Copy

  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ  |  Newsletter  |  listopad 2021  |  #7   

 

E-SOCIÁL

Pěkný den z TADY A TEĎ,
 
otevřeli jste sedmý E-SOCIÁL. Níže najdete v předchozím vydání slíbený záznam rozhovoru s naším bývalým klientem Honzou Kulhavým a jeho příběh. Perlička je tentokrát velmi slavnostní a přibližuje ocenění naší dlouholeté dobrovolnice Markéty. Heslo zní Křesadlo. Závěrečná Děkovačka komentuje a odkazuje na práci několika novinářů a novinářek, s nimiž jsme se v posledních týdnech potkali. 

Rád bych Vám popřál také něco jiného, ale přání zdraví je nadále tím nejvíce relevantním. 

Jakub

PROMĚNA HONZY K. a PLZEŇ JAKO NORSKO

 
V minulém vydání jsem Vás lákal k rozhovoru s Honzou Kulhavým. A to skrze selfíčko z jeho prosluněného zářijového setkání s naší kolegyní Kačkou. Napadlo nás, zda by se Honza nechtěl podělit o svůj příběh. Honza souhlasil a my se s ním i s Kačkou potkali nedávno online. Vzpomínalo se... 

Vloni na jaře, během tzv. první vlny, Kačka na nedělním výdeji polévky pro lidi bez domova Honzu potkala.

"A už tam začíná ta velká zásluha Kačky. Už nevím, jak probíhaly nějaký první věty. Mám to trochu v mlze. Nabyl jsem ale rychle dojmu, že Kátě můžu říct cokoliv a že moji situaci chápe. Že nemám žádnou vizi, jsem bezradnej. A ona se mě zeptala, s čím mi může pomoci. Věděl jsem, že jediné, co mi může pomoci, je dostat se do komunitní léčby. Úplně šokující pro mě v tu chvíli bylo, když řekla 'no tak jo, já ti s tím pomůžu'. A nakonec mě tam vlastně odvezla, což hodně předbíhám. Přinesla mi prostě naději, že to půjde, že si uděláme výlet, a působilo to, jako kdyby to celý byla brnkačka." 

Tou dobou měl Honza jen batoh a občanku. Bydlel ve stanu s kamarádem, který bohužel v loňském roce na podzim zemřel. Honza k tomu říká, že smrt byla v tu dobu blízko i u něj a v podstatě se rozhodl, že žít chce. V tu chvíli si chtěl nechat pomoci. Zabralo to asi tři týdny, bylo nutné zajistit doporučení psychiatra a pak přišel termín nástupu do léčebny. 

"Měl jsem z nástupu velké obavy. A i v tom byl přínos Káti. Říkala mi, že budeme v kontaktu. Když jsme se viděli, tak to vypadalo, jako že se nic neděje - i když mě čekal třeba nějakej velkej krok. A vypadalo to, že jedeme prostě na výlet (do terapeutické komunity)." 

Během spolupráce s Kačkou se Honza díky jejich "pátrání" na sociálních sítích během několika dnů setkal s velkým kamarádem Markem, který pracuje jako peer konzultant a sám abstinuje.

"Přivezl mi věci na sebe, telefon. Všechno jsem měl celou dobu v tašce u Kačky v kanceláři a vzal jsem si je až před cestou na Moravu. [...] No a přijel jsem tam s pěti promilema a na absťáku. Přišel jsem na ten příjem a na pěti promilích jsem jim tam řekl, že jsem přišel dokončit terapeutickou komunitu XY a že mě sem přivezla sociální pracovnice z Plzně (přes půl republiky). Oni se hodně ptali na Káťu. Protože tohle je vlastně při vstupu do komunity unikátní. V komunitě jsem byl 10 měsíců a vyabstinování jsem prostě jenom přežil. To bylo strašný. Ale věděl jsem, že se z toho jednoho dne dostanu. Pobyt v komunitě si asi lidi neumí představit. Její princip je v tom, že tě vytlačí z komfortní zóny, dokud nepraskneš, nesesypeš se. A pak tě skládají dohromady. Tak tím jsem v zásadě prošel." 

Někdy v této části našeho online rozhovoru jsem si vzpomněl, že Kačka pro Honzu sháněla do komunity také duševní potravu. Honza to pobaveně popisoval. 

"Káťa někde vysoustružila bednu asi 40 úplně nových knih, kterou mi sem dovezl její příbuzný cestou na dovolenou. Většinou severské detektivky, ale třeba i Jonas Jonasson. Tak to mi tam prostě Káťa dovezla a ty knihy mě hodně držely. Kdybych je tam neměl, tak to bylo pro mě extrémně složitý." 

A pak to přišlo. 30. června letošního roku Honza po 10 měsících opustil brány komunity. "Připadá mi to, jako že jsem venku už hrozně dlouho. Užívám si maličkosti. Třeba, že si jdu koupit borůvky. Spousta věcí se mi povedla, spousta ne. Ale už jsem asi překonal to nejhorší. Díky abstinenci jsem dost věcí získal a mám motivaci v tom pokračovat. Znám spoustu lidí, kteří recidivují, jsou to takzvaní nasraní abstinenti. Abstinují na sílu, jsou z toho smutný, neštastný a vlastně jejich mysl neokupuje nic jiného než abstinence. To se mně neděje a je to hrozný štěstí." 

Honza se ještě dostal k zajímavému srovnání a pozorování. Pro nás a další plzeňské kolegy a kolegyně velmi lichotivému. "Když se bavíme o Plzni, tak zrovna tam je ta nabídka pomoci hrozně veliká. Já pocházím z Teplic a tam ti na Káčku tu polívku jenom zalejou jednou za týden. Nedají ti ji s sebou, jenom zalejou. Natož aby tě někdo odvezl do komunity. Ani s tebou nemluví, když seš nalitej. Nikdo takovej tam neni. Na výměnu buchen musíš být někde zaregistrovanej. Těch služeb jsem svého času poznal hodně a ty plzeňský služby jsou v tomhle srovnání úplně jinde, jako kdyby byly v jiným státě, jiná liga. To je prostě Norsko." 

Honza text autorizoval a jen tak mimochodem poslal i fotky svojí "proměny". Na prvním snímku níže s kamarádem Márou (vpravo), který si prožil podobný osud a Honzu ještě v Plzni podpořil. Druhý snímek je současnost. Honza maká v jednom bistru, vídá se se svým synem, kultivuje vztahy a se svým spolubydlícím se bude z doléčovacího centra brzy stěhovat do bytu. Honza dříve studoval na Karlově univerzitě. Pořád hodně čte a zajímá ho sociální práce. Právě skrze její studium by se chtěl ubírat ke svým dalším profesním krokům. 

Na dálku tomu strašně fandíme, držíme palce a jsme rádi, že jsme mohli být součástí. 
PERLIČKA 

"Markéta H. působí již téměř 6 let jako dobrovolnice v organizaci SPOLEČNOST TADY A TEĎ, kde se věnuje vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí. Konkrétně se věnuje podpoře vzdělávání dvou sester, které úspěšně provedla několika ročníky školní docházky od základní školy po školu střední. Svou laskavostí, empatií a soucitem si získala velkou důvěru obou dívek, tráví s nimi celá odpoledne, věnovala se jim i během nouzového stavu v online prostředí. Paní Huspeková převzala cenu z rukou Ing. Josefa Bernarda, náměstka hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství, evropských záležitostí a regionálního rozvoje." 
 

Takový je medailonek naší dobrovolnice Markéty, která v září převzala jednu ze tří hlavních cen Křesadlo 2021, kterou každoročně uděluje Dobrovolnická Regionální Agentura DoRA. Přečtěte si celý článek ze slavnostního večera a zaradujte se z ocenění ještě jednou s námi.

Oceněná dobrovolnice Markéta (uprostřed). FOTO: DoRA Plzeň.
DĚKOVAČKA 
Co víme o chudobě a sociálním vyloučení? Do velké míry to, co se dozvíme zprostředkovaně, tedy z médií. Téma chudoby a médií je rozsáhlé a zahrnuje celou řadu vědních disciplín i podtémat, jak ukazuje třeba tento sborník. Pokud chceme chudobu a její dopady řešit, nutně potřebujeme mít přehled o mediálních reprezentacích konkrétních jevů s chudobou spojených. Ať už jde o etickou dimenzi zpravodajství, reportování o strukturálních faktorech chudoby (jak se stalo, že v Česku žije téměř milion obyvatel s exekucemi?), či dílčí témata jako je pokrytí "charity" coby odpustků chybujících členů elit
 

Reportérka ČT s klientkou našeho projektu Za děti bez dluhů

Máme pochopitelně radost, když se v naší práci potkáme s citlivými novináři a novinářkami, kteří jsou schopni mnohdy složité společenské jevy precizně analyzovat a ještě o nich srozumitelně psát či točit. V poslední době jsme narazili třeba na reportérku České televize Andreu Čandovou a její reportáž o dětských exekucích. Ze Seznam Zpráv se za námi nedávno vypravil Petr Švihel a k již existujícím informacím o Milostivém létu přidal živou reportáž z naší středeční poradny, kde pomáháme zadluženým lidem využít příležitostí s touto dílčí dluhovou amnestií spjatých. V neposlední řadě nás pak těší spolupráce s Jaroslavem Nedvědem z MF DNES, který se politickým a ekonomickým tématům (a tedy i chudobě) věnuje v Plzeňském kraji dlouhodobě. Věříme, že takových zkušeností a hlavně kvalitní žurnalistiky založené na faktech a datech, bude jen přibývat. 

 
Jakub Chabr  |  PR & Fundraising  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ
jakub.chabr@tadyated.org
+420 774 520 656
*Podpořte naši sociální práci i osvětovou činnost*
Facebook
Link
Website
YouTube
E-SOCIÁL, neboli novinky SPOLEČNOSTI TADY A TEĎ, 
dostáváte jako členové a členky Klubu přátel, dobrovolníci, nebo jako další podporovatelé a partneři. Pokud newsletter nechcete dále zasílat,  klikněte prosím
sem


This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o. p. s. · sady Pětatřicátníků 27 · Plzeň 30100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp