pak může významně posouvat dál. Funkční zákon o sociálním bydlení a jemu nakloněné místní politiky nám tu hodně chybí. Jako dalším velký problém vnímám systém exekucí, konkrétně roztříštěnost exekutorů, vysoké náklady na exekuce, nízké nezabavitelné minimum.

Během práce si stihla po studiu antropologie vystudovat ještě sociální práci v Hradci Králové. Zajímalo by mě, jestli to tvoji práci nějak více ovlivnilo - a jak?
Řekla bych, že určitě. Rozhodně mě to donutilo trochu přehodnotit vlastní time-management. Ale jako hlavní přínos vnímám své upevnění v principech a hodnotách přístupu Kritické sociální práce.

S čím z TADY A TEĎ odcházíš?
Vzhledem k tomu, že mě moje pracovní i dobrovolnická zkušenost v TaT za těch deset let do značné míry formovala jako člověka, tak vlastně odcházím s částí sebe. Taky odcházím se spoustou zábavných, složitých, dojemných a náročných vzpomínek. Odcházím také s několika drobnými a třpytivými dárky od klientů a s nepořádkem okolo svého stolu :). 
Karol - sociální pracovnice, koordinátorka dobrovolníků a brzy maminka
PERLIČKA 

"Když mě vyvoláváte vy, vůbec se mi nechce na velkou."

- šesťák Dominik na letním skupinovém doučování

Interpretací výše zmíněného bonmotu se nabízí více. Ta vcelku jednoduchá odkazuje k tomu, že letní skupinová doučování nabídla dětem podporu vzdělávání v klidné a přátelské atmosféře. Jakoby to bylo pro Dominika s podivem - z věty plyne, že když ho vyvolává někdo jiný (ve škole), cítí zřejmě nervozitu. Somatické obtíže dětí spjaté se stresem ve škole jsou bohužel časté a je otázkou, jak moc je zmírnil či naopak posílil školní rok s covidem. My jsme rádi, že Dominik chodí do školy rád a se skvělou dobrovolnicí se během doučování zaměřuje výhradně na porozumění probírané látce. O podobnou motivaci a nastolení pozitivních očekávání směrem k novému školnímu roku jsme se snažili během celého léta. Na 12 doučování (každé trvalo 90 minut) v průběhu července a srpna zavítalo celkem 44 dětí, které jsme i díky podpoře několika skvělých dobrovolnic/dobrovolníků mohli rozdělit do 3 věkových skupin. Poradili jsme si i s testováním. Věříme, že dětem tato škola hrou a další letní akce v současném školním roce pomohou.
DĚKOVAČKA 
 
Závěrečný blok pozitiv a poděkování si již zaslouží vlastní titulek. Po Perličce na vás dole bude čekat "Děkovačka". Selfie níže prosím přijměte jako pozvání k rozhovoru s Honzou, kterého jsme poznali před více než rokem v prostoru stanového městečka Folmavská. Od té doby Honza ušel (aspoň z našeho úhlu pohledu) úžasnou cestu a na začátku tohoto měsíce se potkal s naší kolegyní Kačkou. Více o tom, co Honza prožíval za poslední rok a půl, se dočtete v listopadu.  Honzovi držíme palce a moc děkujeme za svolení k reprodukci fotografie ze sociální sítě. 
 

Ve čtvrtek 9. září jsme spolu s dalšími 11 nevládními organizacemi zavítali do pražského sídla společnosti MONETA Money Bank. Na velmi příjemném setkání jsme si nejprve vyslechli záměry společnosti spjaté se systematickou podporou nevládního sektoru. Následovaly neformální rozhovory o podpořených projektech. Jakub poskytl krátký rozhovor do interního firemního bulletinu a následně převzal hodnotný dar - 6 výkonných stolních počítačů HP ProOne a také tiskárnu RICOH. Jde o další krok směrem k efektivnímu provozu a práci - administrativní, analytické, ale i sociální. Počítače máme umístěny v konferenční i konzultačních místnostech, v ambulantní poradně v Korandově ulici. Stejná porce díků patří také Nadaci rozvoje občanské společnosti, která nevládní organizace oslovila a setkání ve společnosti MONETA umožnila. Fotografie: MONETA Money Bank. 

Jakub Chabr  |  PR & fundraising  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ
jakub.chabr@tadyated.org
+420 774 520 656
Podpořte Tady a Teď
Facebook
Link
Website
YouTube
E-SOCIÁL, neboli novinky SPOLEČNOSTI TADY A TEĎ, 
dostáváte jako členové a členky Klubu přátel, dobrovolníci, nebo jako další podporovatelé a partneři. Pokud newsletter nechcete dále zasílat,  klikněte prosím
sem


This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o. p. s. · sady Pětatřicátníků 27 · Plzeň 30100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp