Copy

  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ  |  Newsletter  |  červenec 2021  |  #5   

 

E-SOCIÁL

Zdravíme z TADY A TEĎ!
 
Pátý E-sociál se hlásí s vybranými novinkami za měsíce červen a červenec. Úvodní text vám přibližuje aktuální letní dění ve vztahu k našim dětským klientům, které se snažíme motivovat a zpestřovat jim léto tak, aby následující školní rok - doufejme, že ve školních lavicích -  zvládli. Následně se dozvíte něco o dramaterapii, o které více poví naše kolegyně Andula. Perlička přibližuje epizodku z "digitálního" Úřadu práce. V závěru se dělíme o radost při vracení knih zpět do čtenářského oběhu, ale též o radosti další. 

Přeji vám příjemné čtení a také druhou polovinu léta,
Jakub

LETNÍ PROGRAM PRO DĚTI
aneb
ZAPOMENOUT NA COVIDOVÝ ŠKOLNÍ ROK 

Rok co rok se začátkem léta přistihneme v "týmovém sebeklamu". Posloupnost školního roku nás mylně vede k dojmu, že v létě bude - alespoň v oblasti podpory vzdělávání - jaksi méně práce, doženeme nějaké resty a tak dále. Naštěstí se reakční doba našeho prozření s přibývajícími zkušenostmi snižuje. Konec školního roku totiž neznamená konec práce s rodinou v oblasti vzdělávání, i přes léto je co dělat. A letos - po roce s covidem a zavřenými školami - to platí dvojnásob.

Ještě než jsme se v jednotlivých rodinách pustili do vyhodnocování půlroční snahy, se středoškoláky vyhodnotili zakázky v rámci mentoringu a vyplatili jim poslední retrostipendia, měli jsme vizi letního programu pro děti. Jednoduše jsme chtěli děti podpořit na základě detailního zmapování potřeb po konci školního roku - individuálně, i ve skupinách, hravou formou vzdělávání, která se mnohdy prolíná i volnočasovými aktivitami. 

Od úterý 13. 7. tak v našich prostorách pořádáme pravidelná skupinová doučování, během nichž jsou děti rozděleny dle věkových kategorií - 1. a 2. třída, dále 3. až 5. třída a také 6. až 7. třída. Se staršími dětmi probíhá individuální práce, často ve formě mentoringu. Do individuální i skupinové podpory se průběžně přes léto zapojují také dobrovolnice a dobrovolníci, díky kterým rozsah a dopad služeb můžeme zvětšovat. Plán doučování skvěle připravují Helena (viz E-sociál #4) s Andulou, která se představuje v navazujícím medailonku.

No a co se týče volnočasových aktivit, s těmi se přes léto doslova roztrhl pytel. Hned v prvním týdnu se 15 dětí účastnilo příměstského tábora ve spolupráci s partnerskou organizací Žongléros. Několik výletů a aktivit plánuje kolegyně Táňa pro volnočasový klub Placka. Dámský klub pod vedením Báry a Karolíny čeká rovněž rozmanitý program, jehož vrcholem bude kurz moderní sebeobrany pod vedením manželů Houdkových.

Věříme, že dětem i mladistvým rozmanitý program pomůže k motivaci do dalšího vzdělávání. Dobrou zprávou je, že i přes náročný školní rok nám v meziročním srovnání výrazně ubylo dětí, které na konci školního roku propadly (letos 0) či míří k opravným zkouškám (1), stejně tak středoškoláků, kteří by zanechali studia (letos 3). 
Volnočasový klub Placka na vycházce krásnými lesy kolem Kamenného rybníka v Plzni. 

ANDULA ZDRAVÍ

V minulém vydání se představovala Helena. Nyní je řada na Andule, která v TADY A TEĎ působí rovněž jako terénní aktivizační pracovnice. 

Proč si necháš říkat Andula?
Rodiče mi říkali Adu a nebo Andulko. Skoro nikdo mi neříkal Aničko. Tedy občas to někdo zkusil, ale já na to neslyšela.. Takže Andula.
 
Andulo, ty už máš několik pracovních zkušeností. Kde si pracovala před TADY A TEĎ?
V pražské organizaci Duha jsem pracovala jako osobní asistentka lidí s mentálním i tělesným postižením. A pak také v obecně prospěšné organizaci Magdaléna, která řeší prevenci a léčbu i léčby různých typů závislostí. Tam jsem řešila fundraising. No a taky jsem pracovala za barem – to už bylo za studia oboru Speciální pedagogika – dramaterapie v Olomouci. 
 
Budeme Ti držet palce u letošních státnic! Umíš si představit využití dramaterapie při terénní práci či v jiných aktivitách?
Důležité je asi vysvětlit, co to vlastně je dramaterapie. V dramaterapii užíváme dramatické či divadelní postupy k dosažení hlavních terapeutických cílů – symptomatické úlevy, zmírnění psychických poruch a sociálních problémů či k dosažení osobnostního růstu a integrace osobnosti. V dramaterapii je velmi důležitá orientace na proces tvorby, který je považován za významnější, než samotný produkt. Některé své znalosti z oblasti dramaterapie využívám například nyní při letních skupinových doučováních, kdy spojuji různé techniky pro rozšiřování sociálních kompetencí, hodně využívám hry a asociace, v práci s dětskými i dospělými klienty velmi často pracujeme s přebíráním různých sociálních rolí, vytváříme si modelové situace, ve kterých by se mohli ocitnout, co by mohlo nastat ve škole, na úřadech, nebo v zaměstnání, mohou si vyzkoušet, jak se mohou v určitých chvílích zachovat, jak mohou reagovat na určité vzorce chování apod. Z dlouhodobé perspektivy si dokážu představit práci s větší skupinou, kdy bychom začali od úplných základů. Nejvíce mě asi láká práce se ženami bez domova, v rámci svého bakalářského studia jsem se věnovala problematice ženského bezdomovectví a využití storytellingu s touto cílovou skupinou a v budoucnu bych se k této oblasti nějakým způsobem ráda vrátila.

Podělíš se o nějaký zajímavý příběh z terénní práce?
Nenapadá mě teď nějaký konkrétní příběh, ale určitě mě hodně baví společné doučování s dětmi, pozorování toho, jak se jim rozsvítí oči, když něco nového poznávají. Potvrzuji si tím, že je hrozně baví se učit, i když velmi často potřebují individuální přístup a zejména bezpečný prostor, kde se mohou rozvíjet a důvěřovat člověku, se kterým se učí. V nedávné době jsem měla skvělý pocit ze společného doučování v rodině se stážistou Jankem ze Slovenska, který působí v organizaci Teach For Slovakia. Obecně si hodně užívám chvíle, kdy mohu spolupracovat s kolegy, pořád se učím něco nového, jak od kolegů, tak od klientů, což mě, doufám, nikdy nepřestane bavit.
 
Andula - terénní pracovnice a studentka oboru Speciální pedagogika - dramaterapie na UPOL
PERLIČKA 
"Pro rezervaci termínu si vyberte příslušnou agendu." Tak zní pokyn v online rezervačním systému MPSV pro návštěvy jednotlivých pracovišť Úřadu práce. Vcelku přívětivé uživatelské prostředí a snadná rezervace termínu schůzky. S klienty a klientkami rezervace při jednáních a doprovodech na ÚP využíváme pravidelně. Zajímavé je, co se občas děje na místě v den sjednané schůzky. Při příchodu na úřad si má člověk v automatu ve vstupní hale vyvolat pořadové číslo, případně zadat kód, jenž obdržel v SMS právě s potvrzením rezervovaného termínu. Stane se však, že v momentě soustředění a vyťukávání kódu na displej automatu k vám přistoupí vrátný a hlasitě - jako kdybyste právě páchali nějaký přestupek - se na vás oboří. "Za kym dete? Nic tam nezadávejte... Já pro ní dojdu!"

Nejsme odborníky na digitalizaci státu a rozumíme tomu, že automatizace je velmi komplexní společenský proces s řadou příležitostí i rizik. Zároveň tušíme, že takto by to asi fungovat nemělo. Obzvlášť, snažíme-li se klienty učit tomu, aby i oni rezervační systémy a moderní komunikační technologie používali, neboť je to mnohde preferovaný způsob komunikace. V ideálním případě by měla rezervace termínu na úřadu vést ke snadnému odbavení, eliminaci přetížení (jsou to koneckonců zaměstnankyně a zaměstnanci úřadu, kteří volají a klienty přímo vybízejí k využívání rezervačního systému) a eliminaci nahodilostí. Těžko se toho ale na některých českých úřadech dočkáme, pokud bude využívání rezervací na místě vnímáno skoro jako prohřešek. "Tady si nemůžete chodit, jak se vám zachce!," dodal tehdy vrátný, než odešel zaťukat na příslušnou pracovnici. Na vysvětlení, že právě v tom je kouzlo oné rezervace, již nezbývaly síly. Bylo potřeba je pošetřit na vyplňování složitých formulářů na hmotné nouzi. O tom, jak to na úřadech práce nefunguje ohledně sociálních dávek a o šíření mýtu o zneužívání sociálních dávek před volbami a našich zkušenostech zase jindy. 
Na závěr se podělíme o radosti posledních dvou měsíců. Na konci června jsme pro klientské rodiny uspořádali tradiční bazar oblečení a věcí do domácnosti. Nabídka věcí byla opravdu bohatá a my bychom rádi poděkovali všem dárcům a dárkyním, kteří a které věnovali na akci vlastní, často nové, věci. 

Naše kolegyně Kateřina v TaT funguje také jako krizová interventka při náročných klientských situacích. Absolvovala patřičný výcvik a vzdělává se i nadále. Velkou radost ji nyní dělá spolupráce na klientském případu s kolegyní ze služby Plus pro lidi v krizové situaci od Diakonie Západ. Radost při krizi může znít jako oxymóron, ale Katka už má dostatek zkušeností na to, aby efektivní psychosociální podporu rozpoznala. V některém z příštích vydání E-sociálu vám o tom poví více. 

Aplaus patří také firmě Knihobot. V tomto moderním antikvariátu knihy ožívají a elegantně cirkulují mezi čtenáři. Pokud byste chtěli TaT podpořit, můžete to nově udělat i darováním knih, které si můžete dovolit postrádat. Pošleme je dál přes Knihobota, který nám věnuje 70 % z prodeje knih namísto běžných 60 %.
Jakub Chabr  |  PR & fundraising  |  SPOLEČNOST TADY A TEĎ
jakub.chabr@tadyated.org
+420 774 520 656
Podpořte Tady a Teď
Facebook
Link
Website
YouTube
E-SOCIÁL, neboli novinky SPOLEČNOSTI TADY A TEĎ, 
dostáváte jako členové a členky Klubu přátel, dobrovolníci, nebo jako další podporovatelé a partneři. Pokud newsletter nechcete dále zasílat,  klikněte prosím
sem


This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o. p. s. · sady Pětatřicátníků 27 · Plzeň 30100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp